Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Pieśń o Rolandzie - Motyw rycerza

Rycerz to jeden z modeli parenetycznych średniowiecznej Europy zachodniej. Najważniejsze były dla niego: walka, honor, wierność królowi, państwu, a także zasadom katolickiego wychowania. Rycerz miał być mężny i odważny.

Wszystkie te cechy miał niewątpliwie hrabia Roland. Był dowódcą tylnej gwardii wojsk Karola Wielkiego, która skutkiem zdrady Ganelona została otoczona w wąwozie przez Saracenów. Jego przyjaciel, Oliwier, trzykrotnie próbował namówić Rolanda do wezwania pomocy, ten jednak, uniesiony honorem – odmawiał. Kiedy wreszcie się na to zdecydował, było już za późno – przybyły na odsiecz Karol może tylko pomścić pamięć poległych. Mimo pewności klęski wojsk francuskich, Rolandowi nawet nie przeszło przez myśl opuszczenie pola walki, bo wyżej cenił śmierć w blasku chwały niż przeżycie i splamienie swego honoru.

Roland stał się postacią legendarną, najsłynniejszym z paladynów Karola Wielkiego, najbardziej bohaterską postacią średniowiecza, ideałem rycerza chrześcijańskiego, o nadludzkiej sile i odwadze, żołnierza wiernego władcy, ojczyźnie i Bogu, walczącego w obronie wiary. Przepełnia go germańska duma i z tego powodu nie wzywa pomocy króla. Jest bowiem świadomy swej wartości i nie przejmuje się cierpieniem, które może go spotkać, byle tylko ocalić honor.