Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Kłamczucha - Problematyka

„Kłamczucha” to powieść  o pierwszej miłości Anieli Kowalik, przebojowej dziewczyny z Łeby. Aniela, aby móc spotykać złotowłosego Pawełka, decyduje się, mając zaledwie 15 lat, rozpocząć nowe życie w dużym mieście. Sama musi się zmierzyć z problemami dnia codziennego – znaleźć mieszkanie, pracę, zaaklimatyzować się w nowej szkole. Anielka wyznaje zasadę, że cel uświęca środki, dlatego często nie waha się posłużyć kłamstwem, aby dostać to czego chce.

Dziewczyna ma niebywały talent aktorski dzięki czemu potrafi wejść w różne role na użytek danej chwili – jeśli trzeba, potrafi płakać, staje się malarką akwareli albo mało rozgarniętą Franciszką Wyrobek. Wszystkie te mistyfikacje wydają się Anieli mało szkodliwe dla otoczenia, uważa, że tylko dzięki drobnym kłamstewkom jest w stanie osiągnąć cel. Kłamstwo bohaterki zostaje zdemaskowane przez dzieci – Romcię i Tomcia,  którzy nadają Anieli przezwisko „Kłamczucha”. Kilkuletni Tomcio łapiąc dziewczynę na kłamstwie, tłumaczy jej, że nie należy kłamać, nawet jeśli rzekomo robi się to dla czyjegoś dobra.

Anielka była mądrą dziewczynę. Dostając się do domu Pawełka pod postacią gosposi Frani zdemaskowała ukochanego. Odkrywszy, że chłopak równocześnie kokietuje ją i spotyka się z Danuśką, bez wahania rezygnuje z uczucia do niego. Na tle miłości Anielki do Pawełka ukazany jest także wątek aklimatyzowania się Anielki w nowej szkole. Dziewczyna, przekonana o tym, że jest bez wad, dziwi się, że nie została zaakceptowana przez klasę. Dopiero po jakimś czasie zaczyna dostrzegać, że aby zyskać sympatię otoczenia, należy także dać coś od siebie.