Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Narrator - charakterystyka • Głód


Mężczyzna w wieku około lat trzydziestu. Nie wiadomo wiele na temat jego wyglądu. Wspomina tylko, że jako kloszard chodzi nieogolony i brudny. Z głodu wypadają mu włosy i ma ranę na brzuchu. Na skutek wypadku, w którym zmiażdżono mu nogę, kuleje.
Kiedyś był prawdopodobnie szanowanym, lubianym przez znajomych, wesołym człowiekiem (opis Ylajali). Zapadł prawdopodobnie na jakąś chorobę psychiczną, w wyniku której popadł w depresję. Teraz jego największym zmartwieniem jest głód, brak pieniędzy, mieszkania, zimno.

Jest jednak człowiekiem, wyznającym wartości humanistyczne, wierzy w uczciwość i ludzką moralność. Stara się zachowywać godnie, przez co n nieraz posuwa się do kłamstwa. Próbuje zachować w oczach ludzi szacunek, dlatego, mimo własnego ubóstwa, pomaga biednym. Jego zachowania zależą często od nastroju.
Jest intelektualistą – literatem. Pisze artykuły do gazet i w ten sposób próbuje utrzymać się przy życiu. Wierzy, że któregoś dnia napisze wielkie dzieło, dzięki któremu stanie się sławny i powróci do normalnego życia.

Hamsun nie nadał swemu bohaterowi imienia, chcąc może pokazać, że podobny los może spotkać każdego człowieka. Postać ta jest everymanem.