Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Kamień na kamieniu - Motyw wsi

We wspomnieniach bohatera przewija się wieś ulegająca ciągłym przemianom. Przedwojenna – swojska, spokojna, pod rządami miejscowego dziedzica, potem okupowana przez Niemców, następnie podlegająca rozbudowie – nowoczesna i zmechanizowana, ale wciąż biedna.


Szymon z sentymentem wspomina wieś z czasów dzieciństwa, zakurzoną drogę, po której pędzono bydło i huczne zabawy w remizie. Ten świat skończył się z wybuchem wojny. Mieszkańcom trudno pogodzić się z nową rzeczywistością. Drażni ich nowa droga, ciągły ruch samochodów i wycinanie drzew.

Rodzice wstydzą się syna pracującego w urzędzie gminy, uważając jego zajęcie za szkodliwe i stojące w opozycji do nauki kościoła. Żaden z synów Pietruszków nie chce pozostać na rodzinnym gospodarstwie, chłopcy wolą opuścić dom i ,,wyruszyć w świat”. Praca na wsi jest ciężka i niewdzięczna, wymaga całkowitego oddania ziemi. Przekonuje się o tym Szymon, powracający do domu ze szpitala. Po latach, już jako dojrzały człowiek, zauważa swój trwały związek z rodzinną miejscowością i zaczyna go doceniać.