Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki - Motyw utopii

Nazwa wywodząca się od utworu Tomasz Morusa opisującego idealne społeczeństwo funkcjonujące według zasad powszechnej równości, sprawiedliwości i solidarności. W tym wypadku utopią jest wyspa Nipu na którą przypadkiem trafia bohater.

Nipuanie nie uznają władzy zwierzchniej prócz patriarchatu (nadzór rodziców nad potomstwem), największym uznaniem cieszą się ludzie starsi i doświadczeni. To im powierza się wychowanie dzieci, rozsądzanie sporów i ustne przekazywanie tradycji. Mieszkańcy wyspy są wegetarianami zajmującymi się uprawą roli, co wpływa na ich siłę i zdrowie fizyczne. Nie znają broni, przemocy, kłamstwa, nie potrzebują pieniędzy, żyją w dożywotnich małżeństwach (każdemu przypada taki sam obszar ziemi na własność).

Przykładają ogromną wagę do prawidłowego wychowania dzieci zarówno fizycznego (ćwiczenia) jak i psychicznego (rozpoznanie charakteru dziecka, wykorzenienie złych nawyków i wpojenie dobrych zasad). Ich wiara w ,,Najwyższą Istność” przypomina deizm (wiara w Boga który stworzył świat, ale nie ingeruje w życie człowieka). Poglądy Nipuan kontrastują z wiedzą Doświadczyńskiego, który początkowo chce ,,nawracać” i ,,oświecać” tubylców, ale szybko docenia wyższość etyki i filozofii życiowej mieszkańców wyspy.