Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

CHARLES MARLOW - charakterystyka • Jądro ciemności

Główny bohater utworu, postać pochodząca z wpływowej rodziny. Jako dziecko fascynowały go mapy, szczególnie niewyszczególnione w nich, nieodkryte miejsca, których poznanie stało się jego marzeniem. Gdy poznajemy Marlowa jest już doświadczanym marynarzem służącym na pokładzie statku „Nellie”. Jego twarz, chociaż zniszczona, emanuje mądrością życiową i doświadczeniem, jakim nie każdy może się pochwalić. Poznajemy go głownie z jego własnych opowieści, już jako młody mężczyzna był bowiem bacznym obserwatorem i trafnie oceniał słowa innych. Nie wypowiadał pochopnie żadnych sądów, dzięki temu łatwo zyskiwał sobie przychylność innych ludzi i szybko wzbudzał zaufanie.

Charles, nauczony przez życie, że nie wszystko zawsze układa się zgodnie z planem, wątpił, że kiedykolwiek dotrze do Kurtza i przeżyje w Afryce. Jako znakomity żeglarz poważnie traktował swoją pracę. Cenił ludzi podobnych sobie: ciężko pracujących, szczerych i prawdomównych. Nie szanował ludzi takich, jak dyrektor, dwulicowych i nastawionych jedynie na własne korzyści. Marlow był też zaradnym marynarzem, potrafił naprawić zepsuty parowiec, a także panował nad nim podczas ciężkiej podróży w górę rzeki.

Postać Kurtza zafascynowała go pod wpływem kolejnych opowieści, które do niego docierały. Uważał go za kogoś wyjątkowego i wielkiego, dlatego poznanie go stało się w końcu głównym celem jego życia. Po dotarciu do ostatniej stacji, gdy Marlow poznał osobiście starego agenta, bardzo się rozczarował, okazało się bowiem, że człowiek-legenda to zwykły szaleniec. Charles z początku rozmawia ze starcem z wielką fascynacją, jednak poznając go bliżej zaczyna nim gardzic.

Marlow to człowiek zasadniczy i bardzo wymagający w stosunku do innych, jak i samego siebie. Udana wyprawa i osiągnięcieKomentarze

    7 + 4 =