Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Romeo i Julia - Czas i miejsce akcji

Miejscem rozgrywania się wydarzeń w utworze jest Werona (w jednej tylko scenie akcja przenosi się do Mantui).

Ponieważ jednym z założeń ideowych teatru elżbietańskiego, w którym tworzył Szekspir, była możliwość zastąpienia klasycznych dekoracji tabliczkami z napisami wyrażającym miejsce czy dane elementy wystroju (np. „komnata w domu Kapuletów”, „Las” itp.), autor pozwolił sobie na wielokrotne przenoszenie akcji w różne zakątki miasta i budynków. Mamy więc plac publiczny, komnaty i pokoje w domu Kapuletów, celę ojca Laurentego, ogród czy cmentarz.
 
Czas jest elementem trudnym do precyzyjnego określenia, jeśli chodzi o rok i sezon, a jednocześnie z niezwykłą dbałością przedstawiony przez Szekspira. Obejmuje kilka dni, od niedzieli, czym zaczyna się utwór, do piątkowego poranka, gdzie dochodzi do wydarzeń na cmentarzu. Autor otwarcie mówi z jakimi dniami tygodnia mamy do czynienia, podaje także pory dnia. Natomiast mówiąc o roku i sezonie, należy przypuszczać, że czas akcji jest tożsamy z czasem pisania sztuki, a więc jest rok około 1591. Sezon jest za to kwestią sprzeczności oryginału z tłumaczeniem tekstu. W polskim przekładzie niania wspomina o święcie Piotra i Pawła, które będzie miało miejsce za kilka tygodni, a więc mamy okolice maja, w angielskiej wersji natomiast użyte jest lokalne święto przypadające w sierpniu, dlatego możemy mówić o lipcu jako arenie rozgrywania się wydarzeń. Jest pogodnie i ciepło.

Komentarze

    2 + 6 =