Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Król Olch - Geneza utworu

"Król Olch" to romantyczna ballada J. W. Goethego, powstał w 1782 roku. Inne tytuły to: "Król Olszyn"(przekład Władysława Syrokomli z 1856 roku), "Król Elf".

Motyw złego ducha/elfa pochodzi z duńskiej ballady, przetłumaczonej po raz pierwszy przez Johanna Gottfrieda Herdera pod tytułem "Król Elf". W toku transalcji zaszła prawdopodobnie pomyłka z powodu podobieństwa słów: "król olch/olszyn" i "król elf". Nie wiadomo, czy Goethe wiedział o błędzie w tłumaczeniu Herdera, czy odwołał się do ludowych opowieści. Prosty lud wierzył, że na terenach bagnistych, porośniętych olchami i wierzbami, czają się złe duchy, które niosą ludziom zgubę. Również drewno olchowe, ponieważ po rozrąbaniu czerwienieje, jakby krwawiło, stało się źródłem przesądów i zabobonów.

Utwór doskonale oddaje nastrój grozy, niesamowitości, tajemnicy, łączy elementy świata realnego z mocami nadprzyrodzonymi - jest wspaniałym przykładem ballady romantycznej.