Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Inne - charakterystyka • Pieśń o Rolandzie

Oliwier – przyjaciel Rolanda, rozważny, dzielny i lojalny. Podejrzewa Ganelona o zdradę. Namawia Rolanda go do zadęcia w róg i przywołania wojsk Karola Wielkiego, ale bohater go nie słucha, ponieważ nie chce splamić swego honoru. Zostaje śmiertelnie raniony przez Marganice.

Ganelon – ojczym Rolanda, zdradziecki hrabia, zostaje wysłany jako poseł do Saracenów. Przysięga zemstę na Rolandzie, ponieważ to z jego rady został wysłany do Hiszpanii. Podżega Marsyla do ataku na Franków, a po wygranej Karola z Saracenami zostaje skazany na śmierć za zdradę.

Naim – doradca Karola Wielkiego

Turpin – arcybiskup Reims, symbolizuje potęgę Kościoła. Kiedy wojsko Karola zostaje zaatakowane wzywa do odważnej walki z innowiercami, ponieważ ci, którzy zginą za wiarę, zostaną świętymi. Umiera podczas ataku Saracenów na tylną straż.

Baligant - Emir Babilonu, pomaga w walce przeciwko Karolowi Wielkiemu

Blankandryn - pogański mędrzec, proponuje przekupienie Karola Wielkiego, by ten odszedł z Hiszpanii. Zdobywa zaufanie Ganelona i skłania go do wyrażenia swojej niechęci wobec Rolanda. Zawiązuje z nim umowę w myśl której doprowadzić mają do śmierci rycerza.

Bramimonda - królowa Saragossy, pojmana i ochrzczona przez Karola Wielkiego po upadku miasta

Marsyl - saraceński król Hiszpanii, władca waleczny, ale zdradziecki, chce pokonać Karola podstępem, a nie uczciwą walką. Zabija francuskich posłów. Dostaje ultimatum, w myśl którego ma się ochrzcić i złożyć hołd Karolowi, na co pozornie się zgadza, ale potajemnie nakazuje zaatakować tylną straż króla. Sam staje do walki i ginie od rany zadanej przez Rolanda.