Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Cudzoziemka - Problematyka

Przy okazji książek takich jak „Cudzoziemka” można zastanowić się nad kształtem własnego życia. Czytelnik, zwykle jeszcze młody lub bardzo młody, towarzyszy Róży w jej przemianie, „stoi” przy jej łożu śmierci. Przyjęcie na chwilę takiej perspektywy okazać się może bardzo twórcze.

W powieści przedstawiony jej problem złamanego życia, błędów i doświadczeń młodości, które miały istotny wpływ na to, co wydarzało się w życiu Róży później. Bohaterka nie miała dość siły, żeby wyzwolić się spod władzy niszczącego ją uczucia, nie potrafiła też wykrzesać z siebie radości z powodu codziennych, drobnych cudów. Zamiast tego skupiała się na niezrealizowanej karierze muzycznej i na marzeniach, które przenosiły ją w objęcia utraconego mężczyzny.

Istotnym problemem, jednym z najistotniejszych w powieści, jest proces starzenia się kobiety, jej niezgoda na upływający czas. Bezsilność sprawia, że zaczyna liczyć się wyłącznie powierzchowność, której odpowiednikiem w przestrzeni działania jest iluzja. Róża jest rozdwojona wewnętrznie, co zapoczątkowane zostało jeszcze w jej młodości (ciotka Luiza nadała jej drugie imię – Eveline).

Niemieniej ważną sprawą jest relacja pomiędzy sztuką a życiem. Kuncewiczowa zgłębia psychikę jednostki nieprzeciętnej, ukazuje jej samotność i wyobcowanie.