Akcja powieści rozpoczyna się wiosną 2008 r. Józiek i Ignaś mają już po 14 lat, a Łusia prawie 10. I to ona w powieści odgrywa pierwszoplanową rolę, stając się spiritus movens, czyli motorem i sprawczynią pomyślnych wydarzeń; sprężyną, która uczyni swoich bliskich szczęśliwszymi. Jako pierwsza jej działaniu ma poddać się Gabrysia Borejko.
W powieści rozwinięty został też wątek Laury (nie bez powodu nazywanej „Tygryskiem”). Jak się okaże, jej uczucie do Adama jeszcze bardziej dojrzeje, ku uciesze i zadowoleniu pana Ignacego. Dotychczas zbuntowana i ironicznie nastawiona do świata Laura teraz odkryje w sobie ogromne pokłady miłości i wrażliwości. Mimo swej złośliwości, zaczyna doceniać rolę i wartość rodziny i bliskich.
„Sprężyna” na tle innych części „Jeżycjady” wyróżnia się pewnym sentymentalizmem, ale wcale nie umniejsza to jej wartości i nie utrudnia odbioru. Niezwykle barwną powieść wzbogacają trafne puenty i zabawne, pełne dobrotliwego humoru scenki. Wszystko to czyni z książki niepowtarzalną i oryginalną pozycję, po którą warto sięgnąć.