Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ronja - charakterystyka • Ronja, córka zbójnika

Córka zbójeckiej rodziny – Lovis i Mattisa. Poznajemy ją od momentu przyjścią na świat podczas pewnej burzowej nocy. Jest szatynką i ma kręcone włosy,  często ubiera się w brązowe szaty. W wieku 12 lat zakochuje się w Birku – synu herszta bandy znienawidzonej przez jej ojca.

Ronja jest mądra i rozważna. Niejednokrotnie ratuje życie Birkowi i bezinteresownie mu pomaga. Cechuje ją też odwaga (nie boi się przeciwstawić ojcu i broniąc swej miłości, podejmuje decyzję o opuszczeniu zamku i zamieszkaniu w grocie). Dziewczynka jest też miła i spokojna – potrafi wytrwale dążyć do wyznaczonych celów i mimo wielu trudności i przeciwności losu nigdy się nie poddaje. Czas pobytu w grocie był dla niej okazją do sprawdzenia swojej pomysłowości i umiejętności życia w trudnych warunkach.

Bohaterka jest też bardzo wrażliwa, zwłaszcza na cierpienie innych, którym chętnie przychodzi z pomocą. Jest niepoprawną optymistką przyjaźnie nastawioną do ludzi i wierzy w zwycięstwo dobra i miłości nad złem. Cechuje ją tez ciekawość świata, która sprawia, że jest otwarta na nowe doświadczenia i nie boi się trudnych, życiowych wyzwań. Dobra natura dziewczynki i jej bezinteresowna, szczera miłość potrafią przekroczyć granice nienawiści i pokonać wszystkie przyczyny odwiecznej walki między dwoma zwaśnionymi rodami.