Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki - Czas i miejsce akcji

Przyjmuje się, że akcja ,,Mikołaja Doświadczyńskiego…” toczy się w XVIII wieku, obejmuje praktycznie całe życie bohatera (od dzieciństwa aż po późną dojrzałość).

Utwór ma formę pamiętnika spisywanego przez Mikołaja z perspektywy czasu. Czas akcji utworu nie jest określony dokładnie, chociaż pojawiają się szczegółowe daty (dzień, miesiąc, godzina) niektórych wydarzeń np. bohater przybywa do Paryża 3-go lutego o godz. 15.00.

Znamy za to dokładnie miejsca akcji powieści, dzięki skrupulatności bohatera opisującego szczegółowo przebieg swojej podróży. Akcja utworu rozpoczyna się na wsi, w rodzinnej miejscowości Mikołaja.

Podróż bohatera przebiega trasą: Warszawa, Kraków, Ołomuniec, Frankfurt, Kolonia, Strasburg, Metz, Paryż i Amsterdam, skąd Mikołaj trafia na wyspę Nipu. Po ucieczce z wyspy pracuje w kopalni srebra w Boliwii, jest więziony w hiszpańskiej Sewilli. Po powrocie do kraju osiada w rodzinnym Szuminie, a Juliannę spotyka podczas wyprawy na Litwę.