Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Jądro ciemności - Motyw ciemności

Ciemność owiewa cały utwór od początku do końca. Starzec rozpoczyna swoją opowieść o zmroku, kończy również w nocy. W jego historii także cały czas mamy do czynienia z ciemnością. Marlow określa siedzibę Kurtza jako „jądro ciemności”, a ludzi zamieszkujących dzicz jako ciemny naród. Organizacja do jakiej należał agent handlowy, Kurtz, w nazwie również zawierała ów słowo.

Ciemność jest ważnym symbolem. W ciemności czujemy się niepewnie, wyostrzamy wszystkie zmysły poza wzrokiem, ponieważ tylko one nam pozostają. W dżungli również było ciemno, korony drzew nie wpuszczały słońca do dzikich zakątków. W każdym miejscu czaili się barbarzyńcy, których kroki można było jedynie nasłuchiwać. Mrok przeszył także duszę Kurtza. Stał się złym i opętanym człowiekiem. Wyrzekł się młodzieńczych ideałów i przeszedł na złą, ciemną stronę. Wybrał życie króla, zrezygnował ze swojego światłego, humanistycznego oblicza. Chęć władzy zgubiła tego człowieka i doprowadziła do choroby, a w efekcie do śmierci.