Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Szósta klepka - streszczenie

płaszcz. Tak wystrojona wpada przypadkiem na przystojnego Zygmunta, który oczarowany jej wyglądem zaprasza dziewczynę na randkę w parku. Dzięki temu w Cesi zasiane zostaje ziarno wątpliwości na temat tego, czy rzeczywiście jest tak straszliwie brzydka, jak myśli. Mimo tego, że randka się nie odbywa, w sercu bohaterki na długo pozostaje obraz przystojnego brodacza, aż do dnia, gdy ponownie spotyka go na jednym ze studenckich „spędów” zorganizowanych przez siostrę.

Zaraz po świętach Cesia zaczyna udzielać Dance korepetycji, które wymusił na niej profesor Dmuchawiec. Ponieważ w domu Żaków brakuje miejsca, dziewczynki spotykają się w wieżyczce przylegającej do strychu, którą z czasem zamieniają w przytulne i wygodne miejsce. Danka deklamuje tu swe wiersze, a Cesia zwierza się jej ze swoich problemów czy wątpliwości na temat urody.

Tymczasem w szkole odbywa się lekcja wychowawcza, podczas której profesor Dmuchawiec wpaja swym podopiecznym, jak wielką rolę odgrywa w życiu odwaga i męstwo. Na dowód tego pokazuje ankietę wypełnioną przez Jerzego Hajduka. Cesia niechcący podważa wystąpienie kolegi, za co później serdecznie próbuje go przeprosić. Tym samym coraz bardziej zaczyna  fascynować się mrukliwym chłopcem.

Na wiosnę do domu Żaków przybywa Irenka – córeczka koleżanki Julii ze studiów. Żakowie proponują młodemu małżeństwu zamieszkanie u siebie, w wyniku czego Cesia musi już na stałe wyprowadzić się na wieżyczkę.

Profesor Dmuchawiec nadal nalega, by Cesia pomagała Dance w nauce. Przygnieciona nadmiarem obowiązków, zarówno wobec rodziny, jak i przyjaciół, a także coraz bardziej nasilającym się uczuciem do Jerzego, Cesia postanawia ostatecznie wyprowadzić się do wieży i zamknąć się tutaj na stałe. Podejmuje też decyzję o pozostaniu tam aż do momentu, gdy Danka nie poprawi swych


Komentarze

    7 + 5 =    
~ wika
2022-04-20 17:05:48
spk