Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mała Apokalipsa - Motyw Polski/Polaków

Motyw Polski i Polaków – w powieści silnie zaznacza się motyw Polski, która jako kraj jest praktycznie pod okupacją sowiecką, niewiarygodne zdarzenie, jakim jest przyłączenie Polski do ZSRR, potęguje to wrażenie. Główny bohater cały czas zastanawia się, co się stało z narodem, który kiedyś miał wartości, a dziś stoczył się na dno cwaniactwa, zachłanności. Zdegenerował się kompletnie.


Polska to kraj nieważny, leżący na rozstajach Europy i Azji, przez wieki najeżdżany, okupowany, niszczony. Polska, jak mówi reżyser Bułat, została zgwałcona. Polska w powieści to kraj rozpadający się, nie mogący zapewnić swoim obywatelom podstawowych wydawałoby się usług: komunikacji, bezpieczeństwa, wody, opieki medycznej. Polską rządzą zsowietyzowani towarzysze, czerpiący tylko korzyści dla siebie, a gdy już przyjdzie na nich pora, zamykają się w rządowych szpitalach psychiatrycznych, by w spokoju dożyć swoich dni.