Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mała Apokalipsa - Czas i miejsce akcji

Miejsce akcji – Warszawa, koniec lat 70-tych. Wymieniane są prawdziwe nazwy ulic, nazwy znanych budynków, jednak Warszawa w powieści jest odrealniona, wiele budynków znajduje się w gorszym stanie niż w adekwatnym okresie w rzeczywistości.


Czas akcji – jeden dzień z życia głównego bohatera, najprawdopodobniej końcówka lat 70–tych, jednak autor wprowadza element niepewności. Często zmieniające się daty na kalendarzach, pytania bohatera do innych ludzi o dzisiejszą datę pozostają bez odpowiedzi. Również slogany, na których widnieją różne rocznice obchodów istnienia PRL nie pomagają w ustaleniu właściwej daty. Pogoda zmienna raz deszcz, słońce dodatkowo wprowadza dezorientację. Autor gmatwa ze sobą przestrzeń i czas, w powieści zachodzą nieprawdopodobne wydarzenia, na przykład: przyłączenie Polski do ZSRR. Zabiegi ten mają na celu dezorientację czytelnika. Wprowadzenie go w stan niepewności.