Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Monachomachia - Bohaterowie

Bohater jaki występuje w dziele to bohater zbiorowy. Bohaterem zbiorowym są dwa rywalizujące ze sobą zakony : dominikanów oraz karmelitów pokazane w krzywym zwierciadle czyli z podkreśleniem ich wszelkich przywar. Pokazani w utworze bohaterowie cechowali się przede wszystkim bardzo głośnym zachowaniem, byli egocentryczni, lubili wdawać się w bójki, cechowała ich skłonność do hulaszczego trybu życia. Nie stronili od alkoholu ani innych używek. Ponadto cechowało ich próżniactwo oraz lenistwo – każdą najmniejszą czynność wykonywali z przesadzonym trudem. Ich wadą był także brak wykształcenia oraz ogłady.

Prawdziwy mnich powinien cechować się zupełnie innymi przymiotami. Powinien on być pokorny, cichy, skromny. Jego nadrzędną cechą powinno być oddawanie się z namaszczeniem wszelkim czynnościom i rytuałom jakie obowiązywały w klasztorze. Służba dla innych a głównie dla Boga i cichość serca to główne pozytywne cechy, których mnichom z Monachomachii niestety brakowało.


Komentarze

    8 + 8 =