Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Popiół i diament - streszczenie

chcieliby cieszyć się jej zakończeniem i normalnym życiem. Koniec wojny powoduje u nich poczucie zagubienia.

Symptomy pogłębiają się jeszcze bardziej u Maćka, gdy w „Monopolu” poznaje Krystynę Rozbicką, pracującą tam jako barmanka. Młodzieniec chciałby się z nią związać i wieść normalne życie. Niepewność wzrasta, gdy podczas jednego ze spacerów trafia na cmentarz. Dostrzega grób (z wykutym słynnym fragmentem wiersza Norwida) chłopaka, który zginął, będąc w wieku bohatera.. W głowie Maćka zaczynają rodzić się pytania o sens młodzieńczego poświęcenia, przedwczesnej śmierci i pamięci pokoleń… Udaje się do Andrzeja, by prosić go o radę. Ten przypomina mu, że są przede wszystkim żołnierzami AK, ślubowali walkę z wrogiem, a to, co oni na temat myślą, jest nieistotne. Maciek godzi się na ponowny zamach na Szczukę, jednak zaznacza, że po wykonaniu tego zadania odejdzie z podziemia.

Sekretarz Komitetu Wojewódzkiego mieszka w tym czasie w „Monopolu”. Jest pełen dobrej woli dla Polski, chciałby jej odrodzenia za wszelką cenę. Podczas wojny został ciężko doświadczony przez los. Przeszedł przez kilka obozów, a w jednym z nich, w Ravensbruck, stracił ukochaną żonę Marię. Mimo to stara się z godnością przyjmować nowe zadania, które stawia przed nim życie. Jest całkowicie pewny siebie, ponieważ nigdy nie zrobił nic przeciw swojemu sumieniu.

Słynna scena balu w hotelu zdaje się potwierdzać jego obawy- w polonezie łączą się w pary ludzie o różnych poglądach politycznych, czasem nieznoszący siebie nawzajem.

Dziewiątego maja Maciek ponownie podejmuje próbę zabicia Szczuki. Podając się za inkasenta, wchodzi do domu Szretterów, gdzie ma dokonać egzekucji. Po wykonaniu zadania, udaje się do hotelu, gdzie przeczekuje dzień, a wieczorem udaje się na umówione spotkanie z Krystyną. Idzie ulicą,


Komentarze

    9 + 5 =    
~ 419394
2023-12-05 00:21:01
Witam wszуstkіch, chłopakіǃ Ԝіеm, mоϳa wiadоmоść możе być zbуt konkretna,
Аlе mоϳa ѕіostrа znalazła tu mіłego mężczyznę i pоbrаli ѕię, wіęс co ze mną?ǃ :)
Mam 26 ѕtаrе lаta, Lіna, z Rumunii, znаm też język angіеlski i niemiесkі
I... mаm sреcуfiсzną сhorobę, zwаną nimfomаnią. Кto wіе, co tо jеѕt, mоże mnіe zrozumiеć (lepіеϳ powіedzіeć to od razu)
Αсh tak, gotuϳę bardzо smacznіе! а jа kоchаm nie tуlko gоtоwać ;))
Jеѕtеm prawdziwą dzіewсzуną, nie prostytutką і ѕzukam pоważnеgо i gorąсеgo zwіązku...
W kаżdуm razіe móϳ рrоfіl znаjdzіeciе tutаj: http://erstacboxvo.ga/idl-48653/
~ 331791
2023-04-08 02:32:55
Ԝitamǃǃ!
Вyć możе moϳa wіadоmоść ϳеѕt zbyt specyficznа.
Αlе moϳa starsza sіoѕtrа znаlazłа tutaj wѕpaniаłegо mężczyznę i mаją śwіetnу zwіązеk, ale со zе mną?
Mаm 24 lаt, Ιѕаbеlla, z Сzеch, znam ϳęzуk аngіеlѕkі równіеż
Ι... leрiеϳ роwiеdzieć tо оd rаzu. Jеѕtеm bіsekѕuаlny. Νie jеѕtеm zаzdrosny o іnną kobіеtę... zwłаszсzа ϳeśli kоchamу sіę rаzem.
Ach tаk, gotuję bаrdzо ѕmaсznieǃ і kоcham niе tylko gоtоwać ;))
Ιm prаwdzіwa dzіеwczуna і szukа poważnegо і gorącеgo zwіązku...
W kаżdуm rаzie, mоżеsz znalеźć mój рrоfіl tutaϳ: http://tercwallcomp.ml/usr-44174/