Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Faust - treść lektury

POSŁANIE

   Znów (przychodzicie, rozwiewne postacie, Które ogarniał ongiś mglisty wzrok. Czyż mi tym razem zatrzymać się dacie? Czy serce jeszcze złud tych ujmie tok? Garniecie się! Więc dobrze! Władać macie, Wstając wokoło mnie przez mgły i mrok; Serce młodzieńczo znowu drży w mym łonie, Natchnione czarem, który od was wionie.
Wnosicie jasnych dawnych dni widzenia, Niejeden drogi znów powstaje duch; Jakby zamierzchłej legendy wspomnienia., Jawi się pierwsza miłość, pierwszy druh;* Skarga powtarza, wznawiając cierpienia, Labiryntowy, błędny życia ruch I tych wymienia zacnych, którzy chwili Niejednej  szczęścia ze mną nie dożyli.
Już nie usłyszą dzisiaj dalszych pieśni Dusze, co niosły mi za pierwsze dziek; W dal się rozprószył gwar przyjaznej cieśni, Przebrzmiał, ach, serc ich dostrojony dźwięk.
...pierwszy druh — czterdziestoośmioletniemu poecie zbladły już w pamięci przeżycia związane z postaciami przyjaciół i ukochanych z okresu swych studiów i lat młodzieńczych.

Pieśń mą dziś słyszą obcy, nierówieśni, Ich poklask nawet w sercu budzi lęk, A ci, co dawniej pieśni mej słuchali, Jeśli nie zmarli, błądzą gdzieś w oddali.
ich zapomniana teskność mnie porywa W cichy kraj duchów, jak za dawnych dni; Niby eolska harfa *, pieśń lękliwa Niepewnym dźwiękiem chwieje się i mgli; Dreszcz mriie przejmuje, łza za łzami spływa, Hartowne serce łagodnieje, cni; Co dziś posiadam, widzę w dali mgliste,  A co zniknęło, jest mi rzeczywiste.

PROLOG   NA   SCENIE Dyrektor,   Poeta,   drftmaity c z-ny,   Wesołek,
Dyrektor
Wy dwaj, co smutne i ciężkie koleje
Ze mną przez cale dzieliliście życie, *U nas, w niemieckim kraju*, czy sądzicie, \Ze przedsięwzięcie rokuje nadzieję?
Tłumowi chciałbym przysporzyć ochoty,
Zwłaszcza, że żyje i innym żyć daje. (Drągi już stoją, rozbito namioty, /Każdy się święta oczekiwać zdaje.
Już wszyscy siedzą w krąg z brwią podniesioną, (Czekają tylko, by ich zadziwiono.
Znam sposób, by duch ludu był łaskawy,
Lecz dziś sam nie wiem, co mam czynić dalej; •    Choć nie przywykli do najlepszej strawy,
Ale się strasznie wiele naczytali, f Co robić, aby wszystko nowym było, .A przy powabie cośkolwiek znaczyło?
Co prawda lubię widok onej rzeszy,
Gdy tłumnie wali się do naszej budy,
Gdy wielką falą, nie bacząc na trudy,
Ku ciasnym wrotom ciśnie się i śpieszy.
...w niemieckim kraju — należy przez to rozumieć panujące wówczas w Niemczech poglądy na temat istoty i zadań dramatu.

Za dnia, przed czwartą już do kas się garnie, Walczy o miejsca szturchańcami w bramie; Jak w czasie głodu zdobywa piekarnie, Tak o bilety karki sobie łamie. Cud taki zdziała wzglądem sprzecznych ludzi wielu i Tylko poeta. Uczyń to dziś, przyjacielu!
Poeta
O, błagam ciebie, zmilcz o zgrai onej, Na której widok duch od nas ucieka! Skryj mi tę tłuszczę gęstymi zasłony! Ona bezwiednie w wiry nas zawleka. W ciche, niebiańskie prowadź mnie regiony, Kędy poetów czysta radość czeka, Gdzie miłość, przyjaźń, niby dłonią bożą, Błogosławieństwo dla serc naszych tworzą.
Ach, co w głębinach naszych serc powstało, Co nieśmiałymi wargi się nuciło, A co przepadło lub poklask zyskało, Jeśli się w nurty chwili je rzuciło, Często, gdy lat już minęło niemało, Dopiero w pełnej  postaci odżyło. Co tylko błyszczy, dla chwili się rodzi, Prawdziwa wartość w potomność przechodzi.
Wes ołek
O potomności raczże mi nie prawić! Gdybym ja o niej się rozwodził szerzej, Któż by współczesnych miał zabawić? Zabawy pragną, co im się należy. Obecność takich poczciwców na świecie Także coś niecoś warta przecie. Kto posiadł sztukę wesołej gawędy, Ten niech się ludu niełaski nie boi; Najliczniejszego grona pragnie wszędy,
Wtedy słuchaczów najłatwiej nastroi. Bądźcie więc śmiali, działając dorzecznie; Niechaj się wszelka fantazja rozgości, Rozum, rozsądek, czułość, namiętności, Lecz i błazeństwa dodajcie koniecznie!
Dyrektor
A zwłaszcza niech się jak najwięcej dzieje! Tłum za patrzeniem jedynie szaleje. Gdy przed oczyma tyle się rozgrywa, By każdy mógł się nagapić do syta, Na pewno przyszłość czeka was szczęśliwa I sława wasza znakomita. Zachcenia mas jedynie masą się ukróci, Co komu miłe, niech mu się dostaje. Da niejednemu ten, co wiele daje; Zadowolony każdy do dom wróci. Gdy dajesz sztukę, podaj ją sztukami, A bigos taki do smaku przypadnie; Łatwo wymyślić to i podać snadnie. Gdy jednolitą rzecz dasz im przykładnie, I tak widzowie ją rozskubią sami.
Poeta
Czyż nie czujecie, jakie liche to rzemiosło? Nie dla artysty ono, który ma się w cenie! Nędznych skrybentów * partaczenie Już do maksymy wam urosło.
Dyrektor
Mnie nie dotyczy ten zarzut na pewno. Kto chce mieć wynik udatny na względzie, Najstosowniejsze  niech  bierze narzędzie!
...skrybent (skryba) — piszący,  tu:  gryzmoła.
Wszak macie tylko łupać miękkie drewno,
Przeto rozważcie, dla kogo piszecie!
Tego na sztukę przygna nuda,
Ów od pełnego stołu tam się uda,
A znów niejeden, co najgorsze przecie,
Od wyczytanych w dziennikach nowości.
Niby na maskaradę śpieszą tłumy gości,
Zaciekawieniem płonie każda twarz;
Damy obnoszą wdzięki swe i kosztowności
I grają także, choć bez gaż.
I cóż, poeci, roicie zuchwale?
Więc was radują pełne widowiska?
Przypatrzcie się tym wielbicielom z bliska:
Wpół zimni są, a wpół brutale.
Ten już przemyślą nad szczęśliwą kartą,
Ów pragnie z dziewką noc całą się wdzięczyć.
Naiwni głupcy, czyż wam warto
Dla takich celów Muzy dręczyć?
Dawajcie coraz więcej, moja rada,
A czas nikomu nie będzie się dłużyć.
Ludzi starajcie się odurzyć;
Ich zadowolić to trudność nie lada —
Cóż cię opadło? Zachwyt czy boleści?
Poeta
Więc idź! Sług innych znaleźć ci wypada! Zaliż z poety taki przeniewierca, Że z praw najwyższe, co w naturze włada, Prawo człowieka, dla ciebie zbezcześci! Czym on porusza wszystkie serca? Czym pokonywa elementa? Zaliż to nie harmonię * rodzi jego łono
Zaliż to nie harmonię rodzi jego łon o... — Wiersz ten i następne wyrażają myśl Goethego, że człowiek zwykły dostrzega w przyrodzie jedynie szczegóły. Poeta na-
I w własne serce świat na powrót pęta? Kiedy natura swą nić nieskończoną Wciąż obojętnie na wrzeciono kładzie, Nieharmonijne wszelkich stworzeń grono Kiedy w kłótliwym brzmi bezładzie — Któż rzędy równo płynące rozdziela, By nowym życiem rytmicznie zadrżały? Kto jednostki przyzywa społem do wesela, Aby w akordach pełnych tony brzmiały? Kto w namiętności żar roznieca burze, Rozwagę stroi w wieczorne szkarłaty? Kto lubej swojej na podnóże Bujne, wiosenne ściele kwiaty? Kto splata z liści skromnych pnączy Wieńce zwycięstwa lub wesela? =i' Olimpu strzeże, bogi łączy? — Człowiecza moc, co Lię w poetę wcielał
Wesołek
Więc użyj owej pięknej siły, Aby załatwiać poetyckie sprawy, Jakby przygody miłosne to były! Spotkania traf i pierwsze uczucia przejawy, A potem z wolna całkiem się utonie; Szczęście się wzmaga, musisz walczyć o nie: Wnet po zachwytach cierpienia podążą, I już romansu nici się nawiążą. Ot, taką sztukę wystawić przystało!
tomiast, dzięki swej harmonii wewnętrznej, wiąże te szczegóły w całość i potrafi nawet na drobny szczegół spojrzeć z wyższego punktu widzenia. Wśród chaosu bóstw mitologicznych potrafi on również dostrzec harmonię i przedstawić ją w formie poetyckiej.
Wieńce zwycięstwa lub wesela — liście wawrzynu same przez się nie mają znaczenia; nabierają go dopiero, kiedy używa się ich do wieńców wręczanych zwycięzcom.
W ludzkiego życia pełnię sięgnij śmiało! Każdy nim żyje, mało kto rozumie, Lecz gdy je chwycisz, wszędzie zająć umie. W barwnych obrazach brak jasności zawdy, Wiele uŁudy i iskierka prawdy: W ten sposób trunek najlepszy się warzy, Co świat orzeźwia i rozkoszą darzy. Wtedy młodości kwiat zewsząd przybywa, Za objawienie bierze słowa twoje; Z twego utworu każda dusza tkliwa Melancholijne pije zdroje. Wtedy w nich to lub owo się poruszy; Każdy widzi, co sam nosi w duszy. Do łez i śmiechu równie skorzy młodzi, Cieszy ich rozmach, złudę mają w względzie; Nikt dojrzałemu niczym nie dogodzi — ,Kto się rozwija, zawsze wdzięczny będzie.
Poeta
Więc wróć i mnie te lata młode, Gdym jeszcze sam w rozkwicie trwał, Gdy się z mej piersi na .swobodę Zdrój pieśni bezustannie rwał, Gdy mgły mi światy przesłaniały, Gdy cuda jeszcze wróżył pąk, A ręce tysiąc kwiatów rwały W pełnych kwietnikach dolin, łąk! Nie miałem nic — a jednak w bród! Popęd do prawdy, chęć rozkoszną złud. Wróć mi pragnienia te w pełności, Głębię bolesną szczęścia dni, Moc nienawiści i miłości, O, młodość moją powróć mi!
W e ś o J e k
Młodości, przyjacielu, trzeba ci w istocie, Gdy w walce wróg naciera z bliska, Gdy cię w ramionach swych w pieszczocie Niejr Ino cudne dziewczę ściska, Kiedy w gonitwie, patrząc w dale, Wieniec u mety zamigoce, Gdy po wirowych tanów szale Przy szklance szumne spędzasz noce. Ale uderzać wdzięcznie lutnię, Jak to czyniło zawsze wielu, I przez rozdroża bałamutnie Do obranego dążyć celu — To obowiązek wasz, starsi panowie, I wszak się wam niemniejszą za to cześć oddaje. Starość nie zmienia w dzieci, jak głosi przysłowie, ona jeszcze dziećmi nas zastaje.
Dyrektor
Jużeście dosyć czczych słów zamienili; 'Czynów potrzeba mi w tej chwili!
Miast komplementy prawić grzecznie
Można czas zająć użytecznie.
Po co tu czekać na nastroje?
Kto zwykł się wahać, ten ich nie odczuje.
Kto za poetę się uważa,
Poezją niech komenderuje.
Poznaliście żądania moje:
Mocne dawajcie nam napoje;
Lecz spełńcie prędko swe zadaniel
Nie będzie jutro, co się dziś nie zdarza,
I wnet się zemści odkładanie,
Postanowienie niechaj więc niezwłocznie
Uchwyci mocno możliwość za poły,
Bo że przebyło już owe mozoły,
Więc działać musi, gdy działać rozpocznie. —
Wiadomo, że na naszej scenie
Kto zechce, byle co próbuje.
Więc na dzisiejsze przedstawienie
Niech maszynami się szafuje.
Dajcie horyzont mały, wielki,
Gwiazdami zapełnijcie nieba;
Wody i ognia w bród potrzeba,
Pokażcie ptaki i stwór wszelki.
Takim sposobem w sceny ciasne ramy
Okręg stworzenia pomieśćcie nam cały
1 krok kierujcie w roztropności śmiały
2 nieba przez świat ten aż do piekieł bramy!
...aż do piekieł bramy! — Goethe w rozmowie ze swym sekretarzem Eckermannem wyjaśnił, że słowa te nie oznaczają idei utworu, lecz że tak toczyć się będzie akcja dramatu.
PROLOG   W   NIEBIE
P a n,   zastępy   niebieskie,   później    Mejistofeles.   Trzej Archaniolowie   występują naprzód.
Rafael
Słońce dawnymi dżwieczy tony W braterskich sfer* złączony śpiew, A bieg swej drogi wyznaczony Spełnia jak chyży gromu gniew. Aniołów moc się zeń poczęła, Gdy niezgłębiony tajnie rdzeń; I nieipojęte, wzniosłe dzieła, Wspaniałe są jak w pierwszy dzień.
Gabriel
I chyżej, niż go myśl dogoni, W przepychu krąży ziemi wir, Mieni się jasność rajskich toni W przepastny, groźny nocy kir; Morza szeroką szumią falą I łamią się o skalny brzeg, I z morzem skały wraz się walą W sfer niedościgłych wieczny bieg.
Mich ał
Za burzą wraz się burza zrywa Z lądów na morza, z mórz na ląd,
W   braterskich   sfer...  —  braćmi  nazywa  poeta  inne planety.
Szalejąc łączy jak ogniwa Nierozerwalny działań prąd; Tara się zniszczenia żagwie palą, Gdy z grzmotem gromu błyszczy skra: Lecz słudzy Twoi, Panie, chwalą JJkojne drogi Twego dnia.
Wszyscy   trzej Ta siła moc w anioły tchnęła, Gdy niezgłębiony jest Twój rdzeń, • I wszystkie Twoje wzniosłe dzieła Wspaniałe są jak w pierwszy dzień.
M efistofeles
Ponieważ znowu przybliżasz się, Panie, I zapytujesz, jak świat sobie radzi, A że lubiłeś zwykle me spotkanie, Więc mnie też widzisz tu, wśród tej czeladzi. Wybacz, że wielkich słów nie będę prawił, Choćby i krąg ten cały ze mnie szydził; Mój patos śmiechu by Ciebie nabawił, Gdybyś sam sobie nie był śmiechu zbrzydził. O słońcach, gwiazdach nie szczycę się wiedzą, Jedynie widzę, jak się ludzie biedzą. Maty bóg świata* pełen wciąż jednakich chceń I zawsze tak dziwaczny niby w pierwszy dzień. Na pewno mógłby żyć niezgorzej, Gdybyś mu blasku nie dał był światłości bożej; Zwie go rozumem i na to go bierze, By się zwierzęciem gorszym stać niż zwierzę. Jest on, wybaczcie mi to porównanie, Jak któryś z owych długonogich świerszczy,
Mały   bóg   świata — człowiek,
Co podskakuje i fruwa po łanie, A potem w trawie starą piosnkę skwierczy. Żeby on bodaj chciał pozostać w trawie1. Nie, gdzie się trafi, nos wścibia ciekawie.
Pan
Nie masz mi więcej nic do powiedzenia? Czy zawsze tylko wnosisz oskarżenia? Wszystko ci ziemskie złem się widzi wiecznie?
Mef istof ele s
Nie, Panie! Lecz istotnie, źle wciąż tam na ziemi. Ludzi w ich nędzy żal mi tak serdecznie, , 2e nawet nie chcę pastwić sią nad nimi.
pan
Fausta czy znasz;
Mef istof eles Doktora?
Pan
Sługą mego!
Mefistofeles
Doprawdy, dziwną ta służba się widzi! Głupiec ten ziemskim pokarmem się brzydzi. Zmysły mu wrzące ciągle w dale biega; Swego szaleństwa świadomy po trosze, Gwiazd najpiękniejszych żąda z gwiezdnych roi, Chce wszystkie ziemskie zagarnąć rozkosze, Ale mu ducha, w głębi wzburzonego, Dal ani bliskość żadna nie ukoi.
Pan
Choć teraz służy mi tylko opacznie, Ja niezadługo w jasność go wywiodę. Ogrodnik wszak, gdy szczep zielenieć zacznie, Już wróży kwiatów, owoców urodę.
Mef istof eles
J Idę o zakład, że -go utracicie, Jeśli za Waszą zgodą drogi swymi Powiodę go oględnie poprzez życie.
Pan
'Zanim nie zamknie swoich powiek, Nie bronię tego Ci na ziemi! Dopóki dąży, błądzi człowiek.
Mef istof ele s
Dzięki Warn za to, bowiem z umarłymi, Jak dotąd, chętnie się nie zadawałem, Lubię się bawić czerstwym, młodym ciałem, A na umrzyków wcale się nie piszę; Jestem jak kot, gdy tępi plemię mysze,
Pan
Dobrze więc, władzę ci nad nim oddaję! Od swoich źródeł odwiedź tego ducha I prowadź go, jeżeli cię usłucha, Na swych przepastnych dróg rozstaje, Aż przyznasz wreszcie, chociaż wstyd ci będzie: Człek sprawiedliwy w swym ciemnym popędzie Dobrze rozeznać umie prawą drogę.
Mefisto l ele s Być może, ale niebawem z niej skręci.
W wynik zakładu wątpić więc nie mogę.
Kiedy się spełnią moje chęci,
Wszak pozwolicie, że zatryumfuję.
Niechaj z rozkoszą ziemię żuje*,
Jak kum wąż, w ludzkiej wyryty pamięci!
Pan
Możesz się zjawić znów pod moją pieczą; Ja podobnymi tobie się nie brzydzę. Śród wszystkich duchów, które przeczą, Najchętniej jeszcze kpiarza widzę. Czynność człowieka *, zbyt często ospała, Łacno w spoczynku miłym się ucisza; Więc mu przydawać lubię towarzysza, [Co go podnieca i diabelsko działa. * Lecz wy, synowie prawowici boży, * Cieszcie się z bujnej, żywotnej piękności! Wieczna rodzajność, co żyje i tworzy, Niech was ogarnia więzami miłości! I co zjawiskiem chwiejnym tylko mami, Mocno utwierdźcie stałymi myślami!
Niebo   się   zamyka.   Archaniołowie   rozpraszają   się.
...ziemię żuje — obraz ten zaczerpnięty jest z Ksiąg Mojżeszowych 3, 14.
Czynność człowieka... się u cisz a — największym wymaganiem, jakie Bóg stawia człowiekowi, jest według Goethego „czynność", działanie. Mefistofeles uważa, że potrafi z tej drogi sprowadzić Fausta i przekonać go o urokach „miłego spoczynku".
...diabelsko działa — Goethe uważa, że to, co my nazywamy złem, jest tylko odwrotną stroną dobra w człowieku, które musi istnieć.
...synowie prawowici boży — przeciwieństwo do upadłych aniołów.
Mef istof e les
sam
Chętnie się czasem starego zobaczy. Więc się zatargu wystrzegam statecznie. 'Toć ładnie, że tak dostojny pan raczy I z diabłem samym rozmawiać tak grzecznie.


TRAGEDII CZĘŚĆ PIERWSZA

NOC
W   ciasnej   gotyckiej   izbie   o   wysokich   sklepieniach   Faust niespokojny na krześle przy pulpicie.
Faust
Ach, oto wszystkie fakultety
Przebyłem: filozofię, prawo
I medycynę -— i niestety
Też teologię pracą krwawą!
A tyle przyniósł mi ten trud,
Żem jest tak mądry jak i wprzód!
Zwę się magistrem i doktorem też,
I już lat dziesięć wzdłuż i wszerz,
W górę i na dół, wspak i w skos
Prowadzę uczniów swych za nos —
I wiem, że człowiek nic wiedzieć nie może!
Od tego serce mi nieomal zgorze.
Choć jestem bardziej niż te błazny bystry,
Te skryby, klechy, doktory, magistry,
Zwątpień nie trapią mnie  skrupułów roje
I piekieł ani diabła się nie boję —
Lecz za to wszelką radość mi wydarto;
Nie wmawiam sobie, że wiem, co znać warto,
Ani mnie nawet nadzieja nie łudzi,
Bym mógł poprawić i nawrócić ludzi.
Pieniędzy też ml nie dostaje
Ani zaszczytów, co świat daje;
Psu by obrzydło takie życie! Przetom się magii oddał skrycie, Aby mi duchów głos i siły Niejedną tajnię objawiły, Abym nie musiał w pocie lic Mówić coś, o czym nie wiem nic,
/ Abym rozpoznać mógł ów ład, Co wnętrznie spaja cały świat,
/'Dotarł do twórczych sił osnowy I bym już nie frymarczył słowy. Obyś, księżycu, w jasnych blasków kole, Patrzał ostatni raz na mą niedolę! Jak często nad tych książek zwałem, Czekając na cię, w noc czuwałem: Aż nad stos z ksiąg, papierów wielu Wschodziłeś, smętny przyjacielu! Ach, gdybym tak przez górskie szczyty Mógł kroczyć w światło twe spowity, Z duchami snuć się przez oddalę, W tym blasku płynąć ponad hale, Zmyć z siebie wiedzy śniedź jałową I odżyć w rosie twej na nowo!
Biada! Toć przecie wciąż ta sama Przeklęta, ciemna, duszna jama, Gdzie nawet słońca promień miły Barwione szyby te zamgliły! Ksiąg mię naokół Więżą zwały, Które czerw toczy, pył zacienia; W krąg wznoszą się po łuk sklepienia Te zakopcone skroś szpargały. Ówdzie dziwaczne znów narzędzie I pradziadowski stary grat, Puszki i szklanki tylko wszędzie — To świat twój! To się zowie świat!
I pytasz jeszcze, czemu serce Z zalękiem w piersi twej się kurczy? Czemu w nieznanej ci rozterce Ból ścina wszelki odruch twórczy? Bo zamiast żywej wciąż natury, Którą Bóg ludziom dał w udzielę, Pył cię otacza, stęchłe mury I trupie głowy, i piszczele!
Hej! W świat uciekaj z tej udręki!
A owa księga tajemnicza,
Spod Nostradama * własnej ręki
Czyż dość wskazówek nie użycza?
Kiedy rozpoznasz gwiazd koleje
I gdy naturze dasz posłuchy,
To siłą ducha ci rozdnieje,
Jak rozmawiają z duchem duchy.*
Zmysł trzeźwy darmo dociec usiłuje,
Co w świętych znakach * zachowane skrycie.
Jesteście, duchy, bliskość waszą czuję,
Odpowiadajcie, jeśli mnie słyszycie!
otwiera  księgę i spostrzega  znak makrokosmu *
Nostradam, właśc. Nostradamus, Michel Notredame, (1503—1566) — francuski lekarz, astrolog, meteorolog, wróżbita. Znane jego przepowiednie (Les vrayes centuries et propheties) wydane zostały w 1555 r.
...I gdy naturze... z duchem duchy — obraz ten zdradza wpływy szwedzkiego spirytysty, teozofa l matematyka Emanuela Swedenborga (1688—1772), którego Goethe poznał osobiście. Według Swedenborga całe niebo składa się z duchów, z których każdy ma swój zasiąg działania. Zstępują one i ukazują się tylko tym, którzy im sprzyjają i są im pokrewni.
...ś w i ę t y c h    znakach   —   magiczne   znaki,   hieroglify,
...m akrokosmos (makros — duży, kosmos — świat, gr.) — wszechświat w porówna,niu do człowieka (mikrokos-
Ha, jaka rozkosz z tego znaku spływa, Jak się me zmysły nagle rozświetliły! Czuję, jak święta życia radość żywa Nowymi żary płynie przez me żyły! Bóg-że to jakiś wypisał te znaki, Które mi wnętrzne szały koją, Radością biedne serce poją I pragnień tajemnymi szlaki Natury wokół odsłaniają siły? Czyż jestem Bogiem? Duch w jasność się wznosi! Przed duszą, w rysach przeczystych tej karty Twórczej natury rdzeń lśni rozpostarty. Teraz rozumiem już, co mędrzec * głosi: „Świat duchów nie jest naim zamknięty; Twe serce zmarło, umysł zziąbł! Wstań, uczniu mój, i bez zniechęty Piersi w porannej zorzy kąp!" ogląda znak
Jak się tu wszystko w całość wije, Jak jedno w drugim działa, żyje! Jak niebios siły wznoszą się, spływają I złote sobie naczynia podają! *
mosu). Według filozofii pansofistycznej człowiek jest jakby cząstką wszechświata (makrokosmosu). Między obu tymi światami istnieją powiązania magiczne, np.: słońce — złoto — serce; księżyc — srebro — mózg itd. Powiązania te między przyrodą a właściwościami człowieka dadzą się przedstawić schematycznie w formie koła lub kwadratu, połączonych kreskami. Tak powstaje znak harmonii świata. Tan znak dostrzega Faust, ale rezygnuje z niego, szukając rzeczywistości w przyrodzie, u ducha ziemi.
...mędrzec — prawdopodobnie myśli tu Goethe o Nostra-damie.
I złote sobie naczynia podają — obraz wzięty z życia, kiedy to często w czasie pożaru ludzie podają sobie z rąk do rąk wiadra z wodą do gaszenia. Tu obraz ten ma symbolizować celowość współdziałania.
Pełnymi wonnej łaski pióry
Skroś ziemi dążą, przez lazury,
W wszechświat płynące niebios chóry!
Cóż za widok! Ach, tylko widowisko marne!
Nieskończona naturo, gdzież ciebie ogarnę?
Gdzież piersi, wy, wszelkiego życia karmo,
Co niebo z ziemią tulicie do łona,
Do których ludzka pierś lgnie udręczona? —
Płyniecie i poicie! Mamżeż łaknąć darmo?
przerzuca   z   niechęcią   księgę   i   spostrzega   znak   Ducha
ziemi*
Jakżeż inaczej  ten znak na mnie działa!
Ty, duchu ziemi, zdajesz mi się bliższy;
Już czuję się w mej sile wyższy,
Jakby po młodym winie pierś zawrzała.
Dusza z odwagą do świata się garnie,
Chcę ziemi szczęście znać i jej męczarnie,
Z burzami się za bary brać,
Gdy okręt się rozbije, mężnie trwać!
Chmurzy  się nade mną —
Księżyc światło zaćmił —
Lampa przygasa!
Ogniste dymy i promienie
Nad moją skronią — dreszcz
2 góry, ze sklepienia wieje,
Ogarnia mnie!
Czuję, tyś przy mnie, duchu  wytęskniony!
Więc odsłoń się!
Ha!  Jak mi  serce  ściska skurcz  szalony!
Uczucia wchłonąć nowe
Duch ziemi — Swedenborg wyobrażał sobie ducha ziemi jako barwny płomień, który zamienia się w ptaka lub deszcz. Własnoręczny rysunek Goethego do Fausta przedstawia ducha ziemi jako twarz podobną do Apollina, bez brody, błyskającego płomieniami z oczu.

Wszystkie me zmysły już gotowe!
Tobie oddaję całe serca bicie!
Ty musisz, musisz, choćbym miał dać życie!
Chwyta  księgę  i  wymawia  tajemniczo  znak Ducha.    Blys-Jco  czerwony płomień. Duch   zjawia się w plamieniu.
Kto mnie tu wzywa?
Duch
Faust O duchu straszliwy!
Duch
Potężnieś mnie ku sobie zwał, U mojej sfery* pokarm brał, A teraz —
Faust Biadał Nie zniosę cię żywy!
Duch
Chciałeś  mnie  zwołać  rozpacznymi  modły, Aby mój głos usłyszeć, aby ujrzeć twarz; Twej duszy krzyk mnie wzruszył. I oto mnie masz! O nadczłowieku! Jakiż lęk cię chwycił podły? Gdzież jest twej duszy zew, co się aż do mnie wkradł? Gdzież pierś, co w tobie utworzyła świat I  chciała,  szczęścia  uniesiona snami, W pełni odetchnąć na równi z duchami? Gdzież jest ten Faust, którego głos mi brzmiał, Który ze wszystkich sił się ku mnie rwał? Tyżeś to, gdy cię tknął mój wiew, Zadrżał, strwożony aż do trzew, Robak, lękliwie lgnący w kurz!
U   mojej   sfery — według filozofa szwedzkiego E, Swe-denborga każdy duch ma swoją „sferę", swój zasiąg działania.
Faust
Tworze płomienny, mam ci ustąpić w tej dobie? To ja! Jam Faust, jam równy tobie!
Duch
Na życia nurtach, wśród czynu burz Snuję się z wszech stron, Mknę, faluję w dal! Narodziny, zgon, Wieczny powrót fal, Wciąż  odmienne   snucie, Wrzące   życia   chucie,
Tak  kieruję  przędzami   czasu   wartki  bieg I   snuję Bóstwa żywej  szaty  ścieg.
Faust
Czynny duchu, krążący poprzez świata mgły, Jakżem  ku   tobie  blisko  uniósł  się!
Duch Duchowi, coś go pojął, równyś ty,
Nie mnie!
Znika.
Faust zdruzgotany * Nie tobie? Komuż więc? Ja, podobieństwo Bóstwa! I nawet nie tobie?
Słychać pukanie do drzwi. Biada! — to mego famuLusa * kroki! Oto przerwana godzina szczęśliwa!
Famulus  — tu:   starszy  student.
Że też duchowych zjaw uroki Ten suchy mędrek mi przerywa!
Wchodzi Wagner   w szlafroku i szlafmycy, z lampą w ręku. Faust   odwraca się z niechęcią.
Wagner
Wybaczcie! (Czyście tnie deklamowali? Zapewne   dramat   grecki,   tak  mi  zda   się., Może skorzystać, byście mi coś dali, Bowiem ta sztuka bardzo jest na czasie. Przecie ogólnie rzecz uznana, 2e dziś komediant uczyłby plebana.
Fa ust
Tak, gdy z plebana komediant nie lada, Co się niekiedy i przydarzyć może.
Wagner
Ach, gdy się cały dzień w pracowni bada I ledwo w święta ujrzy światło boże, Świat widzi jak przez lunetę, z daleka — Jakżeż wymową prowadzić tu człeka?
Fau s t
V Bez czucia, płonne to staranie, Jeżeli z duszy nie wypływa, Jeżeli rdzenne, krzepkie zdanie Słuchacza serca nie zdobywa. Ślęczcie, składajcie, klejcie, żujcie, B'igos z cudzego warzcie stołu, Liche iskierki wydmuchujcie Spod kupki nędznego popiołu! Jeżeli wam się poklask roi
Eteieci i małp — on was nie minie; Lecz serc do serca nie dostroi, Komu nie z serca słowo płynie.
W a gner
Lecz wykład mówcy przysparza posłuchu; Dalekim tego, sam to czuję w duchu!
Fau st
Korzyścią kieruj się stateczną! Nie równaj się z błazeńską zgrają! Bo rozum wraz z treścią dorzeczną Bez sztuczek same siebie polecają. Gdy coś ważnego chcesz wysłowić, Po co wyrazy puste łowić? Darzycie  ludzi błyskotliwą mową, Jak wycinanki je wystrzygujecie, A ona przecie jest, jak wiatr, jałową, Który, szeleszcząc, liść jesienny miecie.
Wagner
Ach, Boże! Długa sztuka, A krótkie nasze życie. * Gdy się. krytycznie tak rozważa, szuka, Niekiedy w sercu lęk się budzi skrycie. Jakżeż to bodaj środki zdobyć trudno, Którymi aż do źródeł * się dociera! I ledwie drogi część przebędziesz żmudną, Już cię, niebożę, śmierć zabiera.
...nasze życie — znane powiedzenie łacińskie pochodzące od lekarza Hipokratesa: Ars longa, vita brevis,
...do źródeł — zgodnie z hasłem uczonych z okresu renesansu ad fontes (do źródeł). Wagner ma tu na myśli przede wszystkim pisarzy starożytnych, których poznać można jedynie przez znajomość języków starożytnych.
Faust
Czy, chcąc ugasić na wieki pragnienia, Świętą krynicę znajdziesz w pergaminie? Nie zaznasz nigdy ukojenia, Jeśli ci z własnej duszy nie wypłynie.
Wagner
Wybaczcie! i Ale jakaż to otucha Wżyć się w czas dawny, przenieść w czasów ducha, Widzieć, jak ongi mędrcy myśleli i żyli, I jak daleko myśmy dziś doprowadzili!
Faust
O, tak! Pod gwiazdy aż, daleko! Mój przyjacielu, ludzie nie docieką Przeszłości, jest to księga o siedmiu pieczęciach; A co się zwykle duchem czasów zowie, To tylko jest wasz duch, moi panowie, Co czasy w własnych zwierciedli pojęciach. Na taki widok żal człeka ogarnia, Że do ucieczki najchętniej gotowy. Stek samych śmieci, stara rupieciarnia, Jakby z jarmarcznych widowisk przemowy, W które się wplata morałów niemało. W sam raz jak lalkom prawić je przystało.
Wagner
Lecz duch i serce, które ludziom dano! Lecz świat! Wszak każdy chciałby znać się na nim.
Faust
Ach, czegóż  zwykle nie zowie poznaniem? Któż  da  dziecięciu odpowiednie  miano? Onych niewielu, którzy coś poznali, A nieopatrznie odkryli swe łono,
Swe myśli, serce tłumom odsłaniali, Toć krzyżowano zwykle i palono. Lecz oto nocy już bliżej do końca. Mój przyjacielu, dość na dzisiaj będzie.
Wagner
Ja bym się z wami doczekał i słońca Na  takiej  mądrej, uczonej  gawędzie. Lecz jutro, jako w święto Zmartwychwstania, Na te i owe zezwólcie pytania. W mych studiach wielem się starał dośledzić; Chociaż wiem dużo, chciałbym wszystko wiedzieć. Odchodzi.
Faust
sam
Czyż  taki mózg nie straci wiary w siebie, Co zawsze tylko na błahostek tropie, Co chciwą ręką ciągle skarby kopie, A już się cieszy, gdy glisty wygrzebie!
Czyż taki ludzki głos ma brzmieć bezkarny Tu, gdzie przed chwilą brzmiały duchów dźwięki? Lecz, ach!  tym razem składam tobie dzięki, Z synów tej ziemi, ty, najbardziej marny! Przez ciebie zmysły, prawie nieprzytomne, Z objęć rozpaczy na nowo wydarłem. Zjawisko było,  ach! tak przeogromne, Że się musiałem przy nim uczuć karłem.
Ja, podobieństwo Bóstwa, co sądziłem,
Żem już jest bliski wiecznych prawd zwierciadła,
Którym się stroił w niebiańskie widziadła,
Co się z synostwa ziemi wyzwoliłem;
Ja, od cheruba większy, com się chwalił,

Że siła moja przez natury żyły Twórczo popłynie,  co się wzbiłem w butę, Żem bogom równy, ciężką mam pokutę! Jednego słowa piorun mię powalił.
Nie wolno ml się, duchu, równać tobie!
Choć cię zdołałem przyzwać w onej dobie,
Zatrzymać ciebie już nie miałem siły.
W ową jedyną chwilę błogą
Czułem się taki wielki, mały;
Tyś mię odtrącił od się srogo
Na człowieczeństwa los niestały.
Czyż mam usłuchać wnętrznego dążenia?
Któż wskaże, czego bym się strzegł?
Ach! nawet nasze czyny, równie jak cierpienia,
Życia naszego wciąż hamują bieg.
Najszczytniejszemu, w czym się duch wypowie, Niebawem jakaś obca treść przylega; Gdy dobro świata wreszcie się dostrzega, Wnet się ułudą wyższe dobro zowie. Uczucia szczytne, życiu dające poczęcie, Więdną i w ziemskim kostnieją zamęcie.
Fantazji, która wprzód odważnym lotem
Widnokrąg aż po wieczność rozszerzała,
Maleńka przestrzeń w sam raz starczy potem,
Gdy szczęście czasów pochłonie nawała.
Wnet troska w głębi serca się panoszy
I ból tajemny w nim rozsiewa,
Wciąż niespokojna, radość, spokój płoszy
I ciągle maski odmienne przywdziewa;
Widzisz ją jako dom, dziecko lub żonę,
Z trucizną, nożem, ogniem, wodą się kojarzy;
Przed wszystkim drżysz, co się nie zdarzy, I opłakiwać musisz rzeczy nie stracone.
Bogom nie jestem równy! Do głębi to czuję. Podobnym robakowi, co się w prochu lęgnie, Którego, kiedy w prochu pełza i żeruje, Stopa wędrowca, tratując, dosięgnie.
Czyż to nie prochy tę wysoką ścianę
W setki przegródek mi ścieśniły,
Tłocząc mnie w cieśnie, rupieciem zapchane,
W ten oto molów świat i w pyły?
Mamie tu znaleźć, czego szukam w trudzie?
W tysiącznych książkach czytać, Wiedzy chciwy,
Że zawsze, wszędzie dręczyli  się ludzie,
Że tu i ówdzie był jeden szczęśliwy? —
I cóż mi mówisz, pusta trupia czaszko?
Czy nie, że mózg twój, równy memu, sądził,
Iż ujrzy jasny dzień, a mroku był igraszką
I za prawdą stęskniony, w nocy nędznie błądził?
I wy, narzędzia, też ze mnie szydzicie
Z waszymi śruby, wałki i kółkami.
Wierzyłem, że rai wrota otworzycie;
Misterneście, lecz zasuw oiie podważę wami.
Nawet w dzień jasny tajemnicza
Natura zasłon swoich zerwać wzbrania
I gdy ci czego sama nie użycza,
Mimo śrub i narzędzi nie dojdziesz poznania.
Sprzęty zbyteczne przeto się gromadzą,
Że niegdyś ojcu były na usługi;
Stary łańcuchu, pokrywasz się sadzą,
Odkąd ta lampa kopci przez lat szereg długi.
Lepiej bym, miast się pocić w dziedzicznej stęchliźnie,
Tę nędzną moją schedę w hula;nkach postradał!
To, coś po ojcach otrzymał w spuściżnie,

Zdobywaj,  abyś je posiadał!
Co nie użyte, ciężarem nas dusi;
Chwila, co zużyć pragnie, sama stworzyć musi.
Lecz czemu w tamto miejsce wzrok się ciągle zwraca?
Czy w tej flaszeczce magnes znalazła źrenica?
Dlaczego taka jasność nagle mnie ozłaca,
Jak nas owiewa nocą w lesie blask księżyca?
O, Witam ciebie, jedyne naczynie,
Które zdejmuję z nabożeństwem ninie!
W tobie ja ludzki spryt i sztukę cenię.
Przesłodkich marzeń tajemny wykwicie,
Wszelakich  mocy  zabójczych  spowicie,
Mistrzowi swemu przynieś ukojenie!
Spoglądam na cię, a już ból się goi;
Biorę cię do rąk, a poryw się koi;
Z wolna odpływa nurt duchowych wrzeń.
W dal, na szerokie unoszę się morza,
U stóp mych błyszczą gładkich fal rozłożą,
'Ku nowym brzegom wabi nowy dzień.
Z niebios ognisty wóz * się ku mnie skłania Lekkimi skrzydły! Czuję, żem już gotów Do nowych, szlakiem eteru odlotów, Ku  nowym  sferom  czystego działania. To życie boskie, to  rozkosz bez końca! Czy zasłużyłeś na nią ty, robaku?
Tak, od ziemskiego, uroczego słońca Odwróć się śmiało i zejdź z jego szlaku! Odważ się  targnąć na owe odźwierze, Gdzie każdy rad prześliznąłby się z boku; Teraz już pora czynem dowieść szczerze,
...j e   zamiast: to.
...ognisty   wóz — obraz  Eliasza wjeżdżającego do nieba na takim wozie zaczerpnięty jest z Biblii.

Że boskiej sile męski hart dotrzyma kroku, Aby nie zadrżeć przed tą  ciemną norą, Kędy fantazja sama siebie dręczy, Odważnie dążyć do owej przełęczy, Wokoło której  całe piekła górą, I krok ten podjąć śmiało, niepożycie, Choćby się nawet rozpłynąć w niebycie.
A teraz, czaro przeczysta z kryształu,
Wyjdź ze starego swego futerału;
O tobie wiele nie myślałem lat!
Tyś się przy ucztach ojców moich lśniła,
Poważnych gości weseliła,
Gdy jeden w ręce drugiego cię kładł.
Rżniętych postaci krasa różnorodna,
Którą pijący musiał wedle szkliwa
Rymem opisać, nim cię spełnił do dna,
Niejedną noc młodości w pamięć mi przyzywa.
Nie podam ciebie teraz sąsiadowi
Ni przy twym kunszcie spryt mój  Się wysłowi;
Ten płyn mi prędko upojenie da.
Już ciemne fale głębię twą zalały.
Com go sposobił, pełny i dostały,
Ostatni trunek wznoszę z duszy całej,
Z świątecznym pozdrowieniem, na cześć nowego dnia.!
Przykłada czarę do u?.t. Dzwony i  śpiew  chóralny. *
Chó r aniołów* Pan zmartwychpowstał! Synowi ziemi
Dzwony i śpiew chóralny — po dłuższej przerwie Goethe podjął prace nad Faustem w drugi dzień Wielkanocy 1798 r.
Chór aniołów — należy przez to rozumieć chóry kościelne śpiewające na zmianę z kapłanem.

Radość, co z swymi Grzechy zgubnymi Tutaj się ostał!
Faust
Jaki dźwięk pełny, jakiż jasny ton Czarę przemocą od ust mi odkłania? Czy już zwiastuje mi ten głuchy dzwon Pierwszą godzinę święta Zmartwychwstania? O chóry, zaliż chcecie znów pociechę nieść, Jak nad grobem, gdy brzmiała z ust anielskich wieść Przymierza  nowego   zarania?
Chór  kobiet Jego służebne, Gdy legł na grobu dno, W rańtuchy zgrzebne Tuśmy   spowiły   Go, Kłoniąc kolana, Maści niesiemy Mu, Ach, ale Pana Nie ma już tu!
Chór   aniołów Pan zmartwychpowstał! Błogosławiony Ten, który onej Niewysłowionej Próbie był sprostał.
Faust
Czemuż, potężne dźwięki a pieściwe, Tu mnie szukacie, gdzie leży proch sizary? Tam  dzwońcie,  kędy  biją  serca   tkliwe!
Orędzie słyszę  wprawdzie,   ale brak mi  wiary;
Wszak   cud   to  wiary   jest  najmilsze  dziecię.
Ja nie śmiem wznieść się w onych sfer ogromy,
Skąd  to  posianie  ku mnie spływa.
Lecz  dźwięk  ten,  od młodości   tak  znajomy,
Teraz mię  znowu  do  życia  przyzywa.
Ongiś   niebiańskich   pocałunków   czar
Zlewał  się   na   mnie  w   ciszę  isaba.tową;
Wonczas mi tak wróżetonie dźwięczał dzwon nad głową,
A modły były jak namiętny żar.
Niepokój   słodki i tęsknica
Przez łąki gnały mię i gaje,
Z oczu tryskała łez krynica,
Czułem,  jak  we mnie  świat  powstaje.
Ta   pieśń   wiosenne  święta   mi   wieściła,
Szczęsnych,   młodzieńczych   zabaw   tok;
Dziś   znów,   z   dziecinną   wiarą,   wąpommień  siła
Ostatni,   smutny   powstrzymuje   krok.
O,  dźwięozcie dalej, słodkie  niebios  tony!
Łza   płynie,   ziemi   jestem   przywrócony!
Chór   uczniów Gdy pogrzebiony Wzniósł się ku górze, Żywy wzniesiony, Zasiadł w lazurze, Gdzie wśród  twórczości sił Radosny wstaje czyn — Ach!   Tu,  gdzie ziemski pył, Na ból swój rzucił gmin! Wciąż   myślim   o   Nim, Tęsknimy nocą, dniem; Mistrzu,   łzy  ronim Za szczęściem Twem!
Chór   aniołów
Pan już nie gości, Kędy grobowy smęt; Pełni radości Zwolńcie się z pęt! Warn, miłującym, W czynach chwalącym, Strawę dzielącym, Słowo głoszącym, Raj   zwiastującym Oto się zjawił Pan, Warn On jest dań!
PRZED   BRAMĄ
Ludzie  różnych  stanów  przechadzają się.
Kilku   czeladników Dokądże droga wam wypada?
Inni Idziemy wszyscy do strzelnicy.
Pierwsi A my do młyna podążamy.
Jeden   z   czeladników Na ostrów chodźmy, moja rada.
Drugi Droga wśród brzydkiej wiedzie okolicy.
Drudzy
Ty dokąd idziesz?
Trzeci Razem się trzymamy.
Czwa r ty
Do Burgdorf * pójdźcie. Z pewnością znajdziecie Dobre piwo, dziewczyny najładniejsze w świecie, A często bójka też się wznieci.
Piąty
Ty, francie, widzę, nie znasz granic, Skóra cię swędzi po raz trzeci. Tam mi nieswojo, tam nie pójdę za nic!
Służąca Nie, nie! Ja wracam natychmiast do miasta.
Druga Pewnie spotkamy go pod topolami.
Pierwsza    *
Wielkież mi szczęście stąd urasta!
Znowu będziecie chodzić sami.
Ciebie jedynie w taniec wodzi.
Cóż radość twoja mnie obchodzi?
Dr ug a
Dzisiaj nie będzie sam, nie ma obawy; Mówił, że przyjdzie z nim ten kędzierzawy.
Uczeń*
Kroćset, jak dziarsko kroczą te dziewczyny! Chodź, panie bracie, wnet je zaczepimy!
Burgdorf — nazwa miasta w Szwajcarii. Uczeń — tu: student
Gryzący tytoń, mocne piwo
I strojną dziewkę — lubię, jako żywo!
Panienka
Patrz, jak przystojni chłopcy idą tędy! Ale że wstydu też nie mają; Najlepsze towarzystwo mogliby mieć wszędy, Za prostymi dziewkami jednak uganiają!
Drugi   uczeń do   Pierwszego
Czekaj! Przepuśćmy te dziewczyny obie; Jaki strój ładny, lica gładkie! W jednej poznaję mą sąsiadkę; Już nieco mamy się ku sobie. Jakże spokojnie się wzajem prowadzą! Nawet przyłączyć się nam może dadzą.
Pierwszy
Nie! Panie bracie, z tymi się krępuję. Gońmy! Jak nic się zwierzynę prześlepi. Ręka, która w sobotę zmiata i szoruje, W niedzielę będzie cię pieścić najlepiej.
Mieszczanin
Nie, nie podoba mi się nowy burmistrz wcale! Teraz, gdy nim już został, stawia się zuchwale, A miasto jakie zna korzyści? Czyż się nie dzieje coraz gorzej? Nowe podatki wciąż się łoży, A milczeć trza, najoczywiściej.
Żebrak
śpiewa
Dobrzy panowie, piękne panie, Twarz wasza czerstwa, pełen trzos,
Przeto usłyszcie me wołanie, Niech ulituje was mój los! Niech darmo lira;:" się nie kręci! Kto daje, będzie wesół, żyw. Dzień, który  cała ludzkość święci, Niech dla mnie stanie się dniem żniw.
Drugi    mieszczanin
W niedzielę  albo  święto dawnym obyczajem Cóż milszego, jak gwarzyć o bitwach i wojnie? Że tam daleko, w Turcji, niespokojnie I gdzieś się ludy tłuką wzajem. Stoisz przy oknie, zajrzysz do szklaneczki, Widzisz, jak rzeką płyną statki rojne, Potem powrócisz w wieczór do dom, do żoneczki, I chwalisz sobie ciszę i czasy spokojne.
Trzeci   mieszczanin
Tak, sąsiedzie, mnie zawsze to samo się zdało: Niechaj tam sobie łby płatają, Niechaj do góry wszystko wywracają, Byleby w domu było, jak bywało.
Baba do panienek
Hej, jakie piękne! jakie wystrojone! Toć każde serce musicie zakrwawić! — No, nie tak dumnie! Już schodzę na stronę! Co macie w myśli, mogę łatwo sprawić.
Panienka
Agato, strzeżmy się przed wiedźmą taką; Chodźmy, byś dobrej sławy nie stradała. W noc po Andrzeju ona mi wszelako Mego przyszłego żywcem pokazała.
...lira — mowa tu o katarynce.

Dr u ga
Mnie ukazała go ona w krysztale*,
W żołnierskim stroju, w innych śmiałków gronie.
Odtąd go szukam, wciąż oczami gonię,
Ale nawinąć nie chce mi się wcale.
Żołnierze
Grody wysokie I mury twarde, Piękne dziewczęta, Dumne i harde — To mi przynęta! Po śmiałym trudzie Nagrody kwiat
Trąbka werbuje: „Chodź w nasze ślady I do radości, I do zagłady!" Oto mi życie Ciałem i duszą! Grody, dziewczęta Poddać się muszą. Po śmiałym trudzie Nagrody kwiat! I znów żołnierze Wędrują w świat.
Mnie ukazała go ona w krysztale — według powszechnego zwyczaju niemieckiego przy laniu wosku w dzień św. Andrzeja wpatrywano się w gładką powierzchnię kryształu, szukając tam odpowiedzi na pytania dotyczące przeżyć miłosnych.
Faust  i   Wa gner
Faust
•'Rzeka i strugi z lodów się zwolniły Mocą wiosennych, ożywczych promieni; Dolina znów się nadzieją zieleni; Już stara zima ostatkiem swej siły Uciekła w głuszę górskich cieni I tam z oddali napastliwie Ziarnistym śniegiem jeszcze rosi, Zadymką dmie po świeżej niwie. Lecz słońce bieli już nie znosi; Chce, aby wszystko rosło, żyło, Aby się barwą rozświetliło; Lecz że się jeszcze kwiat nie budzi, Więc bierze w zamian strojnych ludzi. — Odwróć się i tutaj z góry Okiem rzuć na miejskie muryl Przez bramy ponure podwoje Sypią się barwne, gwarne roje. Każdy na słońce się wylania; Święcą dziś dzień Pańskiego Zmartwychwstania, I sami też zmartwychpowstali; Z izb dusznych, niskich się wyrwali; Z więzów rzemiosła, dni roboty, Z wysokich dachów zacieśnienia, Z ulic miażdżącej ciasnoty, Z kościołów czcigodnego cienia Na światło dziś się wydostali. Patrz tylko, jak się tłum w oddali Rozprasza w polu i ogrodzie, Jak płyną tam na rzecznej fali Liczne, świątecznie barwne łodzie; Tam już ostatnia z nich odbija, Pełna, aż zatonięcia bliska.
Nawet wśród tamtych gór urwiska Tłum w barwnych szatach się uwija. Słyszę już z dala gwary wsi ochotne; Tu niebo ludu jest istotne, Tu każdy pragnie używać i żyć: Tu jam człowiekiem, tu wolno nim być!
Wagner
Żeście na spacer mię wzięli, doktorze, Zaszczyt w tym i pożytek widzę, Lecz sam nie przyszedłbym tu o tej porze, Bo się gminnością wszelką brzydzę. Ich kręgle, skrzypki, wrzaski, żarty Wstrętem przejmują mnie i złością; Szaleją, jakby ich opadły czarty, I zwą to śpiewem, zwą radością.
Chłopi  pod   lipą
Tańce i śpiewy
Pastuch taneczny przywdział strój, Pstrą kurtę, wieniec, wstążek zwój, Paradnie był odziany. Pod lipę wnet do tańca gnał; Tam taniec już na dobre wrzał. Hej ha! Hej ha! A hejże! Hejże! Ha! Okrzyki, iskrzypki, tany.
Natychmiast się do dziewczyn wziął I w ścisku łokciem jedną pchnął, Zaczepki sposób znany; Dziewczę się na to żachnie wraz: „Głupi ci figiel w głowę wlazł!" Hej ha! Hej ha! A hejże! Hejże! Ha! „Jesteś nieokrzesany!"

Lecz on ją raźno chwyci! w pas, Raz w prawo tańczą, w lewo raz, W krąg spódnic rąb rozwiany. Na lica im wystąpił żar, Jeden ich uścisk społem zwarł. Hej ha! Hej ha! A hejże! Hejże! Ha!   . Trącali się kolany.
„Twych zalecanek próżny trud,
Niejeden już swą lubą zwiódł,
A biada oszukanej!"
Lecz wnet ją jednak na bok brał,
Zaś, hen, od lipy gwar wciąż brzmiał:
Hej ha! Hej ha!
A hejże! Hejże! Ha!
Okrzyki, skrzypki, tany!
Stary   chJop
Panie doktorze, pięknie to w istocie, Ze nami dzisiaj nie wzgardzacie, I choć z was taki mąż uczony, Z tym tłumem ludu się mieszacie. Otośmy z dzbanów najpiękniejszy Napojem świeżym napełnili. Wnoszę go więc i głośno życzę, Byście pragnienie ugasili, A tyle, ile kropel w dzbanie, ^Niechaj wam dni przybędzie za nie!
Faust
Przyjmuję dzban ten z waszej ręki, Składając wszystkim cześć i dzięki. Lud  gromadzi  się  wokoło.

S tary chłop
W samej to rzeczy wam się chwali, Żeście w weselny dzień przybyli, Bo byliście też z nami ongi, Przed, laty, w ciężkiej dla nas chwili.
'Niejeden stoi tutaj żywy,
tKtórego ojciec wasz wybawił, Kiedy po długich czasach klęski Wreszcie zarazie kres postawił.
1 wy też, młody człowiek jeszcze, Szpitale wszystkieście zwiedzali; Wiele tam trupów wynoszono, Lecz wyście jednak wyszli cali. Niejedne ciężkie przetrwaliście próby; Bóg-zbawca zbawcę wybawił od zguby.
Wszyscy
Cnemu mężowi niechaj zdrowie służy, By mógł wspomagać jeszcze jak najdłużej!
Faust
Przed Onym w górze kornie chylcie twarze, Który wspomaga i wspomagać każe. Oddala się z   Wagnerem.
Wagner
O wielki mężu, ileż to radości Musisz doznawać, kiedy tłum tak woła! Jakżeż szczęśliwy, kto z swoich zdolności Takich korzyści moc wyciągnąć zdołał Ojciec wskazuje cię swemu synowi, Wszyscy się śpieszą i cisną dokoła, Muzyka rwie się i tan się stanowi. Idziesz, w .szeregi wnet się ustawiają, Witają z czołem odsłoniętem;
Zda się, że wnet uklęknąć mają. Jakby ksiądz szedł z sakramentem.
Faust
Już tylko kilka kroków; na tamtym kamieniu Spoczniem po naszej wędrówce na chwilę. W postach i modłach tutaj, razy tyle, Przesiadywałem w ciężkim zamyśleniu! Nadziei pełen, w niewzruszonej wierze, Przez łzy, westchnienia i serca katusze, Ufałem, że się boży gniew przebierze, Że do odjęcia moru Nieba zmuszę. Dziś oklask tłumu brzmiał mi echem drwin. Żebyś w mej duszy czytać mógł w tej chwili, 'Jak mało ojciec i syn ;Na taką chwałę zasłużyli! Ojciec miał umysł uczciwy, lecz mętny; Wkoło natury i jej świętych kół W swój własny sposób, sumienny i skrzętny, Przędzę dziwacznych myśli snuł. Wciąż otoczony swoimi adepty, Gdzieś w czarnej kuchni gospodarzył I, tajemnicze stosując recepty, Sprzeczne czynniki zlewał, warzył. Więc lew czerwony * lub zalotnik śmiały Musiał ślub z lilią w letniej brać kąpieli, A gdy je razem płomienie zagrzały, Do innych ślubnych ganiał je pościeli. Aż kiedy wreszcie w barwach zorzy Młoda królowa zjawiała się znów,
...l ew czerwony — od Paracelsusa zaczerpnął Goethe nazwy, które wymienia opisując eksperyment alchemiczny. „Lew czerwony" oznaczał żywe srebro, zaś „lilia" — kwas solny. „Młoda .królowa", zwana też „kamieniem mądrości", miała być. uniwersalnym środkiem na wszystko.
Leki gotowe były; marli chorzy,
A któż by pytać chciał, kto wyszedł zdrów.
Tak z piekielnymi to mikstury
Przez te doliny, przez te góry
Gorzej szaleliśmy niż mór.
W tysiące sam sączyłem jady:
I gaśli — dziś w morderców ślady
Słyszę, jak dźwięczy pochwał chór.
Wagner
Czyż to wam może przysparzać zmartwienia: Zacnemu człeku dostateczne bywa, Gdy przekazaną wiedzą wykonywa Słuchając głosu własnego sumienia. Jeśli, młodzieńcem, ojcu cześć wyrażasz, On swej nauki chętnie ci udzieli; Jeżeli, mężem, sam wiedzę pomnażasz, To syn twój zdoła dopiąć wyższych celi.
Faust
O, iszczęśliw, komu nadzieja nie gaśnie, Że raz wypłynie z błędu mórz bez granic! Czego nie wiemy, potrzebne nam właśnie, A to, co wiemy, nie przyda się na nic. Lecz chwili w piękno tak bogatej Niech takie smętki nam nie morzą! Patrzaj, jak tam wieczorną zorzą Błyszczą w zieleni skryte chaty. Dzień się już przeżył. Słońce w dale rwie się, Aby gdzie indziej, nowe życie wzniecić; Czemu mnie skrzydło jakieś nie uniesie, Bym za nim mógł, wciąż za nim lecieć? Widziałbym w wiecznej zachodu godzinie Świat cichy, do stóp usłany pokotem,
Płoniłyby się góry, spokój rósł w dolinie, Potok by srebrny z rzek się łączył złotem. Nie powstrzymałyby boskiego biegu Góry z wąwozów przepaścistym mrokiem, Bo tam się oto, wzdłuż jasnego brzegu, Morze odsłania przed zdumionym okiem. Teraz zapada już w oddalę mgliste, A przecie budzi nowych pragnień moc; Spieszę, by światło jego pić wieczyste, Dzień jest przede mną, a poza mną noc, Niebo nade mną, a pode mną fale... Sen to uroczy, lecz słońce ucieka. Niestety, skrzydła cielesne człowieka Z skrzydłami ducha nie popłyną w dale. Lecz każdy z nas ma taki pęd wrodzony, Że go uczucie naprzód, w górę wznosi, Kiedy nad nami, w lazurze zgubiony, Skowronek jasny śpiew swój głosi; Gdy nad żywiczną gór wyżyną Orzeł szerokim lotem krąży, Gdy nad jeziorem i równiną Żuraw do kraju swego dąży.
Wagner
Choć takżem miewał swe chimery czasem,
Nigdy mnie chętka nie porwała taka;
Zbyt prędko nużę się polem i lasem
I nie zapragnę nigdy skrzydeł ptaka.
Lecz jakież inne są ducha rozkosze,
Gdy się z ksiąg w księgi, z kart do kart przenoszę.
Zimowe noce wnet wdziękiem się milą,
Przez wszystkie członki prąd ożywczy płynie;
A wreszcie, gdy przy starym siądziesz pergaminie,
Same niebiosa ku tobie się chylą.
Faust
Jedno cię tylko dążenie przenika, O, niech cię tamto nigdy nie owionie! Dwie dusze, ach! mieszkają w moim łonie, A jedna drugiej wciąż unika. I kiedy jedna w krzepkiej chuci Lgnącymi zmysły w ziemię tę się wpije, To druga z prochu w ową dal się zwróci, Gdzie wielkich przodków pamięć żyje. Jeśli w przestworzu duchy krążą, Które swą władzą niebo z ziemią wiążą, Niechaj opuszczą swe wiotkie ukrycie, By mnie prowadzić w nowe, barwne życie. Gdyby czarowny jakiś płaszcz był moim, Co by mię niósł w dalekie kraje, To bym nań z żadnym nie mieniał się strojem Ni za królewskie go dał gronostaje.
Wagner
Nie zwołuj znanej nam duchów czeredy, Która opary nad ziemią przenika, Bo ludziom sprawia ona wiele biedy
1 nie wiesz, skąd masz czekać napastnika.
Z północy zębem na cię godzą,
Z ostrym językiem, niby strzały;
Ze wschodu z suszą wraz nadchodzą,
Aby z płuc twoich pokarm miały;
2 pustyni, z południowej strony, Przyjdą, by żarem spalić iskronie; Z zachodu ześlą znowu deszcz szalony, Ze razem z tobą całe żniwo tonie. Ku naszej zgubie spryt zwracają cały, Chętnie słuchają nas, gdyż chętnie mamią; Udają, że to nieba je zesłały; Anielskim głosem szepcą, kiedy kłamią.
Lecz chodźmy. Szarość już światem zawładła,
Powietrze zziębło, mgła opadła.
W wieczór dopiero swój dom się ocenia.
Cóż stoisz? Patrzysz w mrok, pełen zdziwienia?
Cóż cię tam mogło tak przejąć bezmiernie?
Faust Czy widzisz psa* czarnego mknącego przez ściernie?
Wagner Nic ciekawego, choć go z dawna okiem mierzę.
Faust Przypatrz się lepiej. Za co masz to zwierzę?
Wagner
Za pudla, który snadź ugania za czym; Pewnie za pana swego tropem zdąża.
Faust
Czyś zauważył, jak kręgiem ślimaczym jCoraz to bliżej nas okrąża? Jeśli nie mylę się, za śladem jego . Smugami ciągną się płomienie.
Wagner
Pudla czarnego widzę tu jedynie; To oczu waszych być musi złudzenie.
Faust
Magicznym węzłem, jak mi się wydaje, Ku przyszłym pętom wiąże nasze nogi.
...psą — według podania Faust miał posiadać wielkiego czarnego psa kudłatego o ognistoczerwonych oczach, który pierwotnie był duchem. Kiedy go się, głaskało, zmieniał rzekomo kolor skóry.
Wagner
Ja widzę, że się waha, cofa pełen trwogi, Gdy zamiast swego pana dwóch obcych poznaje.
F a ust Krąg się zacieśnia, już jest tutaj blisko!
Wagner
Wszak widzisz! Pies to, nie żadne zjawisko! Łasi się, warczy, kładzie na brzuch, wstaje, Ogonem kręci. Wszystko psie zwyczaje.
Faust
Rozkażę mu, niech z nami się zabierze. Do nogi, tu!
Wagner
A, to pocieszne zwierzę! Gdy cicho stoisz, wraz służyć poczyna, Gdy don przemawiasz, na ciebie się wspina; Jeśli coś zgubisz, niezawodnie zoczy, Rzuć w wodę laskę, a wnet po nią skoczy.
Fa ust
'Masz słuszność, nic tu nie dała natura; 'Ducha ni śladu, a wszystko tresura.
Wagner
Psu, jeśli dobrze ułożony, Może też sprzyjać mąż uczony, W pełni zasłuży na twoje uznanie. On, co studentom i za żaka * stanie. Wchodzą w  bramę miejską,
...za żaka — za ucznia.
PRACOWNIA
Faust wchodzi  z  pudlem.
Faust
Już opuściłem pola, łany, Które pokrywa głucha noc I w duszy lękiem omotanej Rozbudza lepszych uczuć moc. Już się dążenie wrzące studzi, Pełne niesfornych, dzikich snów, I wraz powstaje miłość ludzi, I miłość Boga wstaje znów.

Uspokójże się, pudlu! Zaprzestań biegania!
Około progu nie węsz dłużej!
Tam, na zapiecku skorzystaj z posłania!
Niech ci najlepsza z mych poduszek służy.
Jeśli za miastem, na drodze i grzędzie
Twoje pocieszne skoki nas bawiły,
To miej obecnie mój spokój na względzie,
Jako gość cichy i towarzysz miły.
Ach, kiedy w naszej ciasnej  celi
Znów. światło lampy mile drga,
Wnet jasność piersi się udzieli
I sercu, które siebie zna.
Rozsądek wstaje znów z ukrycia,
Nadzieja, jak za dawnych dni;
Ach! wtedy do strumieni życia,
Do życia źródła znów się cni.
Nie warczże, pudlu! Ze świętymi tony, Które mą duszę ogarniają całą, Ten głos zwierzęcy nie jest zestrojony. Wiadomo nam, że ludzie wyszydzają śmiało, Czego nie rozumieją.
Że na dobro i piękno sarkają niemało,
Gdy ich wysiłkiem ma obarczyć;
Czy pies też na nie pragnie warczyć?
Ale, ach! czuję, że zadowolenie,
Mimo najlepsze chęci, z piersi już nie płynie.
Czemuż tak prędło strumień wysycha i ginie
I znowu trapi nas pragnienie?
Mam ja w tym względzie tyle doświadczenia!
Przeto ten brak zastąpić trzeba
I po nadziemskość iść do nieba,
Zwrócić się znów do objawienia,
Co najpiękniejsze swe ujęcie
Zawarło w Nowym Testamencie.
Oto pierwotny tekst otworzę
I pełen godnego zapału
Najświętszą treść oryginału
Na drogi język ojczysty przełożę.
otwiera  tom  i zaczyna
Pisano  jest:   „W  początku   było  słowo. Cóż czynić? Trudność już widzę gotową. Przecie nikt słowa cenić tak nie może; A więc inaczej to przełożę, Jeśli się zdołam w strefę ducha wznieść. Pisano jest: „W początku była treść." Te pierwsze słowa zważ roztropnie, Abyś nie pisał zbyt pochopnie! Czyż wszystko treść zdziałała i stworzyła? Powinno być: „W początku była siła." Lecz również teraz pióro me się wzdraga; Aż nagle czuję, że duch mię wspomaga. Mam rozwiązanie bez skaz i bez win I piszę już: „Był na początku czyn."
„W   początku   było   słów o".   —   Cytat   zaczerpnięty 2 Ewangelii świętego Jana 1,1 („Na początku było słowo").
Jeśli wspólnego chcesz pożycia,
Pudlu, to zaprzestań wycia,
Zaprzestań szczekania!
Tak niespokojna kompania
Jest zgoła nie do wytrzymania. fNie ma na to sposobu,
^Ustąpić musi jeden z nas obu.
Dłużej  gościny udzielać nie mogę;
Drzwi są otwarte, masz wolną drogę! ["Lecz, przebóg, co się dzieje!
Czy prawda to, czy zjawa?
To nie jest ziemska sprawa! /Pies rośnie, olbrzymieje!
Wszerz, w górę prze na gwałt!
Już psa utracił kształt! iCóż za poczwarę przywiodłem do domu?
Hipopotamem zda się już z ogromu,
Ogniste oczy i paszczęka wściekła.
Już cię nie wypuszczę z ócz!
Na taki to półpomiot piekła
Wystarczy   Salomona  klucz.
Duchy w  krużganku
Jeden z nas schwytany siedzi, Lecz nie wchodźcie, choć -się biedzi. Tam piekielny wyga zwisł, Jak w żelazie szczwany lis. Lecz miejcie straż!
...Salomona klucz — jest to jedna z .najważniejszych figur magicznych. Ma ona kształt pięciokąta. W rękopisie Fausta Goethe zaopatrzył miejsce to przypisem, że egzorcysta winien nosić na szyi znak ten zawinięty w płótno.
Tu i tam falujcie, Wokoło się snujcie, A zwolni się wraz. Miejcie go w pieczy, Przyjdźcie w odsieczy! Spłaćmy nasze długi Za jego przysługi!
Faust
Wpierw, przeciw mocy zwierzęcia, Trza poczwórnego zaklęcia *:
Salamandra niech płonie, Undyna wiruje,
Sylfa niech wionie,
Kobold pracuje! Ten, który pęta Wsze elementa, Ich moc poznaje I obyczaje, Mistrzem jest wtedy Duchów czeredy.
Znikaj w płomieniu,
Salamandro!
Z szumem płyń w strumieniu,
Undyno!
W meteorów blask się strój,
Sylfo!
Na się weź domowy znój,
Inkubie, Inkubie! *
Spełnij obowiązek .swój!
Trza poczwórnego zaklęcia — chodzi tu o zaklęcie czterech żywioJów: ognia, wody, powietrza i ziemi. Salamandra jest symbolem ognia; Undyna — ducha wody; Sylfa — powietrza; Kobold — ducha ziemi.
Inkubie! Inkubie! — chodzi tu o ducha złośliwego, nocną marę.
Z ich czworga nie może
Żadne być w potworze.
Leży .spokojnie i zębami zgrzyta;
Snadź go nie tknęła klątwa należyta.
Mocniejsza przecie
Klątwa cię zgniecie!
Jeżeliś z piekła,
Zjawo, wyciekła,
Patrz na te znaki! *
Przed nimi giną
Piekieł orszaki! Już szorstką  wzdyma  się szczeciną.
Duchu przeklęty!
Czy ci pojęty
On niepoczęty,
Niewysłowiony,
Pr^ez obszar nieb rozprzestrzeniony,
Patrz na te znaki! — Faust ma tu na myśli krucyfiks z napisem: I.N.R.J. Jezus Nazarenus Rex Judaeorum (Jezus Nazareński Król Żydowski),
Na światło żarzące trzykrotnie — aluzja do Trójcy Świętej jako do najskuteczniejszego sposobu zaklęcia.
Okrutnie włócznią zraniony? Za piecem, z krwawymi oczyma, Rośnie, niby słoń się wzdyma I już kąt zapełnia cały; Chwieje się jak mgła rozwiana. Nie pnij że się do powały! Przyjdź posłusznie do stóp pana! Ja nie darmo grożę w gniewie. Święte spali cię zarzewie! Nie czekaj Na światło żarzące trzykrotnie!
Nie czekaj,
Bym musiał z sztuk mych najsilniejszej użyć! Mefistofeles   zjawia   się,   gdy   mgla   opada,   spoza  pieca, ubrany jaJc szkolarz wędrowny,
Mefistofeles Na cóż ten hałas? Czym wolno wam. służyć?
Faust
Więc takie było sedno psie?
Wędrowny szkolarz?  Rzecz na śmiech zakrawa.
Mefistofeles
Mistrzowi do stóp kornie ściele się! Ależ gorąca była z wami sprawa!
Faust
Jak zwiesz się?
Mefistofeles Błahym pytanie się widzi Na ustach tego, co tak gardzi słowy, Co pozorami wszelkimi się brzydzi, Chcąc zawsze dotrzeć do istot osnowy.
Faust
Wśród waszej braci osnowę istnienia Poznać nietrudno już z dźwięku imienia, Która najjaśniej się nazwą wyraża Uwodziciela, boga much lub Igarza. Kto jesteś więc?
Mefistofeles Tej siły cząstka mała, V   Która wciąż złego pragnie, a dobro wciąż działa.
Faust Cóż ta zagadka znaczy w samej rzeczy?
M efistofeles
Ja jestem duchem, który ciągle przeczy. I słusznie: bowiem, co się tu poczęło, Jedynie godnym jest, aby zginęło; Więc lepiej, by nic nie rodzono w świecie. Słowem, to wszystko, co wy grzechem zwiecie, Zniszczeniem  lub wprost  złem przeklętym, Jest mym właściwym elementem.
Faust Zwiesz się częścią, lecz widzę cię w całej osobie.
Mefistofeles
Jam skromną prawdę wyznał tobie, Gdy człowiek siebie, mały błaznów świat, Całością mienić zawsze rad — tTam częścią części, która ongiś wszystkim była, Jam częścią tej ciemności, co światło zrodziła, W To dumne światło, które matce nocy Dziś miejsca przeczy, znaczenia i mocy. Lecz bezustannie, choć o to zabiega, Niby zaklęte, wciąż do ciał przylega, Ciała upiększa, z ciał na powrót płynie, Ciało wstrzymuje je w rozpędzie, A wieje, jak ufam, niebawem to będzie, Ze wraz z ciałami samo zginie.
Du chy
Znam teraz twoje cne zadanie! Wielkości zniszczyć żeś nie w stanie, Chcesz czynić to w zakresie małym.
Mef istof ele s
Lecz wiele przy tym nie wskórałem. On,  co nicości burzy skład,
l To coś, ten nieforemny świat, Wciąż z mych zamachów wychodził zwycięski; Chociaż ściągałem nań rozliczne klęski, Trzęsienia, powódź, grom, pożarów swąd — Wciąż niewzruszone morze trwa i ląd!
V A na pomiot przeklęty: człowieka i zwierza, Dotychczas jeszczem nie znalazł sposobu! Ilum nie zepchnął już do grobu, By wraz krążyła nowa krew i świeżal
Y'Prą wie do szału mnie to doprowadza! Powietrze, ziemia, woda wciąż rozradza Nowe   zarodki,   mnożąc   tysiąckrotnie! Zimno  i ciepło,  wilgoć,  susza je rozplenia I gdybym nie był zagarnął płomienia, To nic na własność nie miałbym istotnie.
Faust
Więc przeciw twórczej wciąż harmonii, Gdy  siłą  życia  zbawczo tryska, Wyciągasz   skurcz  szatańskiej   dłoni, Co darmo w złości się zaciska! Znajdź sobie inne zatrudnienia, Chaosu  przedziwaczny synie!
Me f istof eles
Rzecz godna jest zastanowienia, Powrócim do niej o innej godzinie! Teraz, pozwólcie mi, niech się oddalę!
Faust
Twej prośby nie rozumiem wcale. Gdy znajomości stosunki zawarte, Możesz, gdy zechcesz, mnie odwiedzić. Oto jest okno, tam są drzwi otwarte I  komin  służy  ci  wedle  uznania.
Mef istof eles
Z wstydem, niestety, muszę was uprzedzić! Mała przeszkoda wyjść mi stąd zabrania; Gdyby znak z progu usunąć się dało. —
Faust
Moc pentagramu * cię urzekła? Ej!  Powiedzże mi,  synu  piekła, Jakżeś tu wszedł, jeśli cię to pętało? Czyżby tak  łatwo duch  taki się zmylił?
M efist ofeles
Patrz, znak nieściśle jest narysowany; Ten kąt zewnętrzny się odchylił; Jak widzisz, nieco jest otwarty.
Faust
Traf płata czasem niezłe żarty! Na więźnia byłbyś mi oddany? No! To się wcale nieźle zbiegło!
Mefistofeles
Zwierzę nic, wchodząc, nie dostrzegło: Teraz odmienna sprawa zgoła; 'Diabeł już z domu wyjść nie zdoła.
Faust Czemu przez okno nie wyjdziesz z komory?
Mef is t of el es
1 Istnieje prawo na czarty i zmory, . Że kędy wejdą,  muszą wyjść tak  samo; Wpierw wybór mamy, potem już swobody nie ma.
Moc  pentagrarnu — chodzi tu o magiczną figurę pięciokąta, która interpretowana była również jako znak Chrystusa.
Faust
Więc nawet piekło praw się trzyma? To sobie chwalę! A może umowa Bezpiecznie z wami zawrzeć by się dała?
Mefistofeles
Co  się przyrzecze,  wiernie się dochowa, Umowa zewsząd pozostanie cala. Lecz sprawa to zawiła wcale, W przyszłości do niej wrócim może; A teraz prośbę znów przedłożę: Pozwólcie mi, niech się oddalę.
Faust
Jeszcze o chwilę małą proszę, Byś dał odpowiedź na pytania moje.
Mefistofeles
Teraz mię wypuść! Niebawem się zgłoszę I twą ciekawość w pełni zaspokoję.
Faust
Toć z mojej strony tu zabiegów nie ma, Ty się sam przecie uwikłałeś w matni. Kto diabła złapał,  niech go trzyma! Spotkało go to pewnie raz ostatni,
Mefistofeles
Gdy tego pragniesz, na twoje usługi Dla   towarzystwa   pozostanę   chwilę: Lecz pod warunkiem, że czas nazbyt długi Mymi sztukami godnie ci umilę.
Faust
Chętnie się zgodzę; zabierz się do dzieła, Byle  twa sztuka  wdziękiem mnie  ujęła.

Mefistofeles
Twym zmysłom na  raz, przyjacielu, Nad jednostajny bieg lat wielu Stokroć  piękniejszy  złożę  dar. Co lotne duchy śpiewać będą, Obrazy, które ci uprzędą, Nie będzie to li pusty czar. Wprzód oczarują powonienie, Potem  zachwycą  podniebienie, A wreszcie zmysły wprawią w żar. Przygotowania odrzucamy; Jesteśmy wszyscy! — Zaczynamy!
Duchy* Znikaj, ponury Mroku sklepienia! Nieba lazury, Wiosenne tchnienia, Otoczcie nas! Niechaj ulecą Chmurne zawieje! Gwiazdy już świeca, Słońce goreje Blaskiem swych kras. Niebiańskich dzieci Czereda złota, Chyląc się, sunie, Lotem przefrunie; Za nimi leci Słodka tęsknota, Powiewnej szaty Wiotkie  spowicie
Duchy — to, o czym śpiewają duchy, dokcmuje się w oczach zasypiającego Fausta.

Zakrywa światy I altan roje, Gdzie zakochani Siedzą, na życie Wzajem oddani. Altan tysiące! Kwietne powoje! Grono ciążące, Tłokiem  ciśnione. Wina .spienione Płyną w strumieniach Jasnych, błyszczących, Płyną po lśniących, Drogich kamieniach. Wraz opuszczają Wysokie  wzgórza. Jeziora tworzą, Gdzie wzgórz zielem Miękkie podnóża. A ptactwo lotne Zlewa się z zorzą, Płynie z rozkoszą, Płynie stokrotnie, Kędy w oddali Wyspy się wznoszą Na lekkiej fali. Weselne chóry, Radość bez miary! Wiążą się w sznury Taneczne pary, Giną w lazurze I w złotym łanie. Jedni ku górze Pną się na granie,
Inni pływają We fal powiciu, Inni fruwają; Wszyscy ku życiu, Wszyscy w oddalę, Ku gwiezdnej chwale, W niebiosów wdzięk.
Mefistofeles
Już śpi! Prześwietnie, lotni chłopcy mili! Toście mi zręcznie go uśpili! Za koncert ten nie minie was mój dzięk, Byś diabła trzymał, nie dorosłeś jeszcze! Wprawcie go tylko w słodkich marzeń dreszcze, A wnet omamień igraszką się zdurzy. Lecz,   by rozluźnić znaku kleszcze, Jeszcze potrzebny mi ząb szczurzy. Tam w kącie słyszę szelest, ruch, Bez długich zaklęć wnet mię szczur usłyszy: Słuchaj mię więc: Pan szczurów, myszy, Wszelkich żab, pluskiew, wszy i much Wskazaniem nakazuje srogiem, Abyś natychmiast wyszedł z dziury I zębem, jak to czynią szczury, Wygryzł ten znak, tu pod tym progiem. Dalej, do dzieła! Patrz tu, z brzega, Jest kąt, który mi tak dolega. Już tylko raz, i rzecz gotowa — A ty, Fauście, śnij dalej, nim się ujrzym znowa!
Faust budząc się
Czyż oszukano mię znów po kryjomu? Zaliż moc duchów tyle dla mnie warta, 2e mi sen jakiś wyczarował czarta I że mi pudel umknął z domu?
PRACOWNIA
Faust,  Mefistofeles
F aust Ktoś puka? Proszą! Kogóż licho nosi?
M e f i stofeles To jam jest.
Faust Proszą!
Mefistofeles Trzy razy się prosi.
Faust
Więc proszę!
Mefistofeles Tak mi jesteś miłym,
Związek nasz, ufam, będzie szczery;
Gdyż, by wypędzić ci chimery, /Jako kawaler* się stawiłem
W czerwonym stroju złototkanym,
W  płaszczu  jedwabiem  podszywanym,
Z czapką kogucim piórem zdobną,
Przy długiej i erpicz-astej szpadzie
I oto streszczę się w tej radzie:
Abyś też szatę wdział podobną
I na wskroś wolny w swej osnowie, / Doświadczył, co się żydem zowie.
Faust
W każdej ja szacie poznam kaźń bez miary, Ową ciasnotę ziemskiego istnienia.
Jako   kawaler — strój Mefistofelesa ma go ukazać jako światowca, jakim zostać powinien i Faust.
'By tylko bawić się, jestem za stary, l^Zbyt młody, by nie odczuwać pragnienia. iCóż mogę jeszcze w świecie zdobyć?
Winieneś obyć się! Tak, obyć!
To przecież ta odwieczna nuta,
Która nam wciąż przy uszach brzęczy,
Którą przez cały bieg żywota
Ochryple każda chwila dźwięczy.
2 przestrachem tylko budzę się co rano,
Nieomal łzy mi z oczu biega,
2e dzień obaczę, któremu nie dano
Z pragnień mych spełnić chociażby jednego
Który bodajby cień rozkoszy
Krytyką mi upartą kurczy
I  żywej   piersi oddech   twórczy
Tysiącem zjaw codziennych  płoszy:
I nawet w noc, po codziennym znoju,
Z lękiem się tylko w łoże kładę;
I tam nie zaznam już spokoju,
Sny mnie i mary straszą blade.
Bóg ten, którego w piersiach czuję,
W mej głębi tajny dreszcz wywoła —
Ten, który z góry siłą mą kieruje,
Na zewnątrz zdziałać nic nie zdoła.
^Przeto istnienia ciężarem się brzydzę, . Do   śmierci   tęsknię,   życia   nienawidzę.
Mef istof ele s Lecz śmierć to gość, którego nikt rad nie widuje.
Faust
Błogosławiony, komu w zwycięstw chwale Śmierć krwawe laury wije wkoło skroni, Do kogo nagle, po tanecznym szale, W słodkich dziewczyny ramionach się skłoni!
Obym był wówczas martwy padł w zachwycie Wobec przemożnej ducha tego mocy!
Mefistofeles
'A jednak był ktoś, który skrycie Nie wypił mętnej cieczy pewnej nocy.
Faust 'JV przeszpiegach, widać, znajdujesz wesele.
Mefistofeles
Choć wszechwiedny nie jestem, przecie wiem dość
wiele.
Faust
Jeśli z zawiłej   strasznej  matni Dźwięk znany wiódł mnie znowu w świat, Dziecinnych uczuć błysk ostatni Mamił wspomnieniem lepszych lat — To dziś przeklinani to, co duszy Mamidła stroi w marzeń śnie I ku jaskinli tej katuszy Siłą ułudnych zjawisk gnie! Przeklinam   wprzód   zarozumiałość, Którą się własny zwodzi duch! Przeklinam zjawisk okazałość, Co oszukuje wzrok i słuch! Przeklinam, co nas łudzi snami, Że sława, imię wiecznie trwa! Przeklinam,  co pochlebstwem mami, Ze dom i żona — własność twa! Przeklinam pieniądz ten zwodniczy, Kiedy chęć czynu budzi w nas Lub kiedy wabi ku słodyczy Wywczasów gnuśnych, pełnych kras! Przeklinam  słodką  wina czarę!
Przeklinam cię, miłosny śnie!
Z nadzieją  wraz przeklinani  wiarę!
Cierpliwość  nade  wszystko klnę!
Chór   duchów
niewidzialny
Biada,  biada!
Zniszczyłeś sam
Ten piękny świat
Potężną dłonią;
Chwieje się, pada!
Z półboga dłoni padł!
Zwaliska
Przenosim ku nicości;
Łzy wyciska
Żal  utraconej  piękności.
Potężny
Ziemi synu,
Niebosiężniej
Odbuduj  go
W  swej   piersi   cieśni!
Nowego  czynu
Zawiąż  koło
Z myślą wesołą,
I nowe pieśni
Znów   niechaj   brzmią!
Mefistofeles* To moi mali Tak ci śpiewali. Słuchaj, co radzą! Do czynów, do życia radości! Z samotności,
Mefistofeles ironicznie.
Mefistofeles interpretuje słowa duchów
Gdzie siły życia schną i soki, W świat szeroki Znów  cię prowadzą.
Rzuć tę igraszkę, co zgryzotę budzi, Która jak sęp * wątrobę szarpie ci powoli; Najgorsze towarzystwo pojąć ci pozwoli, Ze  też   człowiekiem  jesteś  pośród   ludzi. Lecz przeto nie udzielam rady, Abyś miał iść w motlochu ślady. /Do najmożniejszych nie należę, Lecz jeśli tylko pragniesz szczerze Ze mną po społu iść przez życie, To oddani ci się całkowicie Jako towarzysz i bez zwłoki Powiodę cię przez świat szeroki; A gdy ci podróż nie zda się zbyt długą, (Będę parobkiem twym i sługą.
Faust Mów, w zamian za to chcesz coś, oczywista?
Mefistofeles Tym się nie kłopocz, dosyć czasu na to.
Faust
Nie, nie! Wszak z diabła egoista. Przysługi, z których ktoś korzysta, Wyświadcza tylko za zapłatą. Warunki wymień śmiało i bez sromu, Bo taki sługa niebezpieczny w domu.
...jak sęp wątrobę szarpie ci powoli— w starożytnym micie Zeus, pragnąc ukarać Prometeusza za pychę, kazał przykuć go do skały. Siedzący na skale sęp szarpał mu wątrobę.

Mef i s t of eles
'Tu — cały oddam się na twe usługi, Wszystkie życzenia twe będą  spełniane, Lecz gdy się ujrzym tam — po stronie drugiej, Ty mi to samo wyświadczysz w zamianę.
Faust
Troska o tamtą  stronę  mi nie bliska. Gdy ten świat zmienisz w rumowiska, To wraz niech tamten zjawi się. Z tej oto ziemi rozkosz ma się rodzi, To oto słońce nad mym bólem wschodzi; Jeśli me serce od nich  się odgrodzi, To niech się stanie już, co chce! Nie pytam,  czy  tam  nadal  szczerze Miłość,  nienawiść będę  czuł I czy tak samo w tamtej sferze Istnieje góra albo dół,
Mefistofeles
Więc przystań do mnie! Z zasady takimi Możesz się ważyć. Za dni szereg mały 'Zadziwię  cię kunsztami  mymi, /Dam, czego ludzkie oczy nie widziały.
Faust
Cóż, nieboraku, z rąk twoich mnie czeka? Czyż w swym dążeniu szczytny duch człowieka Mógł się pomieścić w świadomości twojej? Masz pokarm, co nie syci, * co nie poi, Masz złoto, które, trudne do ujęcia Jak żywe srebro,  w rękach  się  rozpływa?
Masz pokarm, co nie syci... — Faust pyta tu, czy Mefistofeles może zapewnić mu takie rozkosze w życiu, po których on nie opamięta się, a więc które nie przyprawią go o samoudręke..
Masz grę, przy której nic się nie wygrywa,
Dziewczynę, która z mojego objęcia
Skrycie oczkami strzela do sąsiada;
Masz sławę,  która bogów karmią  bywa,
A która  niby meteor przepada?  —
Owoce wskaż, co wcześniej, nim je zerwiesz, gniją,
I drzewa, co się co dzień świeżym liściem kryjąJ
Mefistofeles
Te rzeczy nie wprawiają mnie zgoła w ambaras; Skarbami tymi służę, choćby zaraz. Lecz, przyjacielu, niedaleki czas, Gdy spokojne użycie tylko nęcić może.
Faust (Jeżeli  ukojony   legnę  w  gnuśne  loże,
C-Niech koniec mnie dosięże wraz! Gdy w sobie sam upodobanie Znajdę, zwiedziony w pochlebstw toń, Jeśli mnie wciągniesz w używanie — Wtedy się, dniu ostatni, skłoń!
i Idę   o   zakład!
Mef is tof eles Zgoda!
Faust
W dłoni dłoń! ^ Jeżeli chwili powiem kiedy:
„Pozostań, takaś pełna kras!"
Pozwolę ci się spętać wtedy I- niech po wszelki zginę czas!
Wtedy zakończysz służbowanie,
Wtedy niech dzwon pogrzebny brzmi,
Wskazówka .spadnie, zegar stanie. —
Wtedy niech spełnią się me dni!
Mefistofeles Rozważ, że będziem to mieli w pamięci.
Faust
Posiadasz k' temu pełne prawa; Według  zamiarów   nie mierzyłem   chęci. Gdy stanę w miejscu, będę sługą; Czy twym lub czyimś, jedna sprawa.
Mefistofeles
Już na dzisiejszą doktorską biesiadę Jako twój sługa posłusznie się zgłoszę,
Łecz dla pewności wprzód warunek kładę:
 Na piśmie o słów kilka proszę.
F aust
Chcesz  mieć,   pedancie,   i  słowo   pisane? Czym mąż i męskie słowo, zaliż ci nie znane? Niedostateczneż to, że słowo moje Po wieczne czasy wiąże me istnienie? Czyż życia wkoło nie szaleją zdroje, A mnie by pętać miało przyrzeczenie? Lecz ta  ułuda tak sercami włada, Ze nikt ochotnie z niej się nie wyzwoli, Szczęśliw, kto wierność w sercu swym posiada! Niech w zamian żadna z ofiar go nie boli. Lecz pergamin, na który się pieczęć położy, Jest niby zmora, która wszystkich trwoży. Słowo zamiera, nim wypłynie z pióra, A władzę dzierżą wosk i skóra. * Czegóż  ode  mnie pragniesz,  piekieł synu? Papieru czy marmuru, spiżu, pergaminu?
...dzierżą wosk i skóra — pergaminowy dokument zaopatrzony w pieczęć woskową ma większe znaczenie od prawdziwych przekonań.
Czy dłuto, rylec, pióro będzie ci dogadzać? Wolny ci wybór pozostanie.
Mefistofeles
Jak możesz wkładać w swe gadanie Tyle  gorączki,   tak  przesadzać! O kartkę chodzi tu niewielką. Podpiszesz mi się na niej   krwi kropelką.
Faust
Jeśli tak bardzo stoisz o to, Spełnię dziwactwo to z ochotą.
Mefistofeles Krew cieczą nader osobliwą.
Faust
Abym pakt złamał, bądź bez lęku; Wszak całą życia siłą żywą Do tegom dążył, co masz w ręku. Nazbyt wysoko jam się piął, A tylko z tobą się zrównałem. Duch wielki precz mnie od  się pchnął, Natura głąb mi swą zamyka. Myślenia nici pozrywałem, Wstręt wiedzy z dawna mnie przenika. W głębi palącej namiętności Ukójmy naszych zmysłów wrzenie! Niech z mrocznej mgły tajemniczości Cud rodzi się na me skinienie! W  czasu ciśnijmy się poszumy, Rzućmy się w zdarzeń falowanie! Niechaj ból i używanie, Zawodów żale, zwycięstw dumy, Jak chcą, ma zmiany wstają wciąż! Bez przerwy  czynny jest  prawdziwy mąż.
Mef Istofelea
Miary nie kreślę wam ni celu.
Zechciejcie, nie czekając dłużej,
W locie z rozkoszy uszczknąć wielu
I niech wam używanie służy.
Lecz   dziarsko  bierzcie  się,  nie  tracąc  głowy!
Faust
Wszak słyszysz, o radości wcale nie ma mowyl Szałowi się oddaję,  bolesnej   rozkoszy, Miłosnej   nienawiści,   kojącej   zgryzocie. Łono, w którym chęć wiedzy już się nie panoszy, Niech odtąd w siebie wchłania bólów krocie. "Co dano całej  ludzkości w udziale, Sam jeden chcę w jestestwie swoim przeżyć,     '' 'Duchem  Najwyższe  i  Najgłębsze  zmierzyć. Jej ból i rozkosz w piersi mej zestrzelę, Ku łonu jej rozszerzę głębię mego łona, Aby w końcu tak samo rozbić się jak ona,
Mefistofeles
O, wierzaj temu, co się lat tysiące Owym pokarmem twardym dławi, Le od kolebki aż po życia końce Tego zakalca żaden człek nie strawi. Możesz mi wierzyć, że ta całość Tylko jednemu Bogu się przydaje; Wiecznego blasku stroi go wspaniałość, 'Gdy nas w ciemności strącił kraje, A wam się tylko dzień z nocą dostaje.
Faust A przecie tak chcę!
Meflstofeles
Wyśmienicie!
Jedną obawę mam wszelako: Sztuka jest długa, a krótkie jest życie,
Sądzę, że radą przysłużę się taką:
Wspólnikiem stańcie się poety;
Niech on myślą w dale chadza
I wszystkie szlachetne zalety
Na waszej skroni zgromadza:
Odwagę, z której słynie lew,
Szybkość jelenia,
Włocha zapalną krew, Północną trwałość dążenia, Niech zechce taką wiedzą was obdarzyć: Wspaniałomyślność z podstępem kojarzyć I być młodzieńczo zakochanym, Idąc za wprzód wytkniętym planem. Takiego pana sam bym chętnie znal. I Mikrokosmem bym go zwal.
Faust
Czym jestem, gdy nie mogę zdobyć się na gest, By człowieczeństwa uzyskać koronę, Ku której wszystkie zmysły prą stęsknione?
Me f i s t of el e s
Zawsze tym będziesz — czymeś jest. "Wsadzaj peruki z tysiącznymi kudły. Nogi podwyższaj łokciowymi szczudły, Wciąż pozostaniesz, czymeś jest.
Faust
Dziś wiem, żem darmo zbierał na mą głowę Ducha ludzkiego skarby w ciężkim znoju, A gdy nareszcie zasiądę w spokoju,
Nie trysną przecie z wnętrza siły nowo; Nie jestem ani o włos wyższy, Nieskończoności jam nie bliższy.
Mefistofeles
Mój panie, rzeczy chcecie sądzić,
Jak je się zwykle sądzi ninie;
Musimy mądrzej się urządzić,
Nim radość życia nam przeminie.
Nogi i ręce, tam do kata,
Głowa i zadek wszak są twoje!
Wszystko, co radość w życie wplata, Czyż przeto także nie jest moje? Do szóstki kiedy powprzęgam ogiery*, Czyż .moc ich moją się nie staje? I pędzę sobie na przełaje, Jakbym miał nóg dwadzieścia  cztery. Raźno! Dumania stłum zarodek I ze mną śpiesz w sam świata środek! Wierzaj, że człowiek, który spekuluje, Jak bydlę jest, co się po ścierniach błąka, Kędy wciąż w kółko zły duch nim kieruje, v Gdy obok leży piękna, świeża łąka.
Faust Jak się do tego weźmiem?
Mefistofeles
Pójdziem stąd zwyczajnie. Jakież to straszne miejsce kaźni! Masz tu wieść życie jednostajnie, Siebie i uczni swoich nudzić?
...kiedy powprzęgam ogie r y... Jakbym miał nóg dwadzieścia cztery — na czas podróży siła koni wesprze moją własną silę.
Zostaw to lepiej dla sąsiada! Młóceniem słomy masz się trudzić? I tak, coś poznał najwyraźniej, Powiedzieć chłopcom wszak ci nie wypada. Właśnie słyszę jednego na progu komory.
Faust Przyjąć go teraz nie mam sił, nie mogę.
Mefistofeles
Ten biedak czeka już od chwili sporej I bez pociechy nie winien iść w drogę. Ot, daj mi czapkę swą i togę, Będą mnie świetnie przystrajały.
przebiera się
Teraz zawierzaj już memu sprytowi! Trzeba mi tylko chwilki małej; Do jazdy bądźmy wnet gotowi. Faust  odchodzi.
Mefistofeles
w  długiej  szacie Fausta Pogardzaj dalej rozsądkiem, nauką, Bo to najwyższe siły ludzi; Niech zmamionego czarów sztuką Duch cię kłamliwy nadal łudzi. A będziesz całkiem mi wydany! Los mu takiego ducha już udzielił, Który tak naprzód prze, nieokiełznany, Ze zapatrzony w swój cel pożądliwie Z' ludźmi nie będzie się weselił. Ja go nauczę żyć burzliwie, Przez płytkie ciągnąc go nikłości; Niech pnie się, pada, grzęźnie, dusi!
By mu rozkoszy pokarm nie dał, Wskażę go z dala jego zachłanności. O ukojenie darmo się pokusi, I choćby nawet diabłu się nie sprzedał, Tak czy inaczej, jednak przepaść musi! Wchodzi Uczeń.
U czeń
Przybyłem tutaj przed czasem niedawnym 'I wraz przychodzę pełen uniżenia,
By się zapoznać z owym mężem, sławnym, • Którego imię każdy z czcią wymienia.
Mefistofeles
Uprzejmość waszą cenię, przyjacielu! Macie przed sobą człeka, jakich wielu. Czyście się już tu nieco rozejrzeli?
Uczeń
Błagam was( byście się mną zająć chcieli! Najlepsze chęci ze sobą przynoszę, Zapał młodzieńczy oraz niezłe grosze. Matka mnie z domu omal nie puściła; Chciałbym nauczyć się tu rzeczy siła.
Mefistofeles Właśnie najlepszą obraliście drogę.
Uczeń
Lecz chciałbym zbiec już, jeśli wyznać mogę. Te grube mury, mroczne sale Nie podobają mi się wcale. Jakoś tu głucho głos rozbrzmiewa, Nie ma zieleni żadnej, drzewa, A na tych ławach w sal pomroczy Gubi się myśli, słuch i oczy.
Mefistofeles
*• To rzecz wolnego przyswajania.
Przecie niemowlę wprzód się krzywi I piersi matki przyjąć wzbrania, Ale się wnet z rozkoszą żywi. Tak wam się stanie wiedzy łono Rzeczą wciąż więcej upragnioną.
Uczeń
Chcę rzucić się z radością na jej szyję, Lecz, mówcie, jakże do niej  się dobiję?
Mefistofeles
Oświadczcie się, zanim pójdziecie dalej: Fakultet któryście wybrali?
Uczeń
'Chcę jak najbardziej być uczony, Dlatego bym też zbadał chętnie, Co w niebie jest, co ziemskie kryją strony, Co wiedza zna i co natura.
Mefistofeles
W ten sposób się niejedno wskóra; Ale rozrywek trza unikać skrzętnie.
Uczeń
(Duszą i ciałem będę służyć; Choć przyznam, że byłbym i za tem, By czasem, też rozrywek użyć W pogodne dni świąteczne, latem.
Mefistofeles
Korzystaj z chwili, bo się wnet oddala! Lecz, że porządek zmnożyć * czas pozwala,
...p orządek   zmnożyć    czas   p o z w a La   —  porządek przysparza czasu.
Mój przyjacielu, przeto naprzód radzę,
„CoIIegium logicum" * mieć na uwadze.
Tam duch wasz wnet się wytresuje,
W hiszpańskie buty* zasznuruje
I już roztropniej wtedy może
Czołgać się po myśli torze,
A nie jak ognik błędny jaki
Gdzieś majaczyć w kręte szlaki.
Potem wykażą wśród ciężkiej udręki,
Że coście dotąd robili od ręki,
Jak, dajmy na to, jedzenie i picie,
Bez raz! dwa! trzy! — nie było należycie.
Wszak warsztat myśli bywa raczej
Podobny do arcydzieł tkaczy,
Gdzie tysiąc nici jeden ruch podważy,
Czółenka tam i nazad biega,
Tak, że ich oczy nie dostrzegą,
I jeden przycisk tysiące kojarzy.
Wtedy filozof wraz nadchodzi
I że tak musi być, dowodzi:
Że pierwsze tak, a drugie tak,
Przeto więc trzecie i czwarte znów tak;
Gdyby pierwszego z drugim zaś nie było,
Toby się trzecie z czwartym nie zdarzyło.
Wielu to uczni wszędy chwali,
Ale tkaczami nie zostali.
Gdy poznać i opisać chce się coś żywego,
To naprzód trzeba ducha wygnać z niego,
A wnet się części w ręku trzyma,
Tylko, niestety, ducha łączni nie ma.
Collegium   logicum — tu:   wykład   z  zakresu  logiki.
...hiszpańskie  buty —  narzędzie tortur, które za  pomocą żelaznych szyn zaciska nogi, łamiąc kości.
„Encheiresis naturae" * chemia to nazywa, Nie wiedząc sama, jak z siebie pokpiwa.
Uczeń Nie chwytam całkiem myśli waszej wątku.
Mef is tof eles
To się poprawi, tak bywa w początku,
Nim was nauczą redukować
I wedle słusznych norm klasyfikować.
Uczeń
Wszystko to jakoś mąci się w pamięci, Jak koło młyńskie w głowie mi się kręci.
Mefistofeles
Następnie, aby przyśpieszyć wyniki, Wraz się zabierzcie do metafizyki, Ona dokładnie wam obwieści, Co w ludzkim mózgu się nie mieści; Na to, co pojmie lub nie pojmie głowa, Posiada wprost przepyszne słowa. W pierwszym półroczu ważne będzie, Aby porządek mieć na względzie. • Pięć godzin na dzień musicie poślęczeć; Bądźcie już w sali, gdy dzwon zacznie dźwięczeć!
„Encheiresis naturae" — {gr. cheir — ręka; siła władcza natury). Profesor Goethego w Strassburgu, chemik Spielmann, uczył, że można materią rozdzielić na części, ale części tych połączyć się znowu nie da. Silą władcza natury jest wg niego niezbadana. Goethe nie odrzuca teorii encheiresis naturae. Pragnie raczej powiedzieć, że filozofowie postępują podobnie do chemików. Stosują jednak teorię tę tak wadliwie, że ich encheiresis jest czystą ironią.
Trzeba się dobrze przygotować
I paragrafy * przestudiować,
Aby się jaśniej wykazało,
Że mówią tylko to, co w książce stało.
Lecz spisywaniem bądź waść tak przejęty,
Jakby dyktował sam Duch Święty.
Uczeń
O, tak! To dobrze zrozumiałem
1 w użyteczność tego wierzę, Bo, co się czarno ma na białem, Łatwo do domu się zabierze.
Mefistofeles Ale fakultet wybrać wam wypadnie!
Uczeń Do nauk prawnych całkiem się nie palę.
Mefistofeles
Tego wam za złe nie poczytam wcale, Znam tę naukę zbyt dokładnie. Wszak ludzkie prawa i sądzenia Niby choroby są dziedziczne; Idąc z pokoleń w pokolenia,
2 miejsca suną w miejsca okoliczne. Mądrość się w głupstwo, dobro w plagę zmienia; "Siada ci, żeś się wnukiem rodził! Dla praw, z którymiś sam na świat przychodził, Niestety, nie ma uwzględnienia,
I paragrafy przestudiować — ironiczna uwaga Goethego o metodzie ówczesnych wykładów, polegających jedynie na wyjaśnianiu rozdziałów podręczników.
Uczeń
Mój wstręt jedynie umacniacie. O, szczęśliw, kogo pouczacie! Więc może wziąłbym się do teologii.
Mef i s t of e l es
Nie chcę wam złego wskazać śladu. To niebezpieczna jest nauka, Trudno nie obrać tam zlej drogi; Przy tym zawiera w sobie tyle jadu, •.Że szukający leków lacno się oszuka. I tutaj również tylko jednego sluchajcie, Na każde słowo mistrza przysięgajcie! Słów trzymać się — mą radą ostateczną, A wnet przejdziecie przez furtkę bezpieczną Tam, kędy pewność ma mieszkanie.
Uczeń Przy słowach jednak musi być pojęcie.
Mefistofeles Być może; lecz się trudzić nie trza zbyt zawzięcie;
Albowiem właśnie, gdy pojęć nie stanie, ;     Wraz słowo stawia się na zawołanie. Słowami świetnie się szermuje, Słowami system się buduje, W słowa się wierzy doskonale, Słowu nie ujmiesz ani joty wcale.*
Uczeń
Wybaczcie mi, że trudu wam przyczynię, Wciąż pytaniami nudząc was na nowo,
...ani joty wca-le — Goethe daje tu wyraz swej niechęci wobec używania słów bez pokrycia, wobec systemów oraz teorii.
Lecz może byście mi o medycynie Rzekli też jakieś jędrne słowo? Toć czas tak krótki, te trzy lata, A niwa, Boże, tak bogata! Gdy się wskazówki ma w tej sprawie, Człek choć drobinę dalej ruszy.
Mefistofeles
do siebie
Tego suchego tonu mam po uszy I w diabla znowu się zabawię.
glośno
Treść medycyny jest niezwykle jasną:
Wielki i mały świat zbadaj na. schwał,
Byś wreszcie wszystko puścił drogą własną,
Tak, jak Bóg chciał.*
Więcej niż możesz, nie pojmiesz w istocie,
Próżno badaniem męczyć wzrok i słuch,
Ale, kto chwilę chwyta w locie,
Oto mi zuch!
Jesteście przecie przystojni i zdrowi,
Śmiałość też znajdzie się w potrzebie,
A mając zaufanie w siebie,
Już ufność innych wnet się złowi.
Wpierw uczcie się kierować białogłowy.
Wiadomo, że na żal niewieści,
Ciągłe boleści,
Jest jeden tylko sposób, choć nie nowy;
gdy zabiegów dołożycie nieco,
Wszystkie za wami wnet polecą.
Tytuł uczony wprzód je ubezpieczy,
Że wasza sztuka nad wielu przewodzi;
Tak   jak   Bóg   chciał lesa  brzmią ironicznie.
słowa te w ustach Mefistofe-
Potem na powitanie poklepcie te rzeczy, Około których inny lata chodzi. Uchwyćcie pulsik jej znacząco I z twarzą .sprytem i żarem płonącą Wpół ją objąwszy, chwyćcie z bliska, By zbadać, czy ją stanik ściska.
Uczeń To mi się widzi! To wzbudza ochotę!
Mef is tof eles
Mój przyjacielu, każda teoria jest szara, Ale zielone — życia drzewo złote.
Uczeń
Mnie wszystko widzi się jak senna mara! Czy mi raz drugi swych rad użyczycie, Bym mądrość waszą zgłębił należycie?
Mef is tof eles Chętnie usłużę wam, jak mogę.
Uczeń
Jednak wyruszyć nie chcę w drogę, Zanim wam wręczę księgę pamiątkową, Byście raczyli wpisać choćby słowo.
Mef istof eles
Chętnie.
Pise i oddaje.
Uczeń
czyta
' „Eritis sicut deus scientes bonum et malum." * Zamyka księgą z czcią i oddala się z ukłonem.
„E r i t i s sicut deus scientes bonum et malum"— Będziecie jak Bóg świadomi dobra i zła. Słowa wypowiedziane w raju przez węża do Adama i Ewy (I Ks. Mojż. 3,5).
Mefistofeles
Wskazaniu temu zawierzaj, co ongi wąż radził
zdradnie,
Przed podobieństwem do bóstwa lęk srogi cię kiedyś
opadnie. Faust  wchodzi.
Faust A teraz dokąd droga?
Mefi stof elea
Wszędzie, gdzieżeś rad. Zwiedzimy mały, potem wielki świat. Pożytek będziesz miał niemały, Gdy przewaięsasz kurs ten cały!
Faust
•Niestety ja, z mą długą brodą,
Nigdy nie zgodzę się z życia swobodą.
Sądzę, że próba nie będzie się składać;
Nigdym nie umiał ze światem się zadać.
Czuję się wobec innych taki mały
I chyba będę wciąż nieśmiały.    .    -
Mefistofeles
Mój przyjacielu, wszystko się znajdzie w potrzebie* [Żyć się nauczysz, kiedy zyskasz wiarę w siebie.
Faust
Lecz jak pojedziem w tamte strony? Gdzie twoja służba, wóz i konie?
Mefistofeles
Zbyteczne; płaszcz ten rozłożony Wnet z nami przez powietrze wionie.
Ale do tego odważnego kroku
Nie zabierz nazbyt ciężkiego tłomoku. Ogniste tchnienie *, które wnet rozniecę, Sprawi, że z ziemi wraz z tobą ulecę. i/ Gdy bedziem lżejsi, prędzej puścim wodze. Życzę ci szczęścia w nowej życia drodze!
PIWNICA   AUEHBACHA   W   LIPSKU
Pijatyka wesołych kompanów.
Fr o s 2
Nikt nie chce pić ani się śmiać? Ja was nauczę w smutku trwać! Jesteście dziś jak mokra wiecha, A zwykle na was plonie'strzecha.
B rand er
Twoja to wina; konceptem nie ruszysz, Głupstw nie opowiesz ani nie świntuszysz.
Prósz
leje mu szklankę wina na głowę Ot, jedno z drugim!
Bran d er
Świnio dubeltowa!
Fr os z
Sam tego chciałeś co do słowa!
Ogniste tchnienie — w r. 1782 wynaleziony został przez Montgolfiera balon unoszący się w górę na skutek ogrzewanego powietrza.
Siebel
Za drzwi, komu się kłócić woła! Chlejcie, śpiewajcie, ryczcie! Hejże! Hola! Hej! Hola! Ho!
AJ tm ayer
Ach, biada, moje uszy! Dawajcie waty! Ten drab mię ogłuszy.
Siebel
Kiedy glos dudni o sklepienia, Prawdziwie siłę basu się ocenia!
Fr o sz
Tak! Precz, niechętni! Niech idą w swą stronę! A tara lara da!
Altm ay er A tara lara da!
Frosz
Już gardła nastrojone. śpiewa
Poczciwe Święte Rzymskie Państwo * Jakież się jeszcze trzyma?
B r an d er
Brzydka pieśń! Fe! Piosenka polityczna Wstrętną piosenką! Bogu dziękuję co rano, Że mi o Państwo Rzymskie dbać nie rozkazano! Przynajmniej siedzę tu bardziej bezpiecznie Niźli w cesarza skórze lub kanclerza. Lecz i nam władzy potrzeba koniecznie; Wybierajmy więc papieża!
Poczciwe Święte Rzymskie Państwo — żarty na temat Świętego Cesarstwa Rzymskiego były za czasów Goethego powszechne.
Wszak wiecie, jakich właściwości Wymaga się do tej godności.
Fro s z
śpiewa
Słowiku, w górę mi się wznoś, Tysiąc pozdrowień lubej głosi
Siebel Żadnych pozdrowień! Nie chcę słyszeć o niej!
Fr o sz Pozdrowienia i całus! Któż mi tego wzbroni?
śpiewa
Otwórz drzwi! Noc się zasnuwa. Otwórz drzwi! Kochanek czuwa, Zamknij drzwi! Już ranek lśni.
Siebel
O, śpiewaj, śpiewaj, wychwalaj ją sobie! Ja śmiać się z ciebie jeszcze zdążę! Mnie zwiodła, a to samo uczyni i tobie. Niech z wilkolakiem amory nawiąże I na rozstajnych drogach z nim się gzi. Cap stary, kiedy z Bloksbergu * cwałuje, Niech jej w galopie dobranoc zabeczy, Lecz z krwi i kości chłop, tęgi, do rzeczy, Do dziewki tej się nie stosuje. Zaś ja za całe pozdrowienie Do okien, cisnę jej kamienie.
B rander
uderzając w stoi
Cicho! Słuchajcie, a nikt mnie nie zgani! Przyznacie przecie, że wiem, co ogłada.
Bloksberg   —•   ludowa   nazwa   góry   Brockan   w   Harcu, miejsce schadzek i zabaw czarownic i złych duchów.
Siedzą tu ludzie zakochani; Przeto stosowną dla nich w dani Pieśń na dobranoc zaśpiewać wypada. Słuchajcie! Piosnek to najnowszy twór! A wiersz ostatni niech powtarza chór!
śpiewa
W piwnicy mieszkał spaśny szczur, Aż tłuszcz mu kapał z futra; Brzuch jego był to brzuszków wzór, Jak u doktora Lutra. Kucharka trutkę dała mu, Więc nie mógł całkiem złapać tchu, Jakby go miłość parła.
Chór
z zachwytem Jakby go miłość parła.
Brander
I biegał wprzód, i biegał w głąb,
I z wszystkich pił kałuży;
Dom cały drapał jego ząb,
Lecz na nic to nie służy.
Ze strachu w górę skakał też,
Aż wkrótce dość miał biedny zwierz,
Jakby go miłość parła.
Chór Jakby go miłość parła.
Br an d er
W dzień jasny z trwogi począł biec, Do kuchni się przyczłapał; Podskoczył i padł na sam piec, Strasznie się krztusił, sapał, Lecz trucicielka śmiała się:
Ha! Ten to już ostatkiem dmie, Jakby go miłość parła.
Chór Jakby go miłość parła.
Siebel
Patrzcie, jak cieszy ich ten dowcip piaski! Zaiste, sztuka mi nie lada, Kiedy kto biednym szczurom trutką zada.
B r ander Snadź zażywają twojej  łaski?
Altmay er
Łysy pasibrzuch! Czy widzicie, Jak on nieszczęściem wspólnym tknięty! Jego rozczula ten szczur wzdęty; Widza w nim wierne swe odbicie.
Faust i  M e f istof eles, Mef istof eles
Więc przede wszystkim tutaj   cię wprowadzę
W wesołe grono, byś miał na uwadze,
Jak lekko życie może być ujętem.
Ludkowi temu każdy dzień jest świętem.
Zadowoleni, choć ich dowcip mały,
Kręcą się w kole ustalonem,
Jak młode kotki za ogonem.
Byle ich głowy nie bolały —
Bo szynkarz borgu gdy udzieli,
Będą bez troski i weseli.
Bran der
Ci to na pewno wracają z podróży, Znać po tym, że się tak noszą dziwacznie; Chyba z godzinę bawią tu, nie dłużej,
Fr o s z
Tak, w samej rzeczy spostrzegłeś to bacznie! Nasz Lipsk to mały Paryż; ludzi swych urabia.
Siebel Więc powiedz, za co masz tych gości?
Fr o s z
Chwilkę przy szklance z nimi pożartuję, A zaufajcie w zupełności, Że ich niebawem, jak nic, przenicuję. Wysoko widzą mi się urodzeni, Gdyż dumni są i niezadowoleni.
Brander To szarlatani, przyszli wprost z jarmarku!
Ałtmay er
Być może.
Fros z Popatrz no, jak ich nabiorę!
Mef istof eles do  Fausta
Tacy to  diabła  nie  wywęszą w' porę, Choćby im siedział już na karku.
Faust Witam panów.
Siebel
Z podzięką i ja cześć złożyć mogę. po  cichu, patrząc spode  łba na M e f istof ele są Coś mi ta szelma utyka na nogę!
Mef istof eles Czy z łaski panów przysiąść nam się godzi?
Dobrego trunku tu się nie znachodzi, Więc niech nas za to zabawi kompania.
Altmayer Widać, że waść ma wielkie wymagania.
Fr o s z
Pewnieście późno z Rippach wyruszyli? Czyście wprzód z panem Hansem wieczerzali? *
Mefistofeles
Nie, dzisiaj innąśmy drogę obrali; Poprzednio, gdyśmy tam bawili, O swoich braciach opowiadał siła — Pozdrowień wiele każdemu przesyła,
Klania  się  F r o s z o w i.
Altm ay er
cicho Toś dostał! Ten potrafi!
Siebel
Łajdaczysko szczwane!
Fr o sz Poczekaj, jeszcze go dostanę!
Mefistofeles Zda się, że głosy zestrojone Właśnie chóralnie tu śpiewały? Głos musi oddźwięk mieć wspaniały, Bijąc o łuki te sklepione!
Fr o s 2 Widocznie z was wirtuoz duży?
Mefistofeles O, nie! Chęć wielka, lecz siła nie służy.
Altmayer Zanućcie piosnkę!
Mefistofeles
Ile tylko chcecie.
Siebel Lecz nową, starych dosyć mamy!
Mefistofeles
Z Hiszpanii właśnie powracamy, Z wina i pieśni sławnej w całym świecie.
śpiewa
Raz pewien król panował, Co miał olbrzymią pchłę —
Faust
Czyście pojęli? Natężajcie słuch! Pchła, to się zowie miły druh!
Mefistofeles
___    śpiewa
Raz pewien król panował,
Co miał olbrzymią pchłę;
I więcej ją miłował
Niż własne dzieci swe.
Za krawcem on spoziera:
„Hej, krawcze, igłę bierz,
Zrób strój dla kawalera
I wraz mu spodnie zmierz!"
Bran d er
Ale krawcowi niech rozkaże, Aby pilnował się przy miarze,
I gdy mu tylko żywot miły, Aby się spodnie nie marszczyły.
Mefistofeles W jedwabiach i atłasie Nosiła się na schwał I po niedługim czasie Już  król jej  order dał. Wnet jej na znak honoru Ministra tytuł śle, A ona znów do dworu Rodzeństwo sprasza swe.
Wnet świtę pałacową Drapania wzięła chęć, Fraucymer i krółową Tysiące tknęło cięć. Lecz że im zabroniono, Nie śmiały drapać się. My dusim bez pardonu, Kiedy nas która tnie.
Chór
2 przejęciem
My dusim bez pardonu, Kiedy nas która tnie.
F r o sz O, brawo, brawo! To mi piękna zwrotka!
Siebel Niech każdą pchłę to samo spotka!
B r ander Koniuszkiem palców chwyć ją ino!
Altm ay er Niech żyje wolność! Niechaj żyje wino!
Mefistofeles
Na cześć wolności chętnie wzniósłbym czaszę, Ale zbyt podłe ,są te wina wasze.
Siebel
*
Znowu to samo? Dość! To nas już złości!
Mefistofeles
Nie chciałbym tylko gospodarza gniewać, Bobym cnym gościom bez wahania Coś z mej piwnicy dał do skosztowania.
Siebel Zdajcie to na mnie! Możecie nalewać!
Fr o s z
Za dobrą szklankę damy wam pochwałę, Lecz niechaj próbki nie będą zbyt małe; Aby się słuszny sąd wydało, Trza wpierw napełnić gębę całą.
Altmayer
cicho Znad Renu przyszli, założę się z wami.
Mefistofeles
Dawajcie' świdra!
Eran der
I cóż z tego będzie? Nie macie chyba beczek poza drzwiami?
Altm ay er Tam w kącie znajdzie się jakieś narzędzie.
Mefistofeles bierze świder; do   F r os za Mówcie! Jakiego chcecie wina?
Fr osz Czyżbyście mieli tak liczne rodzaje?
Mef i s t o f eles Kto  czego  pragnie,  natychmiast dostaje,
Altm ay er do   F r o s za Aha! Już do ust garnie ci się ślina.
Fr osz
Więc chcę reńskiego, jeśli wybrać trzeba; Najlepsze, co ojczysta daje gleba.
Mef istof eles wiercąc  otwór w  brzegu  stołu przed miejscem  F T o s z a
Do   korkiów   iniecfo   wosku   potrzebuję!.
Altm ay er Ach!   to  kuglarska  sztuczka  znana!
Mef istof eles do  Brandera A wy?
B r a n d e r
Ja pragnę pić szampana, Ale porządnie niech musuje!
M e f ist oj eles wierci;  jeden z  obecnych sporządza, tymczasem  korki i  zatyka.
Br ander
Często niesłusznie człek się obcym brzydzi, Dobre się czasem w dali kryje. Prawy  Niemiec  Francuzów z serca nienawidzi, Ale  ich wina chętnie pije.
Siebel
gdy Mefistofeles zbliża się do jego miejsca Ja wyznam, że nie znoszę kwasu, Za to gustuję w .słodkim winlie.
Mef istof eles
wierci Za chwilę tokaj wam popłynie.
Altm ay er
Każdy żart dobry jest do czasu, Lecz wy tu z nas dworować chcecie.
Mef i stof eles
E! Wobec tak szlachetnych gości Nie miałbym tyle bezczelności. Więc, bez wahania, mówcież przecie, Jakie wam nalać winne soki?
Altmay er Jakie bądź, byle już bez zwłoki!
Mef i stof eles
po wywierceniu i zatkaniu wszystkich otworów; z dziwaczny-
mi ruchami
Grona nosi winny szczep,
A zaś rogi koźli łeb,
Wino soczyste jest, latorośl z drzewa;
Stół  z  drewna czasem i wino  rozlewa.
W natury spójrzcie tajny cień!
Tu się cud stanie, wierzcie weń!
Wyjmijcie korki i pijcie weseli!
W s s v s c y  wyciągają  korki,  a  każdemu  płynie  do  szklanki wino, którego żądal.
Wszyscy To zdrój, co hojnie nas obdzieli!
Fr o sz Czyżbyście mieli tak liczne rodzaje?
Mef is t of eles Kto  czego  pragnie,  natychmiast dostaje.
Altmayer do   F r o s z a Aha! Już do ust garnie ci się ślina.
Fr osz
Więc chcę reńskiego, jeśli wybrać trzeba; Najlepsze, co ojczysta daje gleba.
Mef istof eles
wiercąc  otwór w  brzegu  stołu przed miejscem  Proszą Do   korców   iniecb   wosku   potrzebujęl.
Ałtm ay er Ach!   to kuglarska  sztuczka  znana!
Mefistofeles do  Brandera A wy?
B r a .n d e r
Ja pragnę pić szampana, Ale porządnie niech musuje!
Mefistojeles wierci;  jeden z  obecnych sporządza tymczasem  korki  i  zatyka.
B r and er
Często niesłusznie człek się obcym brzydzi, Dobre się czasem, w dali kryje. Prawy  Niemiec  Francuzów z serca nienawidzi, Ale  ich wina chętnie pije.
Siebel
gdy Mefistofeles zbliża się do jego miejsca Ja wyznam, że nie znoszę kwasu, Za to gustuję w słodkim winlie.
Mefistofeles
wierci Za chwilę tokaj wam popłynie.
Altm ay er
Każdy żart dobry jest do czasu, Lecz wy tu z nas dworować chcecie.
Mefistofeles
E! Wobec tak szlachetnych gości Nie miałbym tyle bezczelności. Więc, bez wahania, mówcież przecie, Jakie wam nalać winne soki?
Altmayer Jakie bądź, byle już bez zwłoki!
Mef i stof eles
po wywierceniu i zatkaniu wszystkich otworów; z dziwacznymi ruchami
Grona nosi winny szczep,
A zaś rogi koźli łeb,
Wino soczyste jest, latorośl z drzewa;
Stół z  drewna czasem i wino  rozlewa.
W natury spójrzcie tajny cień!
Tu się cud stanie, wierzcie weń!
Wyjmijcie korki i pijcie weseli!
Wszyscy  wyciągają  korki,  a  każdemu  płynie  do  szklanki wino, którego żądał.
Wszyscy To zdrój, co hojnie nas obdzieli!
Mef Istof eles
Lecz baczcie, byście kropli nie wyleli! Piją kilkakrotnie.
Wszyscy
śpiewają
Tak mamy  wściekle  dobre czasy, Jak cale stado wieprzy!
Mef istof eles Lud ma swobodę. Czy widzisz, jak hasa?
Faust Pragnąłbym  ujść  stąd  jak  najdalej.
Mef istof eles
Wnet   ich   zwierzęcość   się   rozpasa Jeszcze daleko okazalej.
Siebel
pije  nieostrożnie,  wino  rozlewa  się.   na  ziemię  i  zmienia  się
w płomień
Ratunku! Ogień!  To piekło się pali!
Mef i s tof eles zażegnując ogień
Uspokójże   się,   przyjazny   żywiole!
do kompanów To tylko kawał czyśćca był tym razem.
Siebel
Co to jest? Czekaj! To nie ujdzie płazem! Waść nie zna nas! Ja na to nie pozwolę!
Frosz Niech to raz drugi nam się nie powtórzy!
Altm ay er Zaznaczmy mu, że go nie ścierpim dłużej.
Siebel
Widzę, że waszmaść od nas chce nauczki W zamian za swe kuglarskie isztuczki?
M ef i s tofeles Milcz, stara beczko!
Siebel
Chuda wiecho! Śmiesz jeszcze gburnie gadać z nami?
B r a n d e r Czekaj, obłożym cię kijami!
Altmayer
wyciąga jeden korek ze stołu, płomień bucha ku niemu Ja płonę, płonę!
Siebel To są czary!
Uderzcie  nań!  Nie  ujdzie  kary! Dobywają noży  i rzucają się  na  Mefistofelesa.
M efistofeles z uroczystym gestem Złudny twór i kłam Zmysły zmyli wam! Bądźcie tu i tam! Stają zdumieni, patrząc na siebie.
Altm ay er Gdzie jestem? Jaka kraina wyśniona?
Fr osz
Co widzę? W krąg winnice?
Siebel
I pod ręką grona!
B r a n d e r
A pod altany tej osłoną Co za winorośl, jakie grono!
Chwyta Siebla za. nos. Inni czynią nawzajem to samo, podnosząc noże.
Mefistofeles
jak wyżej
Niech obłęd oczy im odsłoni! A pamiętajcie, jak diabeł żartuje! Znika z Faustem; kompani sit} rozstępują.
Co to?
Co?
Siebel Altmayer
Fr osz Czy to był twój nos?
Altmayer
We wszystkich członkach odczułem ten cios! Podajcie krzesło, prędzej, źle się czuję!
Fr osz Powiedzcie tylko, co się z nami stało?
Siebel
Gdzie  drab   ten?   Jeśli   go  przychwycę, Klnę się, że mi nie ujdzie cało!
Altmayer Widziałem, kiedy opuszczał piwnicę
Konno na beczce, zmykał, co się dało... Ze strachu nogi mi się chwieją.
kierując się do stołu A może  wina   wciąż  się  leją?
Siebel Wszystko szalbierstwo było, złuda.
Fr osz Że piłem wino, miałaż to być zjawa?
Brander Z gronami jakże się to miała sprawa?
Altmayer No proszę, jakże tu nie wierzyć w cuda?
KUCHNIA  CZAROWNICY
Wad ogniem, na niskim palenisku stoi wielki kocioł. W unoszącej się. z niego parze ukazują się różne postacie. Koczko-danica siedzi przy kotle, szumuje go i pilnuje, aby nie wykipiał. Koczkodan siedzi obok z młodymi i grzeje się. Ściany i strop zdobią najdziwaczniejsze przybory czarownicze.
Faust  i  Mefistojeles.
Faust
Tych   dzikich   guseł   nienawidzę  szczerze I w obietnicę twą nie wierzę, ; Abym wyzdrowiał przez te czary. Czyż mam u starych wiedźm zasięgać rad I czyżby wstrętne te odwary Miały mi odjąć ze trzydzieści lat? Biada,  gdy taka twoja wiedza  cała!
Już zawierają  się  nadziei  bramy. Czyż nic lepszego ducha moc nie dała? Chyba natura zna inne  balsamy!
Mef ist of eles
Mój przyjacielu, rozsądna twa mowa. Natura   zna   odmłodzeń   sposób   znakomity, Lecz inna księga tę naukę chowa, A  rozdział  to niesamowity.
Faust Chcę znać go!
Mef i s tof el es Zbytnie leki i pieniądze, I  czarodziejskie też praktyki. Natychmiast  udaj   się na  pole, Chwyć  się  łopaty  i  motyki. Utrzymuj umysł swój i żądzę W ograniczonym zgolą kole, Spożywaj pokarm byle jaki, Żyj   pośród   bydląt,   podobny   bydlęciu, I  pól sprzątniętych nie omieszkaj gnoić. Wierzaj,   najlepszy  sposób   taki, By młodym być do lat osiemdziesięciu.
Faust
Jam tego niezwyczajny, nie mam chęci na to, Nie chcę borykać się z łopatą; Mnie taka cieśń życiowa dusi.
Mef i s tof eles Więc  przecie  jędza   pomóc  musi.
Faust
Lecz czemu właśnie to straszydło? Nie możesz trunku sani zgotować?
M efistofeles
Niebawem by mi to obrzydło!
Tysiąc bym mostów mógł w ten czas zbudować. ^Nie sama wiedza dzieło sprawia, -Lecz cierpliwości zabiegi wytrwałe.
Cichy duch działa lata całe;
Ferment prawdziwy jeden czas wytrawia.
Wszystkich   przepisów   byś   nie   zdiczył,
Których wymaga trunku wykonanie.
Diabeł, choć jędzę w tym wyćwiczył,
Sam go sporządzić nie jest w stanie.
spostrzegając Zwierzęta Patrz, para to zachwycająca! Tu sługa, a tutaj służąca.
do   Zwierząt Gdzie wasza pani się podziała?
Zwie r zęta r Uleciała Kobiecina .Na ucztę z komina!
Mef is tof eles A wnet się stamtąd  wyłabuda?
Z wierzęta Aż nam się łapy dogrzać uda.
Mefistofeles
do  Fausta Czy nie milutkie te zwierzaki?
Faust Tak wstrętne, że mi braknie słowa!
Mefistofeles
Mnie właśnie miła ta rozmowa, Pasjami lubię dyskurs taki.
do   Zwierząt
Powiedzcie mi też,  lalki wraże, Co  w  waszym  kotle  gotujecie?
Z wier zęta Żebracza zupka w tym odwarze.
Mefistofeles Licznych  odbiorców  wnet znajdzieci*.
Koczkodan
łasząc się do M efistofeles a W kości ze mną graj I wygrać mi daj, I dojść do majątku! Gdybyś wygrać  dał, Gdybym grosze miał, Miałbym   dość   rozsądku.
Mef is tof eles
Przyjemność  miałby on  niemałą, Gdyby w loterię zagrać mu się dało!
Koczkodanięta, które podczas tego  bawiły się dużą kulą, wytaczają ją naprzód.
Koczkodan Oto jest świat: Wzniósł się i spadł, Toczy w wsze strony; Dźwięczy jak szkło — Jak kruche to! Jest wydrążony.
Tutaj się lśni, Tutaj znów szkli: Jam życiem dzielny! Ostrożnym bądź, Nie śmiej go tknąć! Jesteś śmiertelny! Z gliny to zlepy; Pójdą w czerepy.
Mefistofeles Na cóż to sito? *
Koc zkodan
zdejmuje je By cię wykryto; Gdyś złodziej, zaraz znać.
biegnie  do  Koczkodanicy  i  każe  jej  spojrzeć przez sito Spojrzyj przez sito! Złodzieja skryto, Czy ważysz się go zwać?
Mefistofeles zbliżając się do ognia A garnek na co?
Koczkodan  i   Koczkodanica
Głupie ladaoo!
Nie wie, garnek na co,
Po com przy kociołku.
Mefistofeles Niegrzeczny zwierz!
Na   cóż   to   sito? — już w starożytności panowało przekonanie, że patrząc przez sito można wykryć tajemnice.
Koczkodan Kropidło  bierz I siądź na tym stoiku! Zmusza   M e fis to f ele s a   do   siedzenia.
Faust
który podczas tego  stal przed zwierciadłem,  zbliżając  się  ku niemu, to znów oddalając
Co widzę! Jakiż obraz niebiańskiej piąkności W zwierciadła czarownego toni! Udziel mi skrzydeł najszybszych miłości, Lotem mnie zaprowadź do niej! Ach, gdy na miejscu nie zostanę, Gdy się odważę zbliżyć nieco, Widzę ją tylko jak przez mgły rozwiane — Najurodziwszą postać tę kobiecą! rCzyż  tyle  piękna jest w kobiecie? ,-   Zaliż   to   rozpostarte   ciało
Jednoczy   niebios   piękność   całą? Czy coś równego jest na świecie?
Mefistofeles • Gdy Bóg przez sześć dni natrudzi się właśnie
I wreszcie sobie sam przyklaśnie,
'Goś   dorzecznego   musi   powstać   pnzecie.
Tymczasem  napatrz  się  do syta;
Lecz ja dziewczynę ci nastręczę,
Że szczęśliw  będzie,  za  to ręczę,
Kto w narzeczeństwie ją powita.
Faust   patrzy   ciągle   w   zwierciadło.   Mefistofeles, przeciągając się. na krześle i bawiąc się kropidłem, mówi dalej
Jak król się czuję na tron wyniesiony,
Trzymam już berło, lecz  brak mi korony.
Zwierzęta,  które dotąd wykonywały bezładne i dziwaczne ruchy, przynoszą  Mefistofelesowi   koronę wśród wielkiego wrzasku.
Zwl erz ąta Wysłuchać   chciej, Krwią potem sklej Złamki tej korony!
obchodzą  się niezręcznie  z  koroną,  łamią  ją na dwa  kawałki
i skaczą z nimi Ot,  i już  się  stało! Patrzym,   mówim   śmiało, Słyszym — rym złożony. —
Faust
zwrócony  do lustra O,   biada!   Oszaleję   snadnie!
Mefistofeles wskazując Zwierzęta I mnie zaczyna się już kręcić głowa.
Zwierzęta
Gdy   dobrze   wypadnie, Gdy się uda składnie, Będzie myśl gotowa!
Faust jak wyżej
Już w piersi pożar mi się nieci, Uchodźmy stąd, dopókim żywy!
Mefistofeles
jak wyżej
Jeżeli chcesz być  sprawiedliwy, Przyznasz, że szczerzy z nich poeci.
Kocioł   zaniedbany   przez   Koczkodanicę    kipi;   ogromny płomień wybucha przez komin.  Czarownica, wpada kominem przez plamienie z straszliwym wrzaskiem.
Czar o wni c a Au, au, au, au!
Przeklęty zwierz! Przeklęty kał! Poparzysz panią! 2 kotła swąd! Przeklęty zwierz! spostrzegając Fausta   i   M e fis t o f e l e są
Czego  tu   chcesz? , Wyście tu  skąd? Co to za lad? Kto się.  tu wkradł? Ogień was chwyć, Kości wam spal!
Sięga   kopyścią  w   kociol   i  pryska   ogniem  ku   Faustowi, M efistof ele s o w i    i    Zwierz et o m.     Zwierzęta
skomlą.
Mef is tof eles
rozbija szklanki i garnki odwrotnym końcem kropidła Precz z wszystkim, precz! Oto twa ciecz! Oto twe szkło! To tylko żart, Takt tylko to, Melodii twojej wart!
gdy   Czarownica   cofa   się  ze   złością  i  przerażeniem Czy   nie   poznajesz,   ścierwo   ty,   poczwaro! Czy nie poznajesz pana z panów? Jakże ustrzeżesz się przed karą, Bym nie zmiótł ciebie i twych koczkodanów? Czerwoną kurtę chyba znasz? Czyś koguciego pióra nie poznała? Czym zakrył tę tu oto twarz? Przedstawić mam ci się bez mała?
Czar o wni ca
Wybaczcie gburne przywitanie! Ale gdzie macie końską nogę I oba kruki gdzież są, panie?
Me fis tof e les
Ten raz przebaczyć jeszcze mogę; Istotnie, dłuższy czas nas dzieli Od chwili, gdyśmy się widzieli. Kultura, która  świat  liznęła, Diabła samego też objęła. Północna  zmora  dawno  dała  nura: Nie ujrzysz rogów, ogona, pazura. A co do nogi, ten znak niezawodny Ludziom się zdaje nazbyt brzydki, Więc, jak niejeden młodzian modny, Od lat już noszę sztuczne łydki.
Cz ar owni ca
tańcząc
Z radości prawiem obłąkana, Że  widzę znów mości szatana!
Mef i s tof eles Zabraniam, aby mnie tak zwano!
Czarownica Cóż zawiniło wam to miano?
Mefistofeles
Od dawna w bajki je wpisano; Lecz   ludzie   mają   stąd   korzyści   mało: Zły wprawdzie ich opuścił, lecz zło pozostało.     V Będziesz mię zwała po prostu baronem; Mam wygląd kawalera i takim się czuję.
Cz arownica Au, au, au, au!
Przeklęty zwierz] Przeklęty kał! Poparzysz panią! Z kotła swąd! Przeklęty zwierz!
spostrzegając  Fausta   i   Mefistofelesa Czego  tu  chcesz? \yyscie tu skąd? Co to za  ład? Kto się tu wkradł? Ogień was chwyć, Kości  wam spal]
Sięga   kopyścią  w   kocioł  i  pryska  ogniem   ku   Faustowi, M e fis to / ele s o w i     i     Z w ierzętom.     Zwierzęta
skomlą.
Mefistofeles
rozbija szklanki i garnki odwrotnym końcem kropidła Precz z wszystkim, precz! Oto twa ciecz! Oto twe szkło! To tylko żart, Takt tylko to, Melodii twojej wart!
gdy   Czarownica   cofa   się  ze  złością  i  przerażeniem Czy   nie   poznaj esz,   ścierwo   ty,   poczwaro! Czy nie poznajesz pana z panów? Jakże ustrzeżesz się przed karą, Bym nie zmiótł ciebie i twych koczkodanów? Czerwoną kurtę chyba znasz? Czyś koguciego pióra nie poznała? Czym zakrył tę tu oto twarz? Przedstawić mam ci się bez mała?
Czarownica
Wybaczcie gburne przywitanie! Ale gdzie macie końską nogę I oba kruki gdzież są, panie?
Mefistofeles
Ten raz przebaczyć jeszcze mogę; Istotnie, dłuższy czas nas dzieli Od chwili, gdyśmy się widzieli. Kultura,  która  świat liznęła, Diabła samego też objęła. Północna  zmora  dawno  dała  nura: Nie ujrzysz rogów, ogona, pazura. A co do nogi, ten znak niezawodny Ludziom się zdaje nazbyt brzydki, Więc, jak niejeden młodzian modny, Od lat już noszę sztuczne łydki.
Czarownica
tańcząc
Z radości prą wiem obłąkana, Że  widzę znów mości  szatana!
Mefistofeles Zabraniam, aby mnie tak zwano!
Cz ar owni ca Cóż zawiniło wam to miano?
Mefistofeles
Od dawna w bajki je wpisano; Lecz   ludzie   mają   stąd   korzyści   mało: Zły wprawdzie ich opuścił, lecz zło pozostało. Będziesz mię zwała po prostu baronem; Mam wygląd kawalera i takim się czuję.
Sądzę,   że   mię   uważasz   dobrze   urodzonym; Patrz! Oto herb, którym się pieczętuję. Robi gest nieprzyzwoity.
Cz ar owni ca śmieje się niepomiernie Ha, ha! Te wasze żarty znam! Szelma z was zawsze taki sam!
Mef i stofeles
do   Fausta
Tu, przyjacielu, widzisz w samej rzeczy, Jak czarownica się zabawia.
Cz ar ownica Lecz mówcie, co mi dziś ten zaszczyt sprawia?
Mef istof ele s
Przygotuj szklankę twojej słynnej cieczy. Lecz chcę, by jak najstarszą była, Bo z wiekiem zdwaja się jej siła.
Czarownica
Chętnie!  Mam  właśnie  tu  flaszeczkę, Sama też łykam z niej troszeczkę — A przy tym już nie cuchnie zgoła; Szklaneczką służę wam w tej chwili.
po cichu
Lecz bez przygotowania gdy ją ten wychyli, Jak wiecie, ni godziny żyć dłużej nie zdoła.
Mefistofeles
To druh nasz miły, niech mu napój służy! Więc zabierz się do rzeczy, zmów zaklęć szeregi, Zakreśl  swe  koła   nie   zwlekając   dłużej I szklankę napełń aż po brzegi.
Patrz! Oto herb, którym się pieczętuję. Robi gest nieprzyzwoity.
Cz ar owni ca śmieje się niepomiernie Ha, ha! Te wasze żarty znam! Szelma z was zawsze taki sam!
Mef i stofeles
do   Fausta
Tu, przyjacielu, widzisz w samej rzeczy, Jak czarownica się zabawia.
Cz ar ownica Lecz mówcie, co mi dziś ten zaszczyt sprawia?
Mef istof ele s
Przygotuj szklankę twojej słynnej cieczy. Lecz chcę, by jak najstarszą była, Bo z wiekiem zdwaja się jej siła.
Czarownica
Chętnie!  Mam  właśnie  tu  flaszeczkę, Sama też łykam z niej troszeczkę — A przy tym już nie cuchnie zgoła; Szklaneczką służę wam w tej chwili.
po cichu
Lecz bez przygotowania gdy ją ten wychyli, Jak wiecie, ni godziny żyć dłużej nie zdoła.
Mefistofeles
To druh nasz miły, niech mu napój służy! Więc zabierz się do rzeczy, zmów zaklęć szeregi, Zakreśl  swe  koła   nie   zwlekając   dłużej I szklankę napełń aż po brzegi.
 
Czarownica zakreśla dziwacznymi ruchami koło i sta-wio, w nie niezwykle przedmioty; podczas tego szklą poczynają brzęczeć, kotly dżwięczą wytwarzając muzykę. Wreszcie przy~ nosi wielką księgę, stauńa w środek koła. Koczkodany, które jej śluzą za pulpit i trzymają pochodnie. Daje Faustowi znak, by się zbliżyl.
Faust
do M efistofeles a Powiedz mi, co to znów za brednie? Te szmery, ruchy niepowszednie, Znam je: wszak to oszustwa istne; Wstrętne mi są i nienawistne.
Mefistofeles
Ech, toć drobnostki,  śmiechu warte; Nie bądźże zaraz taki srogi! To ceregiele lekarskie utarte, Aby płyn odniósł skutek błogi.
Zmusza Fausta   do wejścia w koło.
Czarownica
zaczyna z wielką emfazą deklamować z księgi Gdy jedno znasz, Zeń dziesięć zrób, A dwójkę zmaz I z trójką zmierz  — Wnet skarby masz! A czwórkę zgub! Zaś  piątkę  bierz; Wraz z szóstką też W siedm, osiem złóż; Skończyłeś już!
W jedno dziewięć się zamienia, Dziesięć to nic, bez znaczenia. — Oto czarownic tabliczka mnożenia.
Faust Stara w gorączce prawi chyba brednie!
Mefi stofeles
Coś słyszał, wobec reszty zaklęć blednie; Znam ja je dobrze, tak brzmi księga cała. Straciłem nad nią moc czasu daremnie, Albowiem sprzeczność doskonała Dla mędrca i dla głupca brzmi równie tajemnie. Stara to jest i nowa sztuka, Zawsze ją uprawiano wszędy:
Gdy się trzech w jednym — w trzech jednego szuka, Rozsiewa się miast prawdy — błędy. Tak bredzi się w spokoju ducha, Komuż by się też sprawdzać chciało? Człowiek zwykł sądzić, kiedy słów jedynie słucha, Że przy tym by się niecoś i pomyśleć dało.
Czarownica
czyta dalej W tajemną noc Tej wiedzy moc Przed światem się ukrywa; Bez potu lic, Nie myśląc nic, Łatwo się ją zdobywa.
Faust
A cóż mi to za nowe bzdury? Głowa md pęka, ledwo dyszę! Zdaje mi się, że całe chóry Setek tysięcy błaznów słyszę.
Mefi stofeles Dość tego, dość, Sybillo* ty przesławna!
Sybilla —.u starożytnych: prorokini, wróżbiarka.
Weź napój twój, sycony z dawna,
Czarę po brzegi napełń w mig.
Przyjaciel nasz może go pić pochopnie;    H
Mąż ten zdobywszy wiedzy liczne stopnie
Pociągnął już niejeden łyk,
Czarownica   nalewa   z   wielkimi   ceremoniami   napój   do czary. Gdy Faust do ust ją podnosi, powstaje lekki płomyk.
Pij śmiało! Nie bacz na te skry! Wnet serce ci się rozpromieni. Tyś przecie z diabłem jest na „ty", A miałbyś lękać się płomieni? Czarownica  rozwiązuje   Icolo.  Faust  występuje  2  niego.
Mef istof eles A teraz jazda bez wypoczywania!
Cz a równi ca Niech płyn posłuży wam, a będę rada.
Mefistofeles do  Czar ów ni c y
Jeżeli w zamian masz jakieś żądania, To na Walpurgi* o tym się pogada.
Czarown i ca
Oto piosenka, gdy się ją odśpiewa, Niebawem skutek osobliwy miewa,
Walpurga — święta mniszka z VIII w., pochodzenia angielskiego. Noc z 30.4, na 1.5. była jej poświęcona. Według podań germańskich w nocy tej na górze Bloksberg w Harcu zbierały się czarownice, aby tańcami i zabawami uczcić swe święto.
Mef istof eles
do Fausta
Chodź prędko, ja cię poprowadzę! Koniecznie pocić się obecnie radzę, By moc wewnątrz i zewnątrz działała pośpiesznie. Zaś szlachetne lenistwo mając potem w cenie, Poczujesz w swojej głębi wnet rozkoszne drgnienie, Jak Kupido * się rusza i skacze uciesznie.
Faust
Chcę jeszcze prędko spojrzeć w zwierciadła głębiny! Obraz kobiety był tak uroczy!
Mefistofeles
Nie! nie! Wnet kobiet wszystkich wzór jedyny Żywcem się stawi przed twe oczy.
cicho
Przy tego trunku płomiennej podniecie Helenę ujrzysz wnet w każdej kobiecie.
ULICA
Faust.  Małgorzata  przechodzi.
Faust
Piękna panienko, czy się ważyć mogę Podać jej ramię z opieką na drogę?
Małgor za t a
Jam proste dziewczę i nlepiękne wcale, Do domu sama trafię doskonale. Usuwa się i odchodzi.
Kupido — w"mitologii rzymskiej bożek miłości. Wyobrażano go sobie jako skrzydlate pacholę z łukiem i strzałami.
Faust.
Na Boga! Jakież piękne dziecię! Żem taką spotkać mógł na świecie! Jaka w niej obyczajność, cnota, A przy tym jednak poznać trzpiota. Ust czerwień, lica światłość miła Głęboko w serce mi się wryła! Jak oczy swoje spuszcza skromne, Do końca świata nie zapomnę! A jak mi z miejsca się odcięła — Tym już zupełnie mię ujęła!
Mefistofeles wchodzi. Słyszysz! Tę dziewkę posiąść muszą!
M ef is tofele s
Jaką?
Faust Tę, która przechodziła.
Mefistofeles
Tę? Właśnie co u klechy była, By z grzechów jej oczyścił duszę. Stałem tuż przy konfesjonale. Niewinna ona, nie zgrzeszyła, Szła do spowiedzi darmo wcale. Jej nie dosięga moja siła!
Faust
Wszak już czternaście lat skończyła!
Mefistofeles
Mówisz by rozpustnik jaki,
Co każdy kwiatek zerwać pragnie,
Myśląc, że nie ma cnoty takiej, Co jego chęciom się nie nagnie; Ale nie zawsze to uchodzi.
Faust
Nie ucz, magistrze, co się godzi, Jaka litera praw kreślona! Ja wolę moją krótko streszczę: i Jeżeli dzisiaj w nocy jeszcze Nie będę tulił jej u łona, Pomiędzy nami rzecz .skończona!
Mefistofeles
Sprawę rozwinąć daj swobodnie, Potrzebne mi ze dwa tygodnie, By choć sposobność przygotować składnie.
Faust
Gdybym ja spokój miał choć jak dzień długi, Nie potrzebowałbym diablej przysługi, Aby stworzonko takie uwieść snadnie.
Mefi s tof ele s
Waść mówi już jak Francuz zgoła. Lecz się nie srożcie, bardzo proszę! Byłbyż to szczyt rozkoszy one j, 2e się zwyczajnie użyć zdoła? Trzeba przedłużyć swe rozkosze Przez różne fraszki i androny, Usidlać tędy i owędy, Jak włoskie uczą nas gawędy.
Faust Bez tego dość mam na nią chętki.
Mefistofeles Lecz na bok żarty: Waść zbyt prędki.
V
?Ręczę, że z piękną tą dziewczyną ^Sprawy się szybko nie rozwiną; Szturm wcale by nie dopiął celu; Musimy chwycić' się fortelu.
Faust
Daj coś, co tknęła moja miła! Wskaż miejsce, gdzie w spoczynku gości! Daj chustkę, którą piersi kryła, Podwiązkę daj dla mej miłości'.
Mefistofeles
Abyście jasno zobaczyli, Ze mękę waszą mam w uwadze, Nie tracąc darmo ani chwili, Do jej pokoju was wprowadzę.
Faust Mamże ją ujrzeć, posiąść?
Mefistofeles
Nie, niestety!
Gdy do sąsiadki pójdzie w odwiedziny, Wolno wam szukać samotnie podniety; Z nadzieją bliskiej rozkoszy godziny Rozpływać się w otoczu * tej dziewczyny.
Faust Czy już możemy iść?
Melis tof ele s
Jeszcze nie pora.
Faust
Miej dla niej prezent gotów do wieczora! Odchodzi.
Mefistof eles
Brawo! Osiągnie swoje, gdy do darów skory! Niejeden tajny loch mi znany I skarb niejeden zakopany. Poszperać muszę nieco do tej pory. Odchodzi.
WIECZÓR
Schludny pokoik.
Małgorzata plotąc i upinając warkocze
Ach, żeby mi też powiedziano, Kto to był ten pan dziś rano!
Dzielnym się widziat bez wątpienia " I szlachetnego urodzenia; Poznać to można już z postawy całej, Inaczej nie byłby też tak zuchwały.
Odchodzi. M ejistoj eles  i  Faust.
M e fistofeles Wejdźcie! Cichutko! Tędy droga!
Faust
po chwili milczenia Zostaw mię, proszę, samym ninie.
Mef istof e l e s szperając naokół
Dziewczyna mało która tak chędoga. Odchodzi.
Faust
rozglądając się
O, witajże mi, słodki mroku, Który przenikasz tę świątynię! Ogarnij serce, miłosny uroku, Z którego tęskność i nadzieja płynie! Jakże się cicho życie tu wypełnia W porządku i zadowoleniu! W tym niedostatku jakaż pełnia! Jakaż tu błogość w tym więzieniu!
rzuca się na skórzany fotel przy lóżku Przyjmij mnie, któryś innych w czas stuleci W radości, smutku tulił na swym łonie! Ach, jakże często przy tym ojców tronie Z wesołym gwarem cisnął się rój dzieci! I może luba moja, jeszcze mała, Tu dziecinnymi usty zwiędłe dłonie Dziadka, za gwiazdkę wdzięczna, całowała. O dziewczę, tutaj mię twój duch prowadzi, Do ładu i zadowolenia skory, Co macierzyńsko do skrzętności radzi, Ręką kierując, kiedy obrus gładzi, I nawet z piasku * u stóp sypie wzory. O luba ręko, w łaski tak bogata! Przez ciebie w niebo zamienia się chata!
A tutaj!
podnosi zaslonę łóżka
...z piasku    u   stóp   sypie  -wzory — podłogę posypywano piaskiem, aby dłużej utrzymać ją czystą.
Dreszcz rozkoszy mię porywa! Tu bym godziny spędzał na dumaniu! Naturo, tutaj z lekkich snów przędziwa Wcieliłaś anioła w zaraniu! Tutaj leżało małe dziecię, A ciepłe życie pierś wznosiło tkliwą, I tu w świętości czystej skrycie Niebiańskie się tworzyło dziwo.
A ty? Co ciebie tu sprowadza? Wzruszenia mię ogarnia władza! Czego tu pragniesz? Jak ci serce taje! Nieszczęsny Fauście, ja cię nie poznaję!
Czy jakiś czar mię tu otacza? Pragnąłem tylko wręcz używać, A w śnie miłosnym muszę się rozpływać Czyż każdy podmuch tak nas przeinacza?
A gdyby weszła, nieoczekiwana, Jakąż ja karę poniósłbym, zuchwały! Pyszałek wielki, ach, jak mały, Upadłby przed nią na kolana! M efistof eles wchodzi.
Mefistofeles Prędko, już w dole ją ujrzałem!
Faust Precz! Już tu nigdy nie zabawię!
Mefistofeles Oto szkatułka, pełna prawie, Właśnie skądinąd ją zabrałem. Schowajcie ją w tę oto skrzynię. Zmysły zamroczą się dziewczynie.
Zawarłem tam maleńkie fraszki, Co inną by zdołały schwytać. Wszak każde dziecko chce igraszki.
Faust Czyżbym miał... Nie wiem?
Mefistofeles
Po co pytać! A może chcecie skarb dla siebie?
Pożądliwości waszej wtedy radzę
Mieć czas swój własny na uwadze,
A mnie darować trudy w tej potrzebie.
Waść nie jest skąpy, sądzę przecie!
Zacieram ręce, głowę skrobię —
wstawia szkatulkę  do skrzyni i zamyka  ją
Precz stąd! Już czas! —
I owo słodkie dziecię
Dla waszych pragnień wam sposobię;
A waści taki ziąb przenika,
Jakby na wykład szedł bez mała,
Jak gdyby- tu wcielona stała
Fizyka i metafizyka!
Precz stąd!
Odchodzą.
Małgorzata
• z lampą Tak parno tutaj, duszno tak,
otwiera okno
A wszak na dworze nie gorąco. Jakoś mi dziwnie... nie wiem jak — Żeby już matka przyszła z miasta! Dreszcz mię przejmuje i myśli się mącą! Jąkam ja trwożna, niemądra niewiasta!
zaczyna śpiewać rozbierając się
Gdzieś w Tuli * król panował, Po zgon w wierności trwał, A puchar, który chował, Od zmarłej lubej miał.
Nad wszystko on go cenił I przy biesiadach czcił; Wzrok łzami mu się mienił, Ilekroć z niego pił.
A gdy był bliski zgonu, Swe włości liczyć jął; Dał je dziedzicom tronu, Lecz puchar sobie wziął.
Z pobliża i z oddali
Rycerstwa wezwał kwiat; Nad morzem w ojców sali Do uczty z nimi siadł.
I wstał biesiadnik stary, Z pucharem podniósł dłoń, Wychylił pełnię czary I cisnął w morską toń.
I widział ją z daleka, Tonącą w głębi mórz. Zapadła mu powieka — i nigdy nie pił już.
otwiera skrzynią, aby  schować suknią, i spostrzega szkatułkę
Tuli — (lać. Ultima Thule) — według podania rzymskiego najdalej na północ wysunięty kraj. U Goethego pomyślane jako teren germański.
Skąd ta szkatułka tu się wzięła? Toć wiem, żem .skrzynię dziś zamknęła. Jakież to dziwne! Co może być w onej? Ktoś ją tu w zastaw złożył może, A matka w zamian pożyczyła. Jest i na wstążce kluczyk zawieszony; Sądzę, że jednak ją otworzę! Co to jest? Boże! Com zoczyła? Tego, jak żyję, ujrzeć się nie dało! Klejnoty! Takie nosiłaby śmiało Nawet szlachcianka w święta dzień .solenny. Jak by też zdobił mię ten łańcuch .cenny? Czyjąż własnością ta wspaniałość cała? stroi się i staje przed lustrem
Gdybym choć te kolczyki miała! Jak się inaczej w nich wygląda! Na cóż ma młodość i uroda? Wszystkiego tego przecie szkoda, Gdy i tak nikt nas nie pożąda. Ktoś czasem, jak z litości, chwali. Ku złotu ciąży, Za złotem dąży Świat! Któż się nas użali?
PRZECHADZKA
Faust  przechadza się zadumany. M efjistofeles  zbliża się.
Mefistofeles
Na miłość pogardzoną! Na piekieł posady! Klnąc chciałbym stokroć gorzej, ale nie dam rady!


Faust
Cóż cię ugryzło? Cóż stało się tobie? Twarzym takiej  nie widział, jak długie me życie!
Mefistofeles
Natychmiast bym się diabłu oddał całkowicie, Gdybym sam diabłem nie był we własnej osobie!
Faust
Czyż cię istotnie licho nosi? Tak szaleć, oto mi uciecha!
M efistofele s
Pomyśl, klejnoty sprawione Małgosi Przywłaszczył sobie jakiś klecha! — Matka, kiedy wykryła sprawę, W głębi uczuła wnet obawę. Kobieta ta ma węch nie lada. W modlitewnikach węszyć rada. Obwącha wszystkie graty, kiecki; Czy to duchowny sprzęt, czy świecki; Przeto poczuła, oczywista, Ze z klejnotami rzecz nieczysta. „Dziecię me — rzecze — obce mienie Duszę   usidla,   spokój   żenię; * Więc je poświęcani Matce Boskiej, Aby ustrzegła nas od troski." Skrzywiła pyszczek Małgorzatka. „Ot — myśli — ładna była gratka, A wszak nie może być bezbożny, Kto dal podarek taki możny." Matka natychmiast kleche. woła I o przyjęcie daru błaga.
...spokój  żenię — spokój wypędza.
Ten wcale długo się nie wzdraga; Rzecze: „Niewiasty Bogu służą. Kto się przemoże, zyska dużo. Mocny żołądek jest kościoła, Bo przecie całe pożarł kraje, A niestrawności nie doznaje. Kościół jedynie, me kobiety, Trawi majątek źle nabyty."
Faust
Ogólny zwyczaj jest to raczej; Żyd i król czynią nie inaczej.
M efistofele s
Następnie   zgarnął   łańcuch,   brosze, Rzekłbyś, że dano mu trzy grosze; Bez większych dzięków ni uciechy, Jakby to były, ot, orzechy, Obiecał, że do bożej wejdą chwały — A one się tym bardzo zbudowały.
Faust A cóż Małgosia?
Mef i s tof ele s
Niespokojna ślęczy, Nie wie, co czynić, gdzie iść, po co; Wciąż o klejnotach myśli dniem i nocą, Lecz o tym, co je przyniósł, więcej,
Faust
Mnie martwią lubej mej kłopoty, Spiesz, nowe zaraz spraw klejnoty! Pierwsze i tak się nie udały.
Mefistofeles Och, dla waszmości to frasunek mały!
Faust
Spraw wszystko po mej myśli gładko! Naprzód pokumaj się z sąsiadką. Nie bądźże, diable, ślamazarą, Dla lubej z nową wróć ofiarą!
Mef is tof eles Łaskawy   panie,   wszystko   zaraz  sprawię,
Faust   odchodzi.
Gdy taki głupiec miłością zapała, Wnet gwiazdy, księżyc i słońce bez mała, Ot, z dymem puszcza lubej ku zabawie.
SĄSIADKI
Marta
sama
Mężowi niechaj Bóg wybaczy, Lecz ze mną źle postąpił raczej! [Poszedł po prostu w świat daleki, A mnie zostawił bez opieki. Wszak nigdym go nie zasmucała, Bóg świadkiem, żem serdecznie go kochała,
z płaczem
A może umarł już! — Ach, straszne męki! Zęby choć dostać akt zejścia do ręki!
Mai gór za ta
wchodzi Ach, pani Marto!
Marta Co się stało?

Małgorzata
Na nogach ustać nie mam siły! Pomyślcie, w szafę mą na nowo Złożono skrzynkę hebanową, A w niej klejnotów znów niemało,   , Bogatszych niż poprzednie były.
Marta
Lecz o tym matce ani słowa; Znów księdzu zanieść je gotowa.
Małgorzata Ach, patrzaj, patrzaj, co tu złota!
Marta stroi  ją
Szczęśliwa z ciebie jest istota!
Małgorzata
Cóż, gdy nie mogę ich w niedzielę Nosić na mieście ni w kościele.
Marta
Przychodź tu jak najczęściej do mnie,
By skrycie stroić się klejnotem.
Z godzinkę przejdziesz się przed lustrem potem,
Będzie to cieszyć nas ogromnie.
A później  zdarzy się święto, wesele,
Ludziom pokażesz z początku niewiele,
Wprzód łańcuch, potem się kolczyki wsadzi,
A z matką jakoś się już tam poradzi.
Małgorzata
Któż przynieść mógł szkatułki obie? Dziwnym to widzi się po trosze.   .
Słychać pukanie. O Boże, matka, co ja zrobię?
Marta
patrząc przez okienko To jakiś nieznajomy. Proszą!
Me fistofeles wchodzi.
Mefistofeles
Wybaczcie, żem tak obcesowy, O wzgląd was prosić jam gotowy. cofa się z szacunkiem przed Małgorzatą Czy z panią Szwerdtlein mi rozmawiać milo?
Marta Jam jest. Co pana sprowadziło?
Mef istof ele s
cicho do niej
Wprzód znajomości pragnąłem waścinej, Lecz snadź dostojnem przerwał odwiedziny. Wybaczcie mi, że spokój kłócę, Lecz po południu znów powrócę.
Marta głośno
No, wystaw sobie! W dobrej wierze Ten pan cię za szlachciankę bierze.
Małgorzata
Ach, Boże! Waść zbyt pobłażliwy; Jam biedne dziewczę, a te dziwy, Złoto, klejnoty, nie są moje.
Mefistofeles O, to nie tylko owe stroje!. Ma ona takie oko, postać! Cieszę się, że mi wolno zostać.
Marta Cóż waść? Byłabym bardzo rada...
M efistofele s
Wieść smutną przynieść mi wypada! Obawiam się, że ją urażę; Mąż waśćki umarł i kłaniać się każe.
Marta
Umarł? Ten mój poczciwiec! Biada! Mąż umarł! Ach, to śmierć mi zada!
Małgorzata Droga pani, hamujcie się w swojej boleści!
Mefistofeles Więc posłuchajcie smutnej opowieści!
Małgorzata
Jak żyję, kochać bym nie chciała; Wszak strata śmierć by mi zadała!
Mefistofeles Żal jak i radość muszą iść na zmiany.
Marta Więc opowiedzcie mi o zgonie jego!
Mefistofeles
Leży on w Padwie pogrzebany U Świętego Antoniego;
Tam, w ziemię godnie poświęconą, Do snu wiecznego go złożono.
Marta Lecz chyba jakieś zostawił zlecenie?
M efis tofeles
Tak, błagał w swej ostatniej chwili, Abyście trzysta mszy zań zakupili! Poza tym puste mam kieszenie.
Marta
Co? nic? Klejnotu nawet wcale? Lada czeladnik przecie chowa wiernie Skarb taki w sakwie i strzeże wytrwale, Choćby mu przyszło umrzeć z nędzy.
Mefistofeles
O pani, żal mi was niezmiernie; Lecz on, zaprawdę, darmo nie strwonił pieniędzy, Przy tym żałował głęboko za grzechy. I łaknął w swoim nieszczęściu pociechy.
Małgor z at a
" Ach! Że też szczęścia wśród ludzi tak mato! Modlić się będę za niego co ranek.
Meiistofeles
Warn zaraz męża dostać by przystało, Takie z was urodziwe dziecię.
Małgor za ta Jeszcze się to nie godzi przecie.
Mef i s tof ele s Tymczasem jeśli nie mąż — to kochanek,
Przecie nad wszystko rzecz wyśniona Przytulić taki skarb do łona.
Małgorzata Lecz u nas inne obyczaje.
Mefistofeles Takim zwyczajom każdy się poddaje.
Marta
Opowiadajcież.
Mef i s tof eles
Stałem przy śmiertelnym łożu. Nie było lepsze niżli z gnoju, Z przegniłej słomy; lecz umarł w spokoju Jak chrześcijanin. Poznał, że żył na rozdrożu. „O — wołał — jakie życie moje potępione Za to, żem rzucił rzemiosło i żonę. Ach, umrzeć mi, gdy o tym się wspomina! Czyż mi przebaczy jeszcze na tym świecie?"
Marta płacząc Poczciwiec! Dawnom przebaczyła przecie!
Mefistofeles „Lecz Bóg świadkiem, że cięższa ją obarcza wina."
Marta On łże! Co? Kłaniać, kiedy się już stygnie!'
 
Mefistofeles
Na pewno bredził już w malignie,
Jeśli choć trochę wiem coś o tem.
„Nie miałem chwili — mówił — ku wytchnieniu.
O dzieciach myśleć, o chleb dla nich potem, O chleb w najszerszym swym znaczeniu, I tak dzień cały tylko troska."
Marta
Czyby zapomniał, toć to kara boska, Te moje trudy niezliczone!
Mef is tof eles
O nie, on myślał o was sercem calem. Mówił: „Gdy z Malty odjeżdżałem, Modliłem się za dzieci, żonę I przeto niebo nam szczęściło; Turecki okręt się schwyciło, Co skarb wielkiego wiózł sułtana. Więc za nagrodę, w słusznym darze, Została mi, jak zwyczaj każe, Skarbu sowita część przyznana."
Marta Co? Gdzie? A może zakopał skarb cały?
Mef i s tof eles
Kto wie, gdzie wiatry go rozwiały! Gdy w Neapolu wylądował z złotem, Piękna panienka go zoczyła I tak mu była czuła, miła, Że aż do śmierci popamiętał o tem.
Marta
Złodziej swych dzieci, szelma taki Że też nie była mu nędza podnietą Ku cnocie, dając mu się tęgo w znaki!
Mef istof el es Ot i widzicie! Umarł przeto. Co do was zaś, taki mój sąd najszczerszy: Byście, godziwie chodząc z rok w żałobie, W czas ten nowego upatrzyli sobie.
Marta
Mój Boże! Taki, jaki był mój  pierwszy, Już na tym świecie mi się nie dostanie. Był taki miły nicpoń, ino Zanadto lubił wędrowanie, Cudze kobiety, cudze wino I  wreszcie  te przeklęte kości!
Mefistofeles
Widzę, że para się dobrała,
Jeśli on dla was miał bez mała
Tyle, co wy, pobłażliwości.
Przysięgam, że na tej podstawie
Sam z wami pierścień zamieniłbym, prawie!
Marta O, waść tak mówi dla zabawy!
M e f i s tofeles
na stronie
Czas zmykać! Baba ta gotowa Samego diabła wziąć za słowa.
do   Małgosi A jak tam jej sercowe sprawy?
Małgorzata O czym waść myśli?
Mefistofeles na stronie
Niewinna dziecino! głośno Żegnam was, panie!
Małgorzata Żegnam!
Marta
Poczekajcie ino!
Pragnęłabym, by zaświadczono, Jak, kiedy zmarł i gdzie go pogrzebiono; Bowiem porządek nade wszystko cenię. Chcę też w gazetce ujrzeć ogłoszenie.
Mef i s tof eles
Owszem, na mocy dwóch świadków zeznania Najoczywistsza prawda się odsłania. Towarzysz mój właśnie tu bawi, Wraz ze mną się przed sędzią stawi. Przyjdę tu z nim.
Marta Niech waść go przyprowadzi.
Mefistofełes
Pannę też ujrzeć będziem radzi! — Dziarski chłop, liczne zwiedził kraje, Pannom  należną  cześć oddaje.
Małgorzata Spłonęłabym ze wstydu  przecie.
Mefistofeles Przed żadnym królem na tym świecie.
Marta
Więc tam za domem mym w ogrodzie Czekać będziemy o zachodzie.
ULICA
Faust,   Mefistofeles.
Faust Jak idą sprawy? Cóż? Jak będzie?
Mefistofeles
Ach, brawo! Widzę, że waść chwatki! Małgosię wkrótce już posiędzie. Dziś wieczór ją ujrzycie u Marty, sąsiadki. Jest to kobieta jak z marzenia Do wszelkich cygaństw i stręczemia.
Świetnie!
Faust
Me f i stof ele s Lecz od nas także chcą przysługi.
Faust Jedna przysługa warta drugiej.
Mefistofeles
Zeznamy tylko na wniosek małżonki, Jako że męża martwe członki Do snu złożono w padewskim kościele.
Faust Dobrze!  Więc podróż odbyć nam się godzi.
Mefistofeles
Sancta  simplicitas!   Nie o  to  chodzi; Zeznajcie, nie troszcząc się wiele.
Faust Nigdy! Zamiarem tym się brzydzę!
Mefistofeles
O święty mężu! Takim was dziś widzę? Zaliście jeszcze nigdy w życiu Fałszywych świadectw nie składali? Czyście świat, Boga w tajemnym ukryciu, Człowieka w myślach swych i serca biciu Nader stanowczo nie definiowali? 2 wytartym czołem, z zimnym sercem w łonie? Ale przyznacie, gdy w siebie wejrzycie,. Żeście wiedzieli o tym całkowicie Tyle, co o Szwerdtleina zgonie.
Faust Jesteś, jak zawsze, kłamcą i solistą, *
Mefistofeles
No, mnie niestety wiadomo niejedno. Jutro, toć rzeczą oczywistą, Małgosię bałamucąc biedną, Przysięgać będziesz miłość czystą.

Faust
Z szczerego  serca

Sancta simplicitas — święta naiwności! (łac.) ...s o f i s t a — sofistami nazywano filozofów greckich, którzy twierdzili, że wszystko na świecie jest względne, że każde twierdzenie można dowieść zarówno jako prawdziwe, i jako fałszywe. Mianem sofisty nazywano również człowieka usiłującego zręcznie dowodzić rzeczy fałszywej. Autor, mówiąc „sofista", ma na myśli mądralę.

Mefistofeles
Czy być może? To o jedynej twej miłości, O mocy jej i o wierności — Czyż w sercu będzie mieć podłoże?
Faust
Tak jest! Dość tego! To, co czuję, . Gdy dla ochoty, dla tęsknoty Nazw szukam, gdy ich nie znajduję, Kiedy zmysłami świat ogarniam w sploty, Gdy po najwyższe sięgam słowa I żary te, którymi płonę, Zwę wieczne, wieczne, nieskończone, Czyż  to piekielna kłamstw osnowa?
Me f istof eles Przecie ja słuszność mam!
Faust
Miarkuj  w tym względzie, Że nazbyt długo to już słyszę! Kto chce mieć słuszność, a język dopisze, Ten mieć ją będzie.
Pójdź, czczym gadaniem zbytnio głowę suszę; Przyznaję rację, zwłaszcza że tak rausze.

OGRÓD

Małgorzata   2    Faustem   pod   rę  m u r t u,   MEfistofelesem  przechadzają  się  tam i no powrót.
Małgorzata
Czuję, te waszmość nadto pobłażliwy I zniża się, by mnie zawstydzić.

Dla podróżnika takiego nie dziwy Z łaski najlepsze strony widzieć. Wiem, że takiemu światłemu mężowi Biedna rozmowa moja nie odpowie.
Faust
Jedno spojrzenie twe i stówo więcej dało Nad świata tego mądrość całą. Całuje   jej   rękę.
Małgorzata
Ach, panie,  jakże można ją  całować? Toć taka szorstka, tak nieładna. Ileż musiała się już napracować! A matka w wszystkim tak dokładna. Przechodzą.
Marta Więc waćpan zawsze jedynie w podróży?
Mefistof eles
Tak bywa, gdy się w swym zawodzie służy. Nieraz odczuwa się boleść niemałą, Gdy trzeba iść, a zostać by się chciało.
Marta
Za młodu jeszcze jakoś się ułoży; Miło swobodnie przez świat bujać sobie; Lecz z biegiem czasu bywa gorzej, A w samotności stać przy grobie Radości chyba nie przysporzy.
Mef istof eles Już z dala lęk mnie przed tym bierze.
Marta
Więc się, mój panie, zajmijcie tym szczerze. Przechodzą.
Małgorzata
Jak to mawiają: z oczu — to i z głlowy! Waszmość uprzejmy i światowy; Ale przyjaciół wam nie zbywa, A mędrsi są ode mnie wszakże.
Faust
O, wierzaj, luba, to, co się rozumem zowie, Zwykle próżnością i ciasnotą.
Małgorzata
Jakże?
Faust    
Ach, że niewinność nigdy się nie dowie,
Jaka prześwięta  jej  wartość prawdziwa!
2e w uniżeniu i pokorze tyle
Skarbów naitura miłościwie dała. —
M algorz ata
; Pomyślcie o mnie niekiedy choć chwilę, Ja czasu dosyć znajdę, bym o was myślała.
Faust Często samotną jesteś snadź?
Małgorzata
Tak, gospodarstwo nasze nie jest wielkie, Lecz jednak trzeba o nie dbać. Trzeba gotować, sprzątać, bo nie mamy sługi, Szyć potem, biegać jak dzień długi. A matka wgląda w sprawy wszelkie
Mefistofeles
Sancta  simplicitas!    Nie  o  to  chodzi; Zeznajcie, nie troszcząc się wiele.
Faust Nigdy! Zamiarem tym się brzydzę!
M e f i s tpfele s
O święty mężu! Takim was dziś widzę? Zaliście jeszcze nigdy w życiu Fałszywych świadectw nie składali? Czyście świat, Boga w tajemnym ukryciu, Człowieka w myślach swych i serca biciu Nader stanowczo nie definiowali? Z wytartym czołem, z zimnym sercem w Łonie? Ale przyznacie, gdy w siebie wejrzycie, Żeście wiedzieli o tym całkowicie Tyle, co o Szwerdtleina zgonie.
Faust Jesteś, jak zawsze, kłamcą i sofistą. *
Mefistofeles
No, mnie niestety wiadomo niejedno. Jutro, toć rzeczą oczywistą, Małgosię bałamucąc biedną, Przysięgać będziesz miłość czystą.

Faust
Z' szczerego serca.
Sancta simplicitas — święta naiwności! (lać.) ...sofista — sofistami nazywano filozofów greckich, którzy twierdzili, że wszystko na świecie jest względne, że każde twierdzenie można dowieść zarówno jako prawdziwe, i jako fałszywe. Mianem sofisty nazywano również człowieka usiłującego zręcznie dowodzić rzeczy fałszywej. Autor, mówiąc „sofista", ma na myśli mądralę.
M e f i stofeles
Czy być może? To o jedynej twej miłości, O mocy jej i o wierności — Czyż, w sercu będzie mieć podłoże?
Faust
Tak jest! Dość tego! To, co czuję, , Gdy dla ochoty, dla tęsknoty Nazw szukam, gdy ich nie znajduję, Kiedy zmysłami świat ogarniam w sploty, Gdy po najwyższe sięgam .słowa I żary te, którymi płonę, Zwę wieczne, wieczne, nieskończone, Czyż to piekielna  kłamstw osnowa?
Mefistofeles Przecie ja słuszność mam!
Faust
Miarkuj  w tym Że nazbyt długo to już słyisze,! Kto chce mieć słuszność, a język dopisze, Ten mieć ją będzie.
Pójdź, czczym gadaniem zbytnio głowę suszę; Przyznaję rację, zwłaszcza że tak muszę.
OGRÓD
Małgorzata   z   Faustem pod ręlcę,  Marta  z Mefistoelesem  przechadzają  sią   tam i na powrót.
Małgorzata
Czuję, że waszmość nadto pobłażliwy I zniża się, by mnie zawstydzić.
Dla podróżnika takiego nSe dziwy Z łaski najlepsze strony widzieć. Wiem, że takiemu światłemu mężowi Biedna rozmowa moja nie odpowie.
Faust Jedno spojrzenie twe i słowo więcej dało
Nad świata tego mądrość całą.

 Caluje   jej   rękę.
Małgorzata
Ach,  panie,  jakże można  ją  całować? Toć taka szorstka, tak nieładna. Ileż musiała się już napracować! A matka w wszystkim tak dokładna. Przechodzą.
Marta Więc waópan zawsze jedynie w podróży?
Mefistofeles
Tak bywa, gdy się w swym zawodzie służy. Nieraz odczuwa się boleść niemałą, Gdy trzeba iść, a zostać by się chciało.
Ma rta
Za młodu jeszcze jakoś .się ułoży; Miło swobodnie przez świat bujać sobie; Lecz z biegiem czasu bywa gorzej, A w samotności stać przy grobie Radości chyba nie przysporzy.
Mefistofeles Już z dala lęk mnie przed tym bierze.
Ma rta
Więc się, mój panie, zajmijcie tym szczerze, Przechodzą.
Małgorzata
Jak to mawiają: z oczu — to i z głowy! Waszmość uprzejmy i światowy; Ale przyjaciół wam nie zbywa, A mędrsi są ode mnie wszakże.
Faust
O, wierzaj, luba, to, co się rozumem zowie, Zwykle próżnością i ciasnotą.
Małgorzata
Jakże?
Faust    
Ach, że niewinność nigdy się -nie dowie,
Jaka  prześwięta  jej   wartość  prawdziwa!
Że w uniżeniu i pokorze tyle
Skarbów natura miłościwie dala.
Małgorzata
Pomyślcie o mnie niekiedy choć chwilę, Ja czasu dosyć znajdę, bym o was myślała.
Fau s t Często samotną jesteś snadź?
Małgorzata
Tak, gospodarstwo nasze nie jest wielkie, Lecz jednak trzeba o nie dbać. Trzeba gotować, sprzątać, bo nie mamy sługi, Szyć potem, biegać jak dzień długi. A matka wgląda w sprawy wszelkie
Tak akuratnie!
Choć mogłybyśmy wieść życie dostatnie, Zbytnio oszczędzać byśmy nie musiały: Ojciec zostawił fundusik dość duży, Domek za miastem i ogródek mały. Lecz teraz ciche dni i mniej roboty: ' Brat w wojsku służy, Siostrzyczkę  śmierć   zabrała. Dziecina wiele zmartwień przysparzała, Lecz chętnie bym raz jeszcze zniosła te kłopoty, Tak ją kochałam.
Faust Anioł, gdy ci się równała.
Ma łgorzata
Wychowałam ją i bardzo mnie kochała. Po śmierci ojca już się urodziła. Matka, myśleliśmy, że skona, Tak osłabiona wówczas była, I zdrowie tylko powoli wracało. Ani się nawet pomyśleć nie dało, Aby dzieciątko karmiła u łona, Więc ja karmiłam je ze znojem Mlekiem i wodą; tak stało się mojem. Na mym ramieniu się chowało, Śmiało się, rosło, szczebiotało.
Faust Przeżyłaś szczęścia najczystszego chwile.
Małgorzata
' Lecz przy tym także ciężkich godzin tyle! Małej kołyska w nocy stała Przy moim łóżku. Ledwo się zbudziła,
Jam się zrywała, Do siebie kładła ją, karmiła; A gdy bywało, że zasnąć nie może, Chodziłam z nią, kołysząc, po komorze. A rano, ledwo błysną zorze, Prać, na targ biegać, myśleć o obiedzie, I tak codziennie to samo się wiedzie. Nie zawsze to, mój panie, lekka sprawa; Za to spoczynek cieszy, cieszy strawa. Przechodzą.
Marta
Zaiste, doli białogłowskiej biada, Gdy się kawaler  trafi zatwardziały!
Mefistofeles
Toć, gdyby która z niewiast była rada, Z pewnością sprawy zmienić by się dały.
Marta
Czy waść coś sobie znalazł? Wyznaj śmiało! Czy już się serce wasze gdzieś związało?
Mefistofeles
„Własny dom — głosi wszak przysłowie oto — I zacna żona lepsze niźli złoto."
Marta To  znaczy:  czyście  już  ochotę mieli?
Mefistofeles Ludzie mnie wszędzie z ochotą przyjęli.
Marta Chcę znać, czy wami zamiar poważny przewodzi?
Małgorzata Dreszcz mnie przejmuje!
Faust
O, nie drzyj! Niechaj to spojrzenie, Ten uścisk dłoni niech ci powie, Co się wymówić nie da: Oddać się całkiem i rozkosz jedyną Odczuwać, która musi wiecznie trwać! Wiecznie! — Jej koniec to by rozpacz była. Nie,  bez  końca!   Bez  końca!
Malgorzata   ściska   mu   dłonie,   wyrywa   sią   i   ucieka. Faust stoi chwilę zamyślony, po czym idzie za nią.
Marta nadchodząc
Noc już zapada.
Mefistofeles Tak, już chodźmy stąd.
Marta
!f
Ja bym was jeszcze zatrzymała,
Ale mieć muszę na to wzgląd,
Że w naszym mieście ludzi moc niemała,
Co nic nie robi, tylko bada
I krok za krokiem szpieguje sąsiada;
Plotka gotowa, czego byś nie zrobił, rzekł.
A nasza parka?
Mefistofeles
W ogród uleciały .płoche Motylki.
Marta Mnie się widzi, że sprzyja jej  trochę.
Mefistofeles I ona też. To zwykły świata bieg.
DOMEK W OGRODZIE
Mal0orzata   wpada,   chowa  się   za  drzwi,   kładzie   koniec
paluszka na usta i spogląda przez szparę.
Małgorzata
Idzie!
Faust wchodzi Ach, tr^piocie, sprzeciwiasz się wiecznie!
Niech cię schwycę!
Całuje  ją.
Małgorzata tuląc się do niego i oddając pocałunek
       Najdroższy! Kocham cię serdecznie!
M e fis tof eles puka.
Kto tam?
Faust tupie  nogą
Mefistofeles Przyjaciel!
Faust Zwierzę

Mefistofeles
Czas już w drogę.
Marta nadchodzą
Już późno, panie!
Faust Czy was odprowadzić mogę?
   Małgorzata A matka? Nie, żegnajcie!

Faust
Zegnajcie wiec!         Trzeba?  Bez wątpienia?
Marta Zegnajcie!
Małgorzata
I do zobaczenia!
Faust    i    M e f ist o f e l e s   odchodzą. Że  też mąż taki, mój   ty Boże, Tyle, ach, tyle myśleć może! Tak się nieśmiałą przy nim czuję I   ciągle  tylko  przytakuję. " Jam   takie   biedne,   proste   dziecię; Nie wiem, co we mnie widzi przecie. Odchodzi.
LAS I JASKINIA
Faust
sam
Potężny duchu, 'dałeś, dałeś wszystko, O com cię prosił. Tyś nie nadaremno W płomieniach ku mnie zwrócił swoją twarz. Przyrodę dałeś mi jako królestwo I moc odczucia, użycia. Nie tylko Dałeś mi prawo chłodnego podziwu, Lecz pozwoliłeś spojrzeć w jej głębinę, Jak slię spogląda w łono przyjaciela. Tyś  mi  ukazał żyjących  szeregi I nauczyłeś poznawać swych braci W zacisznym gaju, w powietrzu i wodach. A kiedy burza w lesie trzeszczy, huczy,
Gdy świerk olbrzymi, waląc się, konary
I pnie sąsiednie miażdży i łomoce,
Że wzgórze głucho od upadku grzmi,
Wtedy w bezpieczną wiedziesz mię pieczarę,
Pozwalasz wejrzeć w siebie; własnej piersi
Tajny, głęboki otwiera się cud.
A gdy przed wzrokiem czysty blask księżyca
Kojąc powstaje, natenczas spływają
Ze skaŁ urwistych, z wilgotnego gąszcza
Czasów minionych srebrzyste postacie I złagadzają rozmyślań surowość.
O, 'człek nie dojdzie do doskonałości, Czuję to dzisiaj! Do owej rozkoszy, Która mię bliżej wciąż ku bogom wznosi, Wraz towarzysza przydałeś mi, który Już mi niezbędny, choć zimno, zuchwale W własnych mię oczach poniża i w nicość Jedynym słowem obraca twe dary. On w mojej piersi dziki ogień nieci Za owym pięknym, jedynym obrazem. Tak się zataczam od żądz do użycia, A wśród użycia ginę znów za żądzą.
Mefistofeles
wchodzi
''Czy już to życie wam się nie sprzykrzyło? Chyba już dosyć tej zabawy? Dobrze, że kilka chwil się tak spędziło, ;Lecz nowe nas czekają sprawy.
Faust
Innych ci zajęć nie dostaje, Jak cały dzień mi spokój kłócić?
Za owym pięknym, jedynym obrazem — obraz kobiety w kuchni czarownicy; który w wyobraźni Fausta zlał się z obrazem Małgorzaty.
Mefistof el e s No, dosyć ci spokoju daję; Tego nie możesz mi zarzucić. Z ciebie, dzikiego, gburnego kompana, Istotnie sztuka nieużyta. Harować trzeba dzień cały, od rana; Ale co zgani, co chętnie powita, Tego się z twarzy waści nie wyczyta.
Faust
Podobasz mi się z uwagami twymi! Chcesz dzięków za to, żeś nudny nikczemnie?
Mef istof eles Jakżeż, o nędzny synu ziemi, Byłbyś swe życie wiódł beze mnie? Od błazeństw twej imaginacji Już wyleczyłem cię na długie lata, A przyznasz, że bez mej kuracji Już byś się dawno wyniósł z tego świata. Miałbyś w tych norach, wraz z puchaczem, W szczelinach skalnych szperać za czem? Wilgocią mchu, gdzie jaskiń pustka głucha, Chcesz się odżywiać jak ropucha? Ładna rozrywka, każdy przyznać musi! W tobie wciąż jeszcze doktor kusi,
Faust
Czy pojmiesz,  ile daje to pustkowie Żywotnych mocy ku życia odnowie? Gdybyś choć przeczuł, co to dla mnie wartem, Pewnie byś wziął mi to, boś po to czartem.
Mef i s tof eles
Przyjemność ponad ziemskie miary! Nocą się błąkać przez skały, pieczary, Ziemię i niebo ogarniać miłośnie,
Nadymać się, aż się do bóstwa rośnie,
Przeczuciem ryć się aż do ziemi rdzenia,
Przeżywać w piersi swej sześć dni stworzenia,
W mocarnej dumie kto wie co używać,
We wszystkim wraz miłośnie się rozpływać,
Zaś o ziemskości już się zapomniało,
By wreszcie szczytną intuicję całą
z gestem Wieść — zmilknę — do jakiego zakończenia.
Faust Fe, hańba ci!
Mef istof eles To wam się nie chce widzieć; Wszak macie prawo cnotliwie się brzydzić, Albowiem skromne ucho słyszeć nie chce, Go skromne serce przecie mile łechce. Słowem, nie wadzą mi wasze rozkosze, Gdy okłamywać chcecie się po trosze. Chociaż i w tym nie wytrwasz wcale. Jesteś znów całkiem wyczerpany I jeśli tu nie zajdą zmiany, Zniszczysz się w lęku albo szale. Lecz dość. Tam siedzi twoja miła, Wszystko jej wokół ciasne, złe. Twa postać w duszę jej się wryła, i Tak bezgranicznie kocha cię. Twa miłość wprzódy na nią się wylała, Jako te śniegi wiosną w strumień rączy; Od ciebie dusza jej przebrała. Teraz twój strumyk płytko sączy: Sądzę, że miast po lasach ślęczyć, Wasza dostojność może raczy Duszyczce biednej i prostaczej Za jej kochanie się odwdzięczyć.
Czas długim pasmem jej się znaczy.
Stoi przy oknie, patrzy w dal, jak chmury
Płyną ponad miejskie mury.
„Ach, gdybym ptaszkiem była" — tak szczebioce
Całe dnie, całe noce.
Czasem wesoła, częściej zasmucona,
To znowu zapłakana, fCzasem spokojną zda się ona, iLecz zawsze zakochana.
Faust
Gadzino! Gadzino!
Mefistofeles
na stronie Czekaj, niech cię złapię ino!
Faust 'Idź precz ode mnie, duchu potępiony!
Nie mów mi o tej przepięknej kobiecie!
Nie wyczarowuj mi przed zmysł szalony ,Znów jej słodkiego ciała ku podniecie!
Mefistof eles
Cóż stąd? Żeś uciekł, tak myśli w tej chwili, A prawdę mówiąc, nie bardzo się myli.
Fa ust
Choć oddalony, jam zawsze koło niej, Zawsze mi bliska jest, niezapomniana; Prawie zazdroszczę teraz Ciału Pana, Jeżeli k'niemu usta swoje kłoni.
Mefistofeles
Ja zazdrościłem ci w tym czasie Tej bliźniej parki, co się w różach pasie.
Faust
Precz, stręczycielu!
Mef istot eles
Cóż, ja śmieję się, waść biada. Pan Bóg, co stworzył chłopców i dziewczęta, Niemniejsze również ma talenta, Aby zadzierzgać okazję nie lada. Chodźmy, do biadań tu nie pora! Twym celem lubej wszak komora, A przecie nie śmiertelne kary.
Faust
Cóż znaczy ramion jej rozkosz wyśniona? Kiedy zawisnę u jej łona, Czy wciąż nie czuję jej nadzy bez miary? Zaliż nie jestem wędrowiec niestały, {Banita, który nie wie, gdzie cel, dom, Co jak wodospad huczy poprzez skały Nad przepaść, gdzie się kończy skalny złom? A tam, opodal, w chatce wśród hal, ona, Z myślą tak prostą jak z dziecinnych lat, Domową troską otoczona I uwięziona przez; swój mały świat. Lecz ja, straceniec boży, Nie dosyć tego miałem, 2e skały rwąc z podłoży, Na gruzy go strzaskałem! Ją samą, spokój jej podkopać mi się chciało! O piekło, tyś tej ofiary żądało! Szatanie, zrządź: czas lęku niech się skróci, Co się stać musi, niech się stanie wraz; Niech los jej runie na mnie, w głąb mnie zrzuci I ona ze mną zginie w ten sam czas!

Mef istof eles Jak się to znów gotuje, pali! Idź ją pocieszać jak przystoi! Główka taka, gdy wyjścia już nie widzi dalej, Już koniec świata sobie roi. Niech żyje, kto się dzielnie trzyma! Poza tym jesteś już dość udiiablony. Niesmaczniejszego nic na świecie nie ma Nad diabla, kiedy zrozpaczony.
POKÓJ  MAŁGOSI
M algosia przy holowrotku sama Mój spokój znikł, Na sercu głaz, Nie wróci już nigdy, Jak w dawny czas.
Tam gdzie nie mam go, Grobu dla mnie dno, Ten cały świat W krąg zgorzkniał, zbladł.
Mą biedną skroń Obłąkał żal; Ma biedna myśl Rozpierzchła w dal.
Mój  spokój  znikł, Na sercu głaz; Nie wróci już nigdy, Jak w dawny czas.
Wciąż oknem patrzę, Skąd przybyć by mógł. Dla niego chodzę Poza próg.
Ten smukły wzrost, Szlachetny ten krok; Jaki wdzięczny uśmiech, Ile mocy ma wzrok.
I jego mowy   -Czar jak sen. Ten dłoni splot, Ach, całus ten!
Mój spokój znikł, Na sercu głaz, Nie wróci już nigdy, Jak w dawny czas.
Pierś ma się rwie Za nim bez tchu. Ach, gdybym mogła Go wstrzymać tu,
Całować go Wciąż, ile chcę! W uściskach życie Mu oddać swe!
OGRÓD   MARTY
Małgorzata, Faust.
Małgorzata Henryku, przyrzecz mi! —
Faust
Co tylko mogę!
Małgor z ata
Jak się odnosisz do religii, wiary? * Wiem, żeś poczciwy jest bez miary, Lecz że nie cenisz jej, o to mam trwogę.
Faust
Daj pokój, dziecko! Wiesz, jak kochani ciebie; Za bliskich życie oddałbym w potrzebie, Nie chcę zabrać nikomu jego wiary, nieba.
Małgorzata To nie dość, wierzyć także trzeba!
Faust Trzeba?
Ma łgorz ata
Obyś mym słowom dał choć cień znaczenia! Czy czcisz przynajmniej święte sakramenty?
Faust Tak, czczę je.
Małgorzata Ale bez pragnienia.
Nie chodzisz do spowiedzi ani do mszy świętej. Wierzysz ty w Boga?
Faust
Luba, któż powiedzieć w stanie: „Ja wierzę w Boga"?
Jak się. odnosisz do religii, wiary? —według własnych wypowiedzi Goethego był on jako artysta politeistą (politeizm—wieZobóstwo), jako przyrodnik — panteistą (panteizm — pogląd filozoficzny utożsamiający wszechświat z Bogiem), jako człowiek moralny — monoteistą (monoteizm — wiara w jedynego Boga).
Kapłanom, mędrcom postaw to pytanie, A ich odpowiedź brzmi jak drwina Z pytającego.
Małgorzata Więc w Niego nie wierzysz?
Faust
Chciej mnie zrozumieć, ma jedyna! Któż Mu da miano? Komuż rzec dano: ,,Ja W Niego wierzę"? Gdy Go ogarnie, Któż się waży swarnie Wyrzec: „Nie wierzę Weń"? Wszechogarniający, Wszechopat rznościowy , Czyż nie ogarnia opatrznością Ciebie, mnie, siebie samego? Czyż tam, mad nami, .niebo się nie sklepi, A pod stopami ziemia trwa? Zaliż łagodnie — migotliwie Nie pną się wiecznie gwiazdy wzwyż? Czyż nie spoglądam tobie oko w oko I zaliż ci to wszystko Do głowy, serca się nie tłoczy I przejdzie w wiecznej tajemnicy Wokół, widzialne, niewidzialne? Niech się twe serce cale w tym rozpęta; A kiedy tym uczuciem będziesz wniebowzięta, Zwij je, jak tylko chcesz, Zwij: szczęście, miłość, Bóg! Ja na to nie mam nazw! Uczucie wszystkim jest, A nazwa — brzęk i dym, Co niebios żary ćmi.
Małgorzata
Być może prawdę mówisz mi;
Podobnie prawi też słuchaczom swym
I ksiądz, innymi tylko nieco słowy.
Faust
Gdzie tylko słońca promień pada, To samo każde serce gada, A  zawsze  dźwiękiem  swojej   mowy; Więc cóż, że mówię mową własną?
Małgorzata
Gdy cię tak słucham, rzecz się zdaje jasną, Mimo to sprawa jednak krucha; Ty nie masz chrześcijańskiego ducha.
Faust O dziecię!
Małgorzata
Z dawna mi już serce rani, Że widzę ciebie w tej kompanii.
Fa ust Dlaczego?
Małgorzata
Człekiem, z którym cię wciąż widzę, Do głębi duszy swej się brzydzę. Wyznam ci, że jak długo żyję, Chyba spotkanie mnie niczyje Tak nie dotknęło jak tej wstrętnej twarzy.
Faust Laleczko droga, nie bądź tak lękliwa!
Malgorz ata
Jego obecność krew mi w żyłach warzy. Dla ludzi zwykłam być życzliwa;
Ile za tobą tęsknię szczerze,
Tak przed nim tajny łęk mię bierze;
Sądzę, że szelmą jest, a nie inaczej!
Jeśli go krzywdzę, niech mi Bóg przebaczy!
Faust Muszą i tacy być na świecie.
Małgor z ata
Z takim bym żyć nie chciała przecie! Gdy tylko we drzwiach się ukaże, Już ma spojrzenie takie wraże, Minę kpiącą i złośliwą; Znać, że się niczym nie przejmuje żywo; Można mu wraz wyczytać z czoła, 2e kochać chyba nikogo nie zdoła. Swobodną czuję się przy twym ramieniu, W takim bezpiecznym, ciepłym przytuleniu, Lecz on gdy wejdzie, gasi me wesele.
Faust O, przeczuć pełen ty aniele!
Małgorzata
Kiedy się zbliży, wnet mnie chwyta trwoga I zdaje mi się już bez mała, Jakbym cię wcale nie kochała. Przy nim nie można modlić się do Boga. Przeto me serce się od tego kraje; Czy się tobie, Henryku, to samo nie zdaje?
Fa ust
To antypatia tak cię uprzedziła!    
Małgorzata Ale już teraz odejść muszę.
Faust
Żebym z godzinkę z tobą spędzić mógł, o miła, Pierś do piersi przycisnąć, duszą spojrzeć w duszę!
Małgorzata
'Ach, gdybym tylko sama spała! W noc bym zasuwy ci poodsuwała; Lecz matka tylko lekko drzemie, A gdyby nas tak zobaczyła, ;Zapaść musiałabym pod ziemię!
Fa ust
Tym się nie kłopocz, moja miła, Oto flaszeczka. Gdy do jej napoju Trzy krople wlejesz, i chwila nie minie, A już głębokim snem uśnie w spokoju.
Małgorzata
Czegóż dla ciebie nie uczynię? Sądzę, że jej to nie zaszkodzi przecie!
Fa ust Czybym inaczej radził ci to, dziecię?
Małgorzata
Gdy spojrzę na cię, najdroższy, choć chwilę, Coś twojej woli poddaje mnie całą. Toć uczyniłam dla ciebie już tyle, 2e mi uczynić prawie nic już nie ostało.
Odchodzi. Mefistofeles wchodzi.
Mefistofeles Cóż małpka? Poszła?
Faust
Znowu  szpiegowanie?
Mefistofeles
Wszystko słyszałem stąd dokładnie; Doktor   otrzymał   katechizowanie; Ufam, że lekcja na zdrowie wypadnie. Dziewczęta pragną wiedzieć snadnie, Czy kto pobożnie dawne czci zwyczaje. Myślą: kto Im uległy i nam się poddaje.
Faust
Czy nie rozumiesz, ty potworze, Jak ta poczciwa, wierna dusza Z wiarą, którą jedynie W swej głębi może
Mieć za zbawienną, dręczy się i wzrusza Myślą, że luby jej na wieki ginie.
Mef i s tofel e s
Zmysłowo nadzmysłowy gachu! Dziewczę cię za nos prowadzi w istocie.
Faust Z kału i ognia pokraczny pomiocie!
Mefistofeles
Na fizjonomii zna się jakby z fachu. Mój widok jakoś ją dziwnie porusza; Ta maska jej się widzi podejrzana; Przeczuwa we mnie na pewno geniusza, A może nawet samego szatana. Jak tam dziś w nocy?
.Faust    .          .
Cóż cię to obchodzi?
Mefistofeles  I mnie się z tego cieszyć nie zaszkodzi!
PRZY  STUDNI
Małgosia  i  Elżbietka  z dzbankami.
Elżbi e tka Czy wiesz już, co się z Basią stało?
Małgosia Nic nie wiem. Z ludźmi przebywam tak mało.
Elżbietka
Mam od Sybilli nowość ona: Wreszcie i ją otumaniono. Była zbyt pyszna!
Małgosia Jak to?
Elżbietka
Ma za swoje! Gdy teraz je i pije, karmi dwoje.
Małgosia
Ach!
Elżbietka
Słuszna ją spotkała kara. Trzymała się go nie od wczora. Czułostek zawsze co niemiara, Przechadzki, tańce, w dzień, z wieczora! A wszędzie pierwszą być musiała, Ciastkami się częstować dala, Z piękności nie wiem jak zarozumiała; Nie mając choćby odrobiny sromu, Podarki odeń brała po kryjomu. Ciągłe całusy, zalecanka; No, i nareszcie nie ma wianka!
Małgosia
Biedactwo!
Elżbietka
Jeszcze ją żałujesz może! Gdyśmy musiały prząść w komorze, A matka w nocy wyjść broniła, To na nią gaszek czekał miły. Na przyzbie, w sieniach z nim się gziła, Godziny im się nie dłużyły. Więc niech się teraz kornie stuli, Pod kościół idzie w pokutnej koszuli! *
Małgosia Na pewno pojmie ją za żonę.
Elżbietka
Nieglupi. Toć to dziarski chwat; Otworem przed 'nim cały świat. Zresztą już czmychnął.
Małgos ia
Ach, to się nie chwali!
Elżbietka
A niech się strzeże, gdyby się pobrali! Chłopcy jej z głowy zerwą wianek, A my jej sieczką posypiemy ganek. Odchodzi.
Pod kościół idzie w pokutnej koszuli! — W czasach Goethego istniał jeszcze zwyczaj napiętnowania takiej dziewczyny publicznie z ambony w kościele. W r. 1781 Goethe wypowiedział się przeciwko temu i doprowadził do zniesienia tego zwyczaju w Weimarze w r. 1786.
Małgosia idąc do domu
Jak to się dawniej złorzeczyło, Gdy biedne dziewczę gdzie zbłądziło! Jak wobec tamtej przewinienia Wręcz słów mi brakło potępienia! Jakżem ją snadnie oczerniała I dość oczerniać nie zdołała, I byłam z siebie taka rada, A teraz grzech mną samą włada! Lecz — wszystko, co mi gotowało zgubę, Boże, tak było dobre! ach, tak lube!
MIĘDZYMUHZE
We wnęce  -figura Matki Boskiej Bolesnej, przed nią dzbanki
z  kwiatami.
Małgosia
zdobi dzbanki świeżymi kwiatami Ach, skłoń, Boleści pełna, Oblicze swe na me udręki!
Z mieczem w swym łonie,
Przy syna zgonie
Pod krzyżem gorzkie cierpisz męki.
Ojcu stworzenia
Ślesz swe westchnienia
Za jego i za swe udręki.
Kto zgłębi,
Jak gnębi
Me ciało ból i łzy?
Co me biedne serce nęka, Czego pragnie, jak się lęka, Wiesz Ty jedna, jedna Ty!
Gdzie tylko się mozolę, Ten ból, ten ból, te bolę Targają serce me!
Gdzie sama się obaczę, Wciąż płaczę, płaczę, płaczę, Aż serce pęknąć chce.
Gdym Tobie wczesnym rankiem Te kwiaty rwała, ach! Doniczki pod oknami Skąpałam w moich łzach.
Gdy w mą izdebkę rano Blask pierwszy wejrzał zórz, Zastał mnie zapłakaną Na mej pościeli już.
Ratuj! Śmierć oddal, hańbę, męki!
Ach, skłoń,
Boleści pełna,
Oblicze swe na me udręki!
NOC
Ulica przed drzwiami Małgosi. Walenty  — żołnierz,  brat  M alg osi.
W a lenty
Bywało, gdym przy uczcie siadł, Kędy się każdy chełpić rad, A towarzysze raz po raz
Śpiewali cześć kochanek kras,
Wznosząc ich zdrowie pełne chwał,
Jam wszystko to spokojnie brał;
Tyłkom o stół ,się łokciem wsparł.
Nie bacząc zgoła na ten gwar.
Potem zgarniałem wąs od ust,
Do ręki brałem pełną kruż,
Tak prawiąc: „Każdy ma swój gust!
Lecz któż nii tutaj powie, któż,
2e druga w kraju znajdzie się,
Co się Małgosi równać chce?"
Stuk, stuk, dzyń, dzyń, dźwięczały szkła,
Jedni wołali: „Słuszność ma,
Twa siostra wszystkich kobiet wzór!"
Wtedy zamilkał chwalców chór.
A teraz! — Jakby obłąkany,
Chciałbym rwać włosy, drapać ściany!
Wokoło tylko żarty, kpinki,
Byle łotr prawi mi przycinki!
Mamże się,, jak zły dłużnik, nękać,
Przy każdym słówku już zalekać?
I choćbym wszystkie kości im połamał,
Nikomu rzec mi nie wolno, że skłamał. •—
Ktoś idzie! Czy mnie myli słuch?
Czają się — jest ich, zda się, dwóch.
Jeśli to on, wnet się rozprawię,
Całej   mu  kości nie zostawię!
Faust i Mefistofeles.
Faust
Jako tam przez zakrystii szyby Wieczystej lampki w górę blask migoce, Z ubocza słabiej błyszczy, gaśnie niby,
A mrok się dookoła tłoczy, Tak też i moja pierś 'się mroczy.
Mefistofeles A ja się czują jak kot młody, Który po cichu czai się w pomroce, Aby na dachach używać swobody. Przy tym się we mnie cne zamiary niecą, Trochę złodziejskiej chętki, rui nieco. Już noc Walpurgi we mnie kusi, Rozkosz przez członki się przesnuwa. Pojutrze znów się odbyć musi; Tam się przynajmniej wie, po co się czuwa.
Faust
Ten  skarb  tymczasem  może   się  podźwignął, Który się błyszczy tam w pomroce?
Mefistofeles
Wnet radość będziesz miał bez miary, Kiedy ci w dłoniach zamigoce. Niedawno z bliska mi się mignął; Przepyszne były w nim talary.
Faust
Czyś ujrzał pierścień, klejnot zdobny, Bym lubej dał miłości znaki?
Mefistofeles
Widziałem przedmiot tam niejaki; Do sznura peret * był podobny.
Do sznura pereł — perły oznaczają łzy. Prawdopodobnie jest to aluzja do stanu psychicznego, w jakim znajdowała siq Małgorzata.
Faust
To dobrze, bom zmartwiony srodze, Gdy bez podarków do niej chodzę.
Mef istof ele s
Zmartwienia nie powinno sprawiać, Gdy przyjdzie darmo się zabawiać. Teraz, gdy gwiazdy błyszczą blade, Usłyszcie istne arcydzieło: Zanucę jej moralną serenadę, By się ją łatwiej na nią wzięło.
śpiewa przy cytrze O, powiedz mi: U chłopca drzwi, Kaisieńko ty, Co robisz porą ranną? Zastanów się! Choć panną cię On wpuścić chce, Lecz nie wypuści panmą. Strzeż się złych rad! Zerwie twój kwiat I ruszaj w świat, Biedactwo, bez wianuszka! Unikniesz złud, Gdy próżny trud, Nim ujrzysz wprzód Obrączkę u paluszka.
Walenty zbliża się
Kogo śpiewaniem wabisz takiem? Do kroćset, bądź przeklęty! Do diabła najprzód instrumenty! Do diabła potem ze śpiewakiem!
Mef istof ele s Cytra strzaskana! Lecz to tylko fraszki.
Walenty A teraz będziem rąbać czaszki!
Mef istof eles
do Fausta
Doktorze, niech was to nie lękał Mnie się trzymajcie, walczmy razem! Dalejże z pochwy z tym żelazem! Ostro nacierać! Ja sparuję.
Wa lenty Więc sparuj ten sztych!
Mef istof ele s
Popróbuję!
Wal enty
I ten!
M efistofeles
I owszem!
Walenty
Chyba z diabłem sprawa! Co to ma znaczyć? Już mi słabnie ręka.
Mef is tof eles do   Fausta
Pchnij!
Walenty pada
Biada!
Mef istof el e s Teraz szelma już łaskawa! Ale czas na nas! Uchodźmy stąd żwawo, Bo już się wściekły hałas wszczyna.
Policja dla mnie nie nowina,
Lecz trudniej idzie mi z gardłową sprawą.
Marta przy okrne Gwałtu! Na pomoc!
Małgosia przy oknie
Ma kto światło może?
Marta jak wyżej Hej, gwałt i rozbój, wołać straże!
Lud A tam już ktoś nieżywy leży!
Marta
wychodząc z domu Czy już zdążyli zbiec zbrodniarze?
Małgosia wychodząc z domu Kto leży tutaj?
Lud Syn twojej macierzy!
Małgosia Co za nieszczęście? Wielki Boże!
Walenty
Umieram! Wyrzec — mały trud, Uczynić — mniejszy znaicznie. Uciszcie, baby, płacze wprzód, Zbliżcie się, słyszcie bacznie!
Wszyscy zbierają się wokoło niego. Małgosiu, ot, tyś niedojrzała, Rozumuś jeszcze nie nabrała,
Ty się kierujesz źle. Wiec ci na ucho powiem skrycie: Gdyś raz już dziewką stała się, To bądź nią należycie!
Małgosia Bracie! Co mówisz! O Boże łaskawy!
Wal enty
Boga nie mieszaj mi w te sprawy! Nie zmienisz tego, co się stało, I pójdzie tak, jak iść musiało. Z jednym z-aczęłaś po kryjomu, Wnet wpuścisz kilku ich do domu, A gdy już z tuzin mleć cię będzie, To miasto całe cię posiądzie. Kiedy zaczyna hańba żyć, Przychodzą na ten świat tajemnie I zwykło się ją w nocną ciemnię W zasłony gęste kryć. Chciano by zabić ją bez mała, Lecz rosnąc, gdy się ciągle wzmaga. Nareszcie za dnia chodzi naga, Chociaż piękniejszą się nie stała; I wyglądając coraz wstrętniej, Na światło wylec chce tym chętniej. Widzę, że czasu upłynie niewiele, Gdy wszyscy zacni tu obywatele, Jak gdybyś była trup zapowietrzony, Od ciebie, dziewko, uciekną na strony. Niech w piersi serce ci się strważa, Gdy będą ci spoglądać w oczy! Łańcuch cię nie ozdobi złoty! Nie staniesz już koło ołtarza. Nie będziesz, strojna jak od święta,
Tanecznej zażywać ochoty! W ostatnim kącie, gdzieś w pomroczy, Skryjesz się między tłum żebraczy, A gdy ci nawet Bóg przebaczy, Będziesz na ziemi tej przeklęta!
Marta
Polećcie duszę waszą Bogu! Bluźnicie już na śmierci progu?
Wal enty
Gdybym się dorwać mógł do tego cielska, O rajfurko ty diabelska, Ufałbym znaleźć dostateczne Mych wszystkich grzechów odpuszczenie!
Małgosia O bracie mój! Co za cierpienie!
Wa lenty
Mówię ci, łzy tu już zbyteczne!
Gdyś zdała się iia hańby los,
Najcięższy mi zadałaś cios.
Przez śmierci sen do bożej chwały.
Jako ten żołnierz idę śmiały.
—    Umiera.
KATEDRA
Nabożeństwo, organy i śpiewy. Małgosia   pomiędzy   ludem.  Zly   duch   za   Małgosią.
Zły duch
Jakżeż inaczej było ci, Małgosiu, Gdyś jeszcze pełna niewinności
Stawała przed ołtarzem,
Szepcząc pacierze
Ze starej, zużytej książeczki,
W myślach mając igraszki,
A Boga w sercu!
Małgosiu!
Gdzież myśli twoje?
Tam, w twoim sercu,
Jakaż zbrodnia?
Czy modlisz się za duszę matki, która
Z'a sprawą twą usnęła na długą, długą kaźń? *
Na progu twoim czyja krew?
A pod twym sercem
Czy się coś żywo już nie rusza,
Ciebie i siebie niepokojąc
Przeczucia pełną obecnością?
Małgosia Biada! Biada!
Gdybym się z myśli wyzwoliła, Które wciąż krążą tu i tam, Przeciwko mnie!
Chór
Dies irae, dies illa Solvet saeclum in favilla.* Organy.
...usnęła na długą, długą kaźń — Małgorzata sama czuje się winna, że za namową Fausta dała matce napój nasenny, który spowodował jej śmierć. Matka „usnęła... na długą kaźń" — gdyż zmarła bez spowiedzi i ostatnich sakramentów.
Dies i r a e... — Dzień gniewu, ów dzień — Zamieni w popiół świat. — Początek średniowiecznego hymnu łacińskiego, ułożonego przez Tomasza z Cellano w XIII w.
Zły   duch
Nad tobą gniew!
W krąg trąby grzmią!
Drżą groby!
A serce twe,
Z popiołu ciszy
Dla mąk płomiennych
Znowu wskrzeszone,
Drży!
Małgosia
Gdybym stąd się wyrwać mogła! Zda mi się, jakby organy Oddech mi tłumiły, A śpiewy te me serce Do głębi przenikały.
Chór
Judex ergo cum sedebit, Quidquid latet, adparebit, Nił inultum remanebit.*
Małgosia Ciasno mi! Murów filary Duszą mnie! Sklepienia Tłoczą mnie! — Powietrza!
Zły duch
Skryj się! Grzech i hańba Skryć się nie dadzą. Powietrza? Światła? Biada ci!
Jud ex  ergo... — Gdy zasiądzie sędzia, wszystko, co było ukryte, wyjdzie na jaw, wszystko zostanie pomszczone.
Chór
Quid sum miser tunc dicturus, Quem patronum rogaturus, Cum vix iustus sit securus? *
Zły duch Twarze odwracają Od ciebie wybrani. Podać tobie ręce Wzdragają się czyści. Biada!
Chór Quid sum miser tunc dicturus?
M ałgosia
Sąsiadko, dajcie flaszeczkę! * Omdlewa.
NOC  WALPURGI
Góry  Horc.  Okolica  Schierke     i  Elend.* Faust,  Mefistofeles.
Mef istof elcs
Czyby się tobie miotła nie przydała? Tęgiego capa dosiadłbym z rozkoszą. Jeszcze nas droga czeka stąd niemała.
Quid sum miser... — Cóż ja nędzny mam powiedzieć, jakiego mam wezwać obrońcę, akoro nawet sprawiedliwy nie jest bezpieczny.
...dajcie flaszeczką — z solami trzeźwiącymi.
Schierke i Elend — nazwy dwu wsi górskich, przez <ttóre prowadziła droga na szczyt góry Brocken w Harcu.
Faust
Póki mnie jeszcze własne nogi noszą, Dosyć mi tego sękatego kija, Skracanie drogi cóż pomoże! Przez dolin błąkać się bezdroże, By potem zdobyć tamte skaiy, Skąd strumień wiecznie w głębie się rozbija, Oto wędrówki cel wspaniały. Już wiosną napęczniały drzewa, Przez brzozy, sosny już jej moc się snuje; Czyż dziwne więc, że i nam krew rozgrzewa?
Mef is tof eles Zaiste tego ja nie czuję! W kościach mi jeszcze zima siedzi, Pragnąłbym w drodze śniegu, gołoledzi. Jak smutno tarcza niepełna księżyca Czerwonym blaskiem słabo nam przyświeca; Tak źle oświetla, że przy każdym kroku Wraz się na drzewo, skałę leci. — Niech błędny ognik pomoże nam w mroku. Tam właśnie jeden wesoło się świeci. Hej, przyjacielu! Do nas przyłączże się! Cóż darmo świecić masz po lesie? Zechciej łaskawie oświetlić nam drogę!
Błędny   ognik
Ufam, że zdołam, albowiem was cenię, Poskromić lekkie swe usposobienie; Zazwyczaj tylko koso biegać mogę.
Mef is tof eles
Ej! widzę, że chcesz ludzi naśladować! Lecz, tam do diabła, radzę, prosto prowadź, Bo wnet ci zgaszę migotliwe życie!
Błędny   ognik
Snadź mam przed sobą domu gospodarza. Życzenia wasze spełnię należycie. Lecz zważcie! szal dziś górą rządzi, A gdy wraz z błędnym ognikiem się błądzi, Niejedno czasem się przydarza.
Faust,   Mefistofeles   i   Błędny   ognik
śpiewają na przemian Oto w sfery snów i czarów Weszliśmy już, jako zda się. Prowadź nas wśród tych obszarów, Aby zyskać coś na czasie, W tej dziedzinie opuszczonej!
Za drzewami drzew korony,
Patrz, jak szybko nas mijają,
Skały te, co się schylają,
I te długie skalne nosy
Jakże chrapią w dziwne głosy!
Przez murawę i przez piargi Strumyk sączy się, rozlewa. Coś tu szumi? Czy kto śpiewa? Zaliż to miłosne skargi, Czy niebiańskich dni wspomnienie? " Co się pragnie, co się kocha! A w krąg echo, jak marzenie Dawnych czasów, odebrzmiewa.
Chu, chu! Głucho puchacz huka; Głuszec nie śpi, twarda sztuka, Sowa huczy, czajka szlocha;
Jakże   chrapią — aluzja do nazwy skał (Schnarcher niem. ten-, co chrapie).
W krzewach płazy czy ropuchy? Długie nogi, grube brzuchy! A jak węże, w krąg korzenie Przez piach, skały wiją skręty, Toczą dziwne w dal pierścienie, By nas związać swymi pety. Jak polipów straszne zwoje Wyciągają macki swoje Za wędrowcem. A gromady Barwnych myszy mkną w kolska Przez mchy i przez wrzosowiska. A za nimi lecą w ślady W dal świetlików miryjady Ku zmyleniu wzroku, słuchu.
Ale powiedz, czyśmy w ruchu, Czy też nie ruszamy wcale? Wszystko kręci się jak w szale: One drzewa, one skały, Co się tak powykrzywiały, I ogników tych miliony.
Mef istof eles
Mą szatę uchwyć śmiaio w dłonie. Przebędziesz tu wyżynne strony, Skąd możesz ujrzeć zadziwiony,   . Jak w wnętrzu góry Mamon* płonie.
Faust
Jak lśni przedziwnie przez głębiny Blask jak poranna, mglista zorza! Dociera nawet przez szczeliny Do przepastnego gór rozłożą.
Mamon (gr. mamonas — pieniądze, majątek.) Później bóg złota — tu: nazwa jednego z szatanów. (Piekielny książę złota.)
Tu płyną mgły, tu chmur opony,
Tu błyszczy żar przez mgłę i cienie,
Nicią się wije w dalsze strony
Lub naraz tryska jak strumienie.
Tu w setki ramion się rozdziela,
By się rozpłynąć po dolinie,
Tam się znów w ciasny kąt zestrzela
I połączony w jedność płynie.
Tu pod niebiosa iskry lecą,
Jak złoty piasek rozsypany.
Lecz spójrz! aż po wierzchołki świecą
Rozpłomienione skalne ściany.
Mef is tof eles Niepięknież ku uroczystości Pan Mamon pałac swój rozpala? Szczęście, żeś ujrzał to z oddala; Czuję już bliskość dzikich gości.
Faust
Jakże szaleją w krąg wichury! Jak pęd mnie smaga rozszalały!
Mefistofel es
Żeber się chwyć tej starej skały, By cię w przepaście nie zmiótł z góry. Mgły zasnuły noc złowieszczą. Słyszysz, jak tam lasy trzeszczą? Sowy wzleciały spłoszone;    f. Słyszysz tam łoskoty one? Trzeszczą wiekowe filary, Pada lasu gmach prastary. Pni złamanych straszne grzmoty I konarów trzask, łomoty! W nierozwikłane ogniwa Jedno drugie wnet porywa.
Przez pni zgruchotame zwały
Wyje wicher rozszalały.
Czy tam słyszysz głosy z wyży?
I w oddali, i tu bliżej?
Grzmią przez całą przestrzeń góry
Czarownicze, wściekłe chóry.
Czar o wnic e
chórem
Na Broken wiedźm cwałuje czerń, Ruń jest zielona, żółta ścierń. Tam cały się gromadzi huf, "Pan Urian * nam przoduje znów. Tak pędzim, aż się kurzy z chrap, Wiedźma p....i, śmierdzi cap.
Glos
Stara Baubo* też, jak może, Jedzie .sobie na maciorze.
Chór
Cześć, komu cześć się oddać godzi! Niech pani .Baubo nam przewodzi! Gdy z matką tęga niknie maciora, Czarownic za nią pędzi sfora.
Głos Którędy przyszła?
Pan  Urian — w jednym z dialektów niemieckich oznacza diabla.
Baubo — według podania starożytnego jest to mamka bogini ziemi Demeter.
Glos
Przez Ilsenstein jazdą. Tam ci zajrzałem w sowie gniazdo. Dopiero się zdziwiła!
Głos Jedziesz tak prędko, czyś się wściekła?
Glos
Od tej jazdy rozhukanej, Spójrzcie, toć mam same rany.
Czarownice chórem
Droga długa, droga gładka, Lecz jaki tu ścisk obrzydły? Miotła drapie, kłują widły, Płód się dusi, pęka matka.
Czarownicy polowa chóru
Pełzamy zgoia jak ślimaki, Nas wyprzedziły wiedźm orszaki, Gdy się do diabła w goście jedzie, Kobieta tysiąc kroków w przedzie.
druga polowa
Nam na tym nie zależy więcej, Kobiecie kroków trza tysięcy, Lecz darmo swój przyspiesza krok; Mężczyźnie starczy jeden skok.
Głos  z góry Wy tam z jeziora, chodźcie, nuże!
Ilsenstein Brocken  skała   granitowa   na   północnym   stoku

Głos  z dołu
Iść chciałybyśmy też ku górze, Jesteśmy czyste i dorodne, Ale po wieczny czas niepłodne.
Oba   chóry
Wiatr umilkł, gwiazd pierzchają rzesze, Miesiąca kryje się tarcz blada. Czarownicza ta gromada W locie tysiąc iskier krzesze.
Glos z dołu Stójcie! Stójcie!
Głos z góry Któż tam woła przez czeluście?
Głos z dołu
Weźcie mnie! Do siebie puśćcie! Już dążę w górę trzysta lat, A jaszczem się nie dźwigła z ziemi. Byłabym chętnie między swemi.
Oba   chóry
By latać, miotłę 'chwyć, kij złap! Noszą dziś widły, nosi cap; A ten, co dziś bezsilnie legł, Na wieki już .stracony człek.
P ółcz arownica
z dolu
Drepcę za nimi długi czas, Inni mnie wyprzedzili wraz! W domu nie mogę spocząć już, A tu nie latam, ani rusz.
Chórczar.ownic    
Odwagę wiedźmom daje maść,      
Miast żagla ścierkę można kłaść,
Koryto każde, jak łódź, mknie;
Nie wzięci, kto dziś nie wzniósł się.
Oba   chóry
A gdy okrążym szczyty wzgórz, Trzymajcie się przy ziemi tuż I kryjcie hale wzdłuż i wszerz Rozgwarem czarowniczych rzesz. Opuszczają się.
Me f i stof eles
Jak to się ciśnie, pcha, szamoce, Syczy i kłębi, i klekoce, Świeci i pryska, śmierdzi, pali: Prawdziwie czarownicze noce! Trzymaj się mnie, byśmy się nie rozstali! Gdzieś ty?
Faust z oddali Tu!
Me f istof eles
Tam cię aż porwano?
Więc trzeba, by mnie nareszcie poznano.    
Kawaler Yoland* idzie! Z drogi, zgrajo słodka!     
Doktorze, jednym susem, gdy się wesprzesz na mnie,
Ujdziemy łacno stąd ze środka;
Zbyt dziko tutaj nawet dla mnie.
Lecz tam opodal coś się dziwnie pali,
Coś mnie pociąga chęcią osobliwą.
Wsuńmy się w tamte krzaki. Prędzej, żywo!
Kawaler Voland — w średniowiecznym języku niemieckim oznacza diabla.
Faust
Duchu .sprzeczności, prowadź, jam w twej mocy! Lecz czyśmy po to tutaj się udali I chodzim sobie po Walpurgi nocy, Byśmy samotnie kędyś się błąkali?
Mefisto f eles
Czy widzisz ogień ten wspaniały? Tam klub milutki zawiązali. Nie jest się nigdy samym w sprawie małej.
Faust
Co do mnie, wolałbym iść dalej! Już żary widzę, dym się ściele. Tam do szatana rzesze dążą, Tam się 'niejedne zagadki rozwiążą.
Mefistof eles
Lecz innych się nawiąże wiele. Niechaj świat wielki pędzi, goni! My siądźmy sobie w tej ustroni. Toć wreszcie zawsze tak się złoży, 2e się we wielkim świecie małe światy tworzy. Młodych czarownic widzę gołe ciało, Podczas gdy stare isię roztropnie stroją. Ze względu na mnie okaż grzeczność swoją, Zabawa będzie wielka, trudu mało. Z daleka słyszę jakieś instrumenty! Przywyknąć do nich trudno! Szczęk przeklęty! Chodź! Tak być musi! Ja .ci dobrze radzę, Sam się przysunę i ciebie wprowadzę, A będziesz mi obowiązany. Cóż, przyjacielu? Przestrzeń ci zbyt mała? Patrzaj! Toć koniec okiem nie dojrzany. Tam ze sto ognisk rzędem pała;
Tańce, gawęda, jadło, picie i kochanie; Mów, coś lepszego znaleźć byłbyś w stanie?
Faust
Czyż spełniać pragniesz, wchodząc w owe sfery, Czarnoksiężnika albo diabła rolę?
Mefistofeles
Choć incognito * zwykle bywać wolę, Jednak na galę przystoją ordery. Nie wyróżniony podwiązki zaszczytem, Chełpię się przecie swym końskim kopytem. Ten ślimak, co się zbliża uroczyście I wzrokiem swoim maca, Zaraz mnie zwęszył oczywiście; Chciej się zataić — próżna tutaj praca. Kolejno do tych ogni pójdziem zatem; Ty zalotnikiem jesteś, a ja swatem.
do niektórych siedzących nad dotlewającymi węglami l cóż robicie tu,   starsi panowie? Czemu was nie ma tam, gdzie życia mrowie, Gdzie was otoczy szał młodości; Wszak każdy dość ma w domu samotności.
Generał
Któżi by narodom ufał śmliało, Choćby się dla nich nie wiem co zdziałało! U ludu bowiem, tak jak u kobiety, Wciąż młodość trzyma prym, niestety.
Minister
Od prawdyśmy się oddalili, Więc chwalę starożytnych krasy;
-..incognito — (łac. incognitus być poznanym. nieznany) — nie chcąc
Boć kiedy wszystkośmy znaczyli, Były prawdziwie złote czasy.
P a r wen iusz
Głupi nie byliśmy też wcale, Czyniąc, do czego prawaśmy nie mieli; Lecz teraz wszystko się wywraca w szale, Kiedyśmy właśnie to utrwalić chcieli.
Autor
, Komu by dziś się czytać chciało Coś, gdzie jest mądrość choć najmniejsza! Albowiem nasza młódź dzisiejsza Bezbrzeżnie jest zarozumiałą.
Mefistofeles mający nagle wygląd starczy Do dnia sądnego widzą lud dojrzały, Gdyż raz ostatni te odwiedzani skały, A że krew moja z wolna krąży, Więc świat też do upadku dąży.
Czarownic a-T andeciarka Niebacznie   nie   przechodźcie  drogą! Rzadką sposobność chwyćcie w locie! Towarów cennych mam tu krocie: Jest  tu  rozmaitości mnogo, A jednak nie ma w mym kramiku Któremu równych nie znajdziecie, Nic, co szkód ludziom nie dało w wyniku, Nie wyrządziło krzywd na świecie. Nie ma sztyletu, który krwią nie spłynął, Czary, od której, zdradnym jadem płynnej, Nie byłby jaki człowiek zginął, Klejnotu, który niewiasty niewinnej
Nie uwiódł, miecza, co złamawszy śluby, Zdradnie od tyłu nie był przyniósł zguby.
Mefistofeles
Pani   kumoszka   czasów   nie   docenia. To, co bywało, niech już zginie! Nie ma nowszego nic do zachwalenia? Nowość pociąga nas jedynie.
Faust
Czuję się wręcz szaleństwa blisko! Ot, co się zowie targowisko!
Mefistofeles
Wszyscy w natłoku ku górze zmierzają; Sądzisz, że sam pchasz, a to ciebie pchają.
A któż tam?
Faust
Mefistofeles Miarkuj dokładnie, kto ona!
To Lilith.'
Faust
Kto?
Mefistofeles Adama pierwsza żona,
Miej się przed wdziękiem tych włosów na straży, Co jej za wszelkie starczą stroje! Bo gdy młodzieńca usidli w ich zwoje, To go wolnością nieprędko obdarzy.
LiIith — nazwa złego ducha, według podania arabskiego pierwsza żona Adama. Później nazwą tą określało się kochankę, najwyższego diabła w hierarchii piekła.
Faust
Tam stara z młodą pozostały z boku; Wyharcowały się zapewne w tłoku.
Mef is tof eles
Dziś wypoczynek tu nie znany. Tam tańczą znów. Więc chodź! Puśćmy się w tany.
Faust
tańcząc z młodą
Uroczy sen ja kiedyś miałem, Jabłonkę wtedy w nim ujrzałem. Na niej jabłuszka dwa się lśniły, Jąłem się piąć, bo mnie nęciły.
Piękn a
Jabłuszka jużeście lubili, Zanimście jeszcze raj stracili. Więc jestem przeto bardzo rada, Ze i mój ogród je posiada.
Mef is t of el e s ze  starą
Okrutny sen ja kiedyś miałem: Pień rozłupany w nim ujrzałem; Choć dziurę strasznie miał szeroką, Jednak mi ona wpadła w oko.
Stara
Witać z uznaniem należytem Rycerza z końskim chcę kopytem! Niech przygotuje kołek spory, Jeśli do dziury takiej skory.
Proktofantazmista Przeklęty naród, czyż się nic nie boi? Wszak wam dowiedli w wielkim trudzie, Ze duch na nogach porządnie nie stoi? A wy tańczycie zgoła jak my, ludzie!
Piękn a tańcząc Po co się ten na balu snuje?
Faust tańcząc

Ech! tego wszędzie się widuje.
Gdy inni tańczą, on każdy krok bada
I wprost nie uzna go, nie widzi,
Jeśli go wprzódy nie obgada.
Gdy naprzód idziem, najwięcej się brzydzi.
Jeśli się kręcić zechcecie dokoła,
Jak on to czyni w swoim starym młynie,
Wtedy was może i nagana minie;
Lecz zwłaszcza ukłon przebłagać go zdoła.
Proktofantazmista    Wciąż tu jesteście! To nie do zniesienia!
Znikaj cię!   Wszak   dziś   czasy   oświecenia!
Tę zgraję z piekła któż do reguł zmusi?
My tacy mądrzy, a w Teglu  wciąż kusi.
Proktofantazmista  — aluzja  do Fryderyka Nicolaia, .1 przedstawiciela niemieckiego Oświecenia, który odrzucał wszystko,  czego nie mógł rozumem  ogarnąć.  Postać Nicolaia była często przedmiotem  kpin  ze  strony  niemieckich  romantyków.
...w swoim starym młynie — Goethe ma tu na myśli wydawane przez Fr. Nicolaia czasopismo „Allgerneine Deutsche Bibliothek".
Tegel — nazwa miejscowości pod Berlinem. Nicolai pisał o strachach na zamku w Tegel, czym ośmieszył się wśród swych wrogów.
Ciągiem wymiatał przesądy szatana! Nic nie wskórałem! To rzecz niesłychana!
Piękna Czy waść nareszcie nudzić nas przestanie?
Proktofantazmista Duchom ogłaszam to, niech każdy słucha: Ja wręcz nie znoszę despotyzmu ducha, Bo go musztrować mój duch nie jest w stanie.
Tańce  trwają dalej.
Dziś, widzę, zdziałać nic nie mogę, Lecz się podróży nowej nie wyrzeknę, Przed śmiercią, ufam, sposobu docieknę, Którym szatana i poetów zmogę.
Mef istof eles
W kałuży zaraz siedzieć sobie będzie; Takim sposobem on sobie folguje. Gdy mu pijawek rój na kuprze siędzie, Z duchów i z ducha wnet się wykuruje.
do Fausta,   który wystąpil z koła tanecznego Czemuś dziewczynę piękną rzucił  w tanie, Co pląsom śpiewem swym towarzyszyła?
Faust
Ach! Podczas śpiewu niespodzianie Myszka czerwona z jej ust wyskoczyła.
Mefistofeles
Ech, to drobnostka! Wszystko to w porządku; Dość, że ta mysz nie szara była, To miłosnego nie przerywa wątku!
Faust
Potem widziałem —
Mefistofeles Co?
Faust
Patrz, w te oddalę!
Samotne dziecię, piękne, z licem bladem, Sunie tam z miejsca z wolna, cichym śladem, A  idąc stóp  swych   nie  porusza  wcale. Przyznani, iż prawie mi się zdaje, 2e w niej Małgosię mą poznaję.
Me f istof eles
Daj  spokój  jej, to niebezpieczna sprawa. To trupie widmo, martwa zjawa. Takie spotkanie — niedobra nowina. Od jej spojrzenia krew się w żyłach ścina, Człek kamienieje od tego uroku; Wszakże słyszałeś o Meduzy wzroku. *
Faust
Zaprawdę, oto są oczy umarłej, Której dłoń miłująca powiek nie zakryła, To piersi, co się do mnie w miłości przywarły, Słodkie ciało Małgosi, która moją była!
Mefistofeles
To właśnie czar, co nader łatwo zwodzi. W niej bowiem każdy swą lubą znachodzi.
Faust
Jaka to rozkosz! Ach, jakie cierpienia! Nie mogę odejść od tego spojrzenia. Lecz jakże dziwnie piękną stroi szyję
...o Meduzy wzroku— znane były w mitologii greckie} trzy Meduzy, kobiety potwory, które silą wzroku zamieniały wszystko w kamień.
Czerwony sznurek, co się w krąg niej wije, .Niżeli miecza grzbiet nie szerszy wcale.
Mef is to f eles Istotnie! Widzę doskonale. Umie też trzymać głowę pod ramieniem, Bo ją' Perseusz odciął swego czasu. — Znowu się bawisz urojeniem! Chodźmy na wzgórek ten, do lasu! — Wesoło tu j a
pkby w Praterze;  I bodaj oczom swoim wierzę, Zgoła prawdziwy teatr mamy! Cóż gracie?
S er vi bilis Sztukę nową zaczynamy; Ostatnią 2 siedmiu. Jak u nas zwyczajem. Tyle sztuk zawsze na raz dajem, Dyletant pewien pisał ona I gra ją dyletantów grono. By wznieść kurtynę, teraz się oddalę; Chęć dyletancka mnie ku temu bierze.
Mefistofeles
Słusznie was widzę na Bloksbergu skale; Jesteście tutaj we właściwej sferze.
Perseusz — syn boga Zeusa odciął głowę Meduzy, jednej 2 córek Forkysa. Mefistofeles usiłuje skierować myśli Fausta na mit o Meduzie. Faust jednakże jest pod tak silnym wrażeniem obrazu Małgorzaty, że od tej chwili nie uczestniczy zupełnie w nocy Walpurgi.
Prą t er — nazwa parku w Wiedniu, gdzie znane jest wesołe miasteczko z urozmaiconymi rozrywkami. Servibilis   (od łac. seryilis) — służalec.
SEN    NOCY    WALPURGI
ALBO OBERONA*    I    TYTANU    ZŁOTE    GODY
INTERMEZZO
Dy rektor teatru Dziś  wypoczynku  ma<cie dzień, Miedinga *   wy   synowie! Stara skala, dolin cień To scena co się zowie!
Herold*
Trza lat pięćdziesiąt przeżyć prób, By złote mieć wesele; Lecz dla mnie niż weselny ślub Wszak  złoto  milsze wiele.
Oberon
' Bywajcie, duchy, miejcie straż, Abyście zaświadczyli, Że dziś królowa i król wasz i Na nowo się złączyli.
Puk*
I Puk się także zjawi tu, Potańczy i pokręci,
Oberon — król elfów leśnych, mąż nimfy leśnej Tytanii.
M i e d i n g — nazwisko dyrektora administracyjnego teatru w Weimarze w początkowym okresie pobytu tam Goethego.
Herold — tu: głosiciel pewnej idei.
Puk — chochlik, psotny duszek, jedna z głównych postaci w Śnie nocy letniej Szekspira.
A za nim wnet podąża stu I wraz z nim gody święci.
Ariel"
Ariela melodyjny zew Brzmi jak z niebiańskich włości; Liczne maszkary zwabia śpiew, Lecz wabi też piękności.
Ob eron
Małżeństwa, chcące zgodę znać, Naukę tu znachodzą! Jeżeli chcą w miłości trwać, To niechaj się rozwodzą.
Ty ta ni a
1 Mąż gdera, żona zrzędzi wciąż — Wnet sprawa rozsądzona: Niech do bieguna jedzie mąż, A do równika żona.
Orkie stra   tutti fortissimo
Komarów roje, muchy, bąk
I parantela cała,
Żaby z listowia, świerszcze z łąk —
Orkiestra to wspaniała.
Solo
Czy słyszycie dudy głos? Oto bańka z mydła. Dudli przez swój tępy nos. Nuta to obrzydła.
Duch,  który   się   dopiero   kształtuje Pajęcze nogi, żabi brzuch I skrzydła choć posiędzde, Zwierzem nie stanie się ten zuch, Lecz wierszyk z niego będzie.
Parę czka
Krok drobny i wysoki skok Przez woń, miodowe rosy; Ale,  niestety,   drobiąc  krok, Nie wzniesieni się w niebiosy.
Orkiestra  tutti  fortissitno — cała orkiestra bardzo głośno.
Ciekawy   podróżnik Czyżbym swym oczom wierzyć mógł? Czy to nie maskarada? Że Oberon, ten piękny bóg, Dziś z nami tu zasiada?
Ortodoks
Nie ma wątpienia, ty mi wierz! Pazury zrzucił, rogi, Jednakże diabłem jest on też, Jak wszystkie greckie bogi,
Artysta   z   północy Co dzisiaj tu uchwycę wraz, Do szkicu tylko służy; Przygotowuję się już wczas Do włoskiej  swej podróży.
Purys t a
Ach!  Tu nieszczęście wiodło mnie; Toć orgie wyuzdane! Z wszystkich czarownic ledwo dwie Widzę upudrowane.
Młoda  czarownica iBo puder jest dla starych bab (  To samo, co strój całkiem;
Ciekawy   podróż.n ik — Nicolai.
Ortodoks — aluzja do hr. Fr. L. Stolberga, który zaatakował wiersz Fryderyka Schillera Bogowie Grecji,
Artysta z północy — Goethe myśli tu prawdopodobnie o sobie. Scenę na Bloksbergu nakreślił poeta szkicowo. Dopiero podróż do Włoch uczyni go pełnym artystą, zdolnym do tworzenia dzieł dojrzałych.
Purysta — człowiek, który dba o czystość obyczajów i o moralność.
Przeto mmie gołą nosi cap [I świecą jędrnym ciałkiem.
M atr ona
Nadto umiemy w świecie żyć, By tu pyskować z wami; Lecz ufam, przyjdzie młodo gnić I wam z swymi wdziękami.
Kapelniis trz
Niechaj komary, muchy, bąk Gołego unikają!
Żaby w listowiu, świerszcz śród łąk Niech taktu się trzymają! Chorągiewka  od   wiatru ID   jedną  stroną
Wokoło towarzystwa kwiat! Z panienek każda różą, A z kawalerów każdy chwat! Najlepszą przyszłość wróżą. Chorągiewka   od   wiatru w drugą stronę
O, rozstąp się, posado ziem! Niech ich tam na dnie zoczę, Inaczej, rozwścieczona tem, Do piekła sama skoczę.
Ks enie
Jako owady pełnim straż Z ostrymi nożycami,
Chorągiewka od wiatru — prawdopodobnie chodzi tu o kapelmistrza i pisarza w jednej osobie — Reichardta. Pisywał on jednocześnie do dwu czasopism, jednego profrancus-kiego, a drugiego anty francuskiego.
K s enie — nazwa epigramatów satyrycznych, wydawanych przez Goethego i Schillera.
Ażeby szatan, papuś nasz, Mógł się poszczycić nami.
Hennings
Patrz, w kupce gwarzą sobie tam, Naiwnie-uszczypliwe! W końcu  powiedzą  jeszcze nam( Że mają serca tkliwe.
Musageta
Wmieszać się w tych czarownic szał Chęć bierze mnie szalona. Większy bym u nich posłuch miał Niż pośród Muz mych grona.
E k ^-g eniusz    czasu Sławnym się w gronie sławnych stań, Więc chwyć się mojej kiecki! Bloksberg ma tak szeroką grań Jak Parnas  nasz niemiecki.
Ciekawy   podróżnik Jak się ten sztywny zowie mąż? To jakaś dumna sztuka; Gdzie tylko może, węszy wciąż. „On jezuitów szuka."
2Tu r a w
Ja w czystych wodach łowię rad I chętnie w mętnej wodzie,
Hennings — wydawca czasopisma „Genius des XIX Jhs.", pisarz, zwalczaj Ksenie.
Musageta — tytuł zbioru poezji Henningsa. Parnas — góra w Grecji poświęcona Apollinowi i Muzom, dziedzina poezji i poetów.
Więc choć pobożniś, tum się wkradł W szatanów istne mrowie.
Swiatowiec* Dewoci wsiądą w każdy wóz, Byleby wiózł do celu; Więc chociaż ich nie przygnał mus, Spotkacie ich tu wielu.
Tan ce rz
Czyż nowych chórów słyszę głos? Już z dala bębny grają. „Ach nie! To bąki pośród łóz Na jeden głos śpiewają."
Tan cmis trz
Jak każdy sadzi się na skok I lekki być pożąda!
Niezgrabiasz wzwyż, a krzywice w bok, Nie pyta, jak wygląda.
Wesołek
Wprost nienawidzą się do trzew, Chcą wydrzeć sobie oczy; Jak bestie Orfeusza śpiew, * Dźwięk kobzy ich jednoczy.
Dogmatyk
I chociaż mi nie daje żyć Krytyki głos zażarty — Czart przecie czymciś musi być; Po cóż by były czarty?
Swiatowiec — sam Goethe.
Orfeusza śpiew — Orfeusz, syn Apollina, śpiewak grecki, którego czar głosu i gra na lirze poruszały nawet kamienie.
Idealista
Fantazji, którą w myśli mam, Zbyt łatwo się poddałem. Jeśli tym wszystkim mam być sam, To chyba zwariowałem.
Realista
Ze złości wprost nie złapię tchu, Obyczaj ich tak wrogi; Raz pierwszy mi się dzisiaj tu Usuwa grunt spod nogi.
Supernaturalis ta Cieszę się wraz ze zgrają tą, Nabieram tu otuchy, 2e gdy na świecie diabły są, Są też ł dobre duchy.
Sceptyk*
Wciąż za ognikiem gonią swym, Skarb mieniąc niezwodniczym; Gdy ja do „diabeł" znajdę rym, Nie zwątpię też o niczym.
Kapelmistrz
Żaby w listowiu, świerszcz śród łąk, Przeklęci dyletanci! Za to komary,  muchy,  bąk — To mi są muzykanci!
Dogmatyk, Idealista, Realista, Supernatura-lista, Sceptyk — Goethe nie ma tu na myśli określonych osób, a jedynie pięć typowych kierunków myślenia filozoficznego.
Zwinni
To grono Sanssouci  się zwie, A jest wesołą zgrają; Już iść nogami nie da się, Przeto na głowach stają.
Niez ar a dni
Kęs się wyżebrał tu i tam. Dziś — pożałujcie, nieba! W tańcu się buty zdarły nam, Więc boso biegać trzeba.
E ł ędne   ogniki
Dopiero co wstaliśmy z błot, Z bagniska co się zowie, Tu krecim się w taneczny zwrot, Świetni kawalerowie.
Meteor
Pałając złotym ogniem gwiazd, Leciałem skroś przestworze, Aż spadłem tu nareszcie w chwast: Któż wstać mi dopomoże?
Ciężcy
Hej z drogi, z drogi! Wzdłuż i wszerz! Już stratowane łąki. To duchy idą; duchy też Mają niezdarne członki.
Puk
Cóż  tak stawiacie  ciężki krok, Jakoby te słonięta?
Sanssouci (beztroski — fr.) — Goethe myśli tu o beztroskich obywatelach francuskich z okresu rewolucji.
Ciężcy — chodzi tu o masy rewolucyjne, które chcą zwalczyć cztery poprzednio wymienione grupy,
Niech Puk najcięższy dziś ma skok, Rubaszny wiercipięta!
Ariel
Gdyście dostali skrzydła już Z1 łask ducha i natury, Mym śladem na pagórek róż Lekkimi lećcie pióry!
Orkiestra pianissimo *
Chmury na niebie, mgły wśród drzew Aż nagle zaświtało. Przez trawy, trzciny powiał wiew — I wszystko się rozwiało.
POCHMURNY DZffiST,   POLE
Faust,   Mefistofeles.
Faust
W nędzy! W rozpaczy! Nędznie i długo na ziemi zbłąkana, a teraz uwięziona! Zamknjięta w| 'straszliwych męczarniach jako zbrodniarka — ta luba, nieszczęsna istota! Do tego aż doszło, do tego! — Zdradziecki niegodziwy duchu, więc ty mi to zataiłeś! Stój tu jeszcze! Stój i przewracaj wściekle szatańskimi oczyma! Urągaj mi jeszcze swą wstrętną obecnością! Uwięziona! W nędzy niepojętej! Wydana na pastwę złym duchom
...pianissimo  — bardzo cicho.
i nieczułej, karzącej ludzkości! A mnie tymczasem usypiasz niesmacznymi rozrywkami, ukrywasz przede mną jej wzrastającą niedolę i dajesz jej zginąć bez ratunku!
Mefistofeles Nie pierwsza ona.
Faust
Psie! Ohydny potworze! — Przemień go, nieskończony duchu! Przemień znowu tego gada w jego psią postać, w której ongi nocą biegał przede mną, łasząc się u nóg spokojnego wędrowca i skacząc nań, gdy się schylał. Przemień go znowu w jego ulubiony kształt; niech na brzuchu czołga się ku mnie w piasku, bym mógł go nogami deptać, potępieńca! — Nie pierwsza ona! Zgroza! Zgroza! Żadna ludzka dusza nie pojmie, że więcej niż jedna istota zapadła w głębię tej nędzy, że pierwsza z nich, wijąc się w trwodze śmiertelnej, nie okupiła winy wszystkich innych w oczach wiecznie Przebaczającego! Mnie nędza tej jednej jedynej do głębi wzburza w rdzeniu istnienia — ty uśmiechasz się obojętnie wobec losu istot tysięcy!
Mefistofeles
I oto dotarliśmy znowu do krańca naszego dowcipu, t:m gdzie wam, ludzicm, zwykły się mieszać myśli. Czemuś nawiązał z nami łączność, jeśli nie umiesz jej przeprowadzić? Chcesz latać, a miewasz zawroty. Czy myśmy się narzucali tobie, czy ty nam?
Faust
Nie wyszczerzaj tak na mnie swych żarłocznych zębów! Obrzydzenie mnie chwyta! — Wielki, wspaniały duchu, któryś uznał mnie godnym ujrzenia ciebie, który znasz me serce i duszę, czemu przykuwasz mnie do tego łotra, który się pasie krzywdą i napawa zagładą?
Mefisto f eles Czy już skończyłeś?
Faust
Ratuj ją lub biada tobie! Ja ciebie przeklnę po tysiączne lata!
Mef i st of eles
Nie mogę zerwać więzów mściciela ani odsunąć jego wrzeciądzy. — Ratuj ją! — A któż ją wtrącił w zgubę? Ja czy ty?
Faust spogląda dziko dokoła.
Czy szukasz pioruna? Dobrze, że nie dano go wam, nędznym śmiertelnikom! Niewinnie odpowiadającego zmiażdżyć, oto jak postępują tyrani, gdy nie umieją wybrnąć z kłopotu.'
Faust Zaprowadź  mnie do  niej!   Musi  być  wolna!
Mefistofeles
A niebezpieczeństwo, na które się narażasz? Pamiętaj, że na mieście ciąży jeszcze nie zemszczona zbrodnia, spełniona twoją ręką. Nad grobem zabitego krążą duchy pomstliwe i czyhają na powracającego mordercę.
Faust
I to mi jeszcze mówisz? Śmierć i zbrodnia świata całego na twoją głowę, potworze! Prowadź mnie do niej, powtarzam, i uwolnij ją!
Mef i s t of eles
Zaprowadzę cię, lecz wiedz, co jedynie uczynić mogą. Zaliż posiadam wszelką władzę w niebie i na ziemi? Omroczę zmysły strażnika, a ty zagarnij klucze i wyprowadź ją ludzką ręką. Ja czuwać będę; czarodziejskie
rumaki są w pogotowiu; uwiozę was. Oto, co w mojej mocy.
Faust Któż się tam uwija wkoło miejsca kaźni?
Mefistofeles Nie wiem, co czynią i warzą.
Faust Wstają, opadają, gonią się i kłonią.
Mefistofeles To czarownic ród.
Faust Kręcą, sypią, świecą.
Mefistofeles Dalej! Dalej!
WIĘZIENIE
Faust
2 pękiem kluczy i lampą przed furtą żelazną Dreszcz mnie przejmuje z dawna zapomniany, Ludzkości cała rozpacz mnie ogarnia.
Tu ona mieszka za zwilgłymi ściany, A wszak jej zbrodnia błogą złudą była! Więc cię przestrasza jej męczarnia? Boisz się iść do ukochanej! Twa opieszałość śmierć by przyśpieszyła.
Chwyta za zamek, Wewnątrz odzywa się śpiew.*
Matka ladacznica Mordowała mnie! Ojciec łajdak Pożarł mnie! Siostrzyczka mała Kostki   zebrała, N        W chłodnym miejscu złożyła;
Wtem się w ptaszka ślicznego zmieniła I hen, hen uleciała!
Faust
otwierając
Nie wie, że obok słucha ukochany, Że słyszy szelest słomy, brzęczące kajdany.
Wchodzi.
Mał gorzata kryjąc się na posianiu Biada! Już idą. Już umrzeć kazano!
F aust
cicho Cicho! Jam tutaj! Ja cię stąd wyzwolę.
...ś p i e w — Małgorzata śpiewa piosenkę ludowa o krzaku jałowca, którą Goethe znał z okresu dzieciństwa. Widoczny tu wpływ Hamleta Szekspira,
Małgorzata rzuca mu się do stóp Jeśliś człowiekiem, odczuj mą niedolę.
Faust
Zbudzone krzykiem straże ze snu wstaną! Chwyta za kajdany, aby je otworzyć.
Małgorzata.
na Jcolanach
O kacie! Czemuż twoja złość, Któż ci dał moc nade mną? Czemuś już przyszedł w północ ciemną? Wzrusz się i pozwól żyć! Wszak jutro na to czasu dość?
wstaje
Wszak jeszczem taka młoda, młoda, A już umierać muszę! Piękna byłam i to też była ma zagłada. Blisko był luby, teraz poszedł w świat. Zerwany leży wianek, usechł kwiat. Nie chwytajże mnie z taką siłą! Com ja, niebożę, tobie zawiniła? Nie chciej, bym darmo cię błagała, Wszak ciebiem, jakom żywa, nie widziała!
Fa ust Ach, tę niedolę czyżby się przeżyło!
Małgorzata
Całam oddana w twoją moc. Pozwól, niech dziecię wprzód napoją! Tuliłam je przez całą noc; Wzięli je na zmartwienie moje. Mówią, żem je zamordowała. Ach, ja już nigdy nie będę się śmiała.
Śpiewają o mnie piosnki! Toć z ludzkiej strony źle! Stara piosenka taki koniec miała; Któż ją tłumaczyć chce?
Faust
U stóp twych klęczy ukochany, Pragnie rozerwać twe kajdany. Pada jej do nóg.
Małgorzata klęka obok niego
Klęknijmy, módlmy się do Boga! Patrz! tu, gdzie ta podłoga, Pod tą komorą Piekła gorąJ A Zły
Już na mój los Szczerzy swe kły!
Faust głośno

Małgosiu! Małgosiu!
Małgorzata
z uwagą To był kochanka głos!
Zrywa się. Kajdany opadają. Gdzie on? Słyszałam, jak mię woła! Jam wolna! Nikt mi zabronić nie zdoła! Na szyi jego chcę zawisnąć, Do jego piersi się przycisnąć. Wołał „Małgosiu" zza więziennej ściany! Przez piekieł wycie, przez szatany,
Toć   z   ludzkiej  'strony   źle! — obłąkana Małgorzata myśli, że nie ona, tylko ludzie śpiewali tĘ piosenkę, aby z niej
szydzić.
Przez urągania, groźny szczęk
Poznałam ten słodki, ten luby mi dźwięk.
Faust
To ja!
Małgorzata
To ty! O, powtórz mi raz jeszcze!
obejmując go
i To on! To on! Gdzież męki me złowieszcze, Kajdany gdzie? Więzienia lęki? To ty! Wyzwolisz mnie z udręki! Jużem swobodna! — Ulicę widzę znów w tej chwili, Gdzie po raz pierwszyśmy się zobaczyli. Znów widzę ten ogródek mały, Gdzieśmy wraz z Martą cię oczekiwały.
Faust
skierowany ku wyjSciu Pójdź, pójdź!
Małgorzata O, zostań tu!
Tam, gdzie ty jesteś, chcę być też! Tuli się do niego.
Faust Spiesz!
Jeśli nie ujdziem stąd co tchu, Przyjdzie nam to odpokutować.
Małgorzata
Co? Ty nie umiesz już całować? Wszak tak niedawno ze mną się rozstałeś, A już całować zapomniałeś?
Czemu przy tobie mnie ogarnął lęk,
Gdy zwykle od twych słów, twego spojrzenia
Całych niebiosów na mnie spływał wdzięk,
A ty mnie całowałeś aż do zapomnienia?
Całuj mnie l
Gdy nie, to ja cię pocałuję!
obejmuje go
Biada! Twe usta zimne, Uśmiech  się ściął. Co mnie kochało, Gdzież się podziało? Kto mi to wziął?
Odwraca się od niego.
Faust
Odwagę miej, wszak błagam tylko o to!
Chodź ze mną, chodź! Ukoję cię pieszczotą,
Pójdź! Pójdź! Zaklinam cię na życie!    
Małgorzata zwracając się ku niemu To ty? Czyś tego pewien całkowicie?
Faust
To ja, pójdź!
Małgorzata
Zerwiesz więzów sploty, Utulisz znowu w swe pieszczoty. Wstrętu przede mną nie miałbyś istotnie? — Czy wiesz, kogo uwolnić pragniesz tak ochotnie?
Faust Pójdź! Noc ucieka, wnet zorza zapała.
Małgorzata
Jam matkę swą zamordowała, A dziecko utopiła!
Wszak ta dziecina mnie i tobie daną była?
I tobie też! — To ty! Nie wierzę prawie.
Daj rękęl Tak, toć to na jawie!
To luba ręka twa! — Ach, otrzyj1 ją!
Ona wilgotna! Mnie się zdaje,
Ze jest zbrukana krwią!
Co uczyniłeś? O mój Boże!
Ach, schowaj szpadę swą!
Ja o to proszę cię.
Faust
Przeszłości zmienić nikt nie może! Zabijasz mnie.
Małgorzata
O nie, ty musisz żyć, mój miły!
Pragnę opisać ci mogiły.
Bo musisz o nie dbać , Od jutra już;
Najlepsze miejsce trzeba matce dać,
A bratu obok tuż,
Zaś mnie opodal nieco,
Lecz niezbyt znów daleko.
Maleństwo mi u piersi złóż.
Nikt inny już nie weźmie mnie w ramiona! —
Przytulać się do twego łona
Były to słodkie, błogie szczęścia chwile!
Ale bym tego dziś już nie umiała;
Jest mi, jakbym do ciebie się zmuszała,
Jakby mnie coś od ciebie odtrącało.
A wszak to ty i patrzysz tak dobrze, tak mile.
...zbrukana krwią! — mowa tu o zamordowaniu Walentego.
Jakby mnie coś od ciebie odtrącało! —pomimo obłędu Małgorzata zdaje sobie sprawą, że troska Fausta o nią nie jest już dawną jego miłością.
Faust Gdy czujesz, że to ja, pójdź, czas ucieka!
Czy tam?
Małgorzata Faust
Na wolność.
Małgor za ta
Jeśli grób tam czeka I czyha śmierć, to chodź! Stąd na wieczysty odpoczynek, A dalej kroku nie zrobię — Idziesz już? Obym mogta także iść przy tobie!
Faust Możesz! Chciej tylko! Otwarte wierzeje!
Małgorzata
Nie wolno mi; już dla mnie wygasły nadzieje. ^Po co uciekać? I tak mnie wyśledzą. Ach, żebrać, okrutna udręka, A zwłaszcza gdy sumienie nęka! Tak ciężko błąkać się po świecie, A wreszcie mnie pochwycą przecie.
Faust
Zostanę z tobą.
Małgorzata

Prędko! Prędko!
Ratuj swe biedne dziecię!
Dalej! Tam, gdzie ścieżka
Około strumyka,
Aż w lesie znika,
A dalej kładką Na lewo, koło grobli, Gdzie staw! Uchwyć je wpław! Musisz je wziąć; Jeszcze trzepoce. Ratuj! Ratuj!
Faust
Przytomną bądź! Tylko krok jeden, wolność tuż!
Małgorzata
Byle tę górę minąć już!
Tam matka siedzi na kamieniu;
Lęk straszny mnie porywa!
Tam matka siedzi na kamieniu
I głową kiwa.
Nie patrzy, nic nie mówi, głowa się w dół usuwa
Spała tak długo i już nie czuwa.
Spała, abyśmy się cieszyli.
Ach, nie zapomnę owej szczęścia chwili!
Faust
Prośby tu na nic, niczym cię nie wzruszę, Więc gwałtem cię stąd unieść muszę!
Małgorzata
Puść mnie! Nie! Puść mnie, nie zniosę przemocy! Nie chwytajże mnie jak morderca! Wszak zawsze wszystko czyniłam ci z serca.
Faust. Dzień świta! Luba! Luba!
Małgorzata
Dzień! Tak, to dzień! Ostatni dzień już się rozściela.
Miał to być dzień mego wesela!
Nie zdradź nikomu, żeś już bywał u Małgosi.
Wianuszek mój stargany!
Co robić, stało się!
Jeszcze się ujrzym gdzie,
Lecz to nie będą tany.
Tłumy się cisną dokoła;
Już rynek przepełniony
Pomieścić ich nie zdoła.
Laskę złamano, dźwięczą dzwony.
Jak mnie chwytają, wiążą!
Już ku rusztowaniu dążą.
Już_ każdy na swym karku czuje
Ostrze, co ku mnie się kieruje.
Świat cały leży niemy niby grób!
Faust Ach, obym nie był się urodził!
Mefistofeles zjawia się przy drzwiach,
Mef i s tof eles Precz, alboście straceni! Dość na wahaniu czas wam schodził. Kumaki moje drżą. Już ranek się czerwieni.
Małgorzata
Jakiż tam z ziemi wstaje cień? To on! On! Precz go żeń! Czego on tutaj chce, w tej świętej dobie? On pragnie mnie!
Faust Masz żyć!
Małgorzata
O sądzie boży! Oddałam się tobie!
Mefistofeles
do   Fausta Pójdź! Bo z nią razem pozostawię cię.
Małgorzata
Jam twoja, Ojcze! Ratuj mnie! Anioły, wy, przy bożym tronie, Stańcie dokoła ku mojej obronie! Henryku! Przejmujesz mnie grozą,
Mefistofeles
    do   F a u s t a
Już stracona!
Głos  z  góry Ocalona!
M efis tofeles do   Fausta
Hej! do mnie! Znika za Faustem.
Głos  z  wewnątrz
niknący Henryku! Henryku!