Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dzieci z Bullerbyn - streszczenie

Książkę rozpoczyna opis małej wioski w Szwecji, Bullerbyn. Wioskę zamieszkiwało sześcioro dzieci wraz z rodzicami w trzech gospodarstwach. Dzieci nadały każdemu z gospodarstw wymyśloną przez siebie nazwę. W Zagrodzie środkowej mieszkała siedmioletnia Liza Eriksson wraz ze swoim braćmi i rodzicami. Matka Lisy prowadziła kurzą firmę. Była bardzo troskliwą i opiekuńczą matką. Ojciec dziewczynki pracował w mleczarni, a oprócz tego trudnił się stolarką. Wolny czas starał się spędzać z dziećmi na zabawach i ciekawych rozmowach. Skrupulatnie wypełniał swoje obowiązki związane z gospodarstwem i zajmował się zwierzętami.

W zagrodzie północnej mieszkały dwie dziewczynki z mamą Gretą, ojcem Erikiem i dziadkiem. Britta, pierwsza z nich, miała dziewięć lat. Była najbardziej rozsądną z całego towarzystwa. Anna, jej młodsza o dwa lata siostra była dziewczynką bardzo pomysłową. Zawsze chodziła uśmiechnięta i radosna.

Ciekawą postacią był też niewątpliwie dziadek Anders Jan Andersson. Ten osiemdziesięcioletni mężczyzna był z początku właścicielem zagrody północnej. Poznajemy go jako prawie niewidomego starca, ale lubiącego opowiadać dziewczynkom o dawnych czasach, a także wysłuchującego z zainteresowaniem ich opowieści. Dziewczynki także kochały starszego pana i przepadały za jego towarzystwem. W zagrodzie południowej mieszkał ośmioletni Olle z mamą Lisą, ojcem Nilsem, małą siostrzyczką i psem Svippem oraz kotem Malkolmem.

Lisa, bohaterka dzieliła swój pokój ze starszymi braćmi, dziewięcioletnim Lassem i ośmioletnim Bossem. Chłopcy dokuczali dziewczynce, nie pozwalali zasnąć, cały czas z niej żartowali i robili na złość. Rodzeństwo bardzo się kochało, ale dziewczynka marzyła o własnym pokoju.
 
Nadszedł dzień urodzin Lizy. Obudziła się rano i czekała na nią ogromna niespodzianka. Rodzice


Komentarze

    5 + 2 =