Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Motyw śmierci

Śmierć oznacza koniec, kres egzystencji, zamknięcie pewnego etapu życia. We wszystkich religiach i wierzeniach wyznający je ludzie obawiają się śmierci, mimo że tłumaczą one losy, jakie czekają człowieka po zakończeniu żywota. Ateiści twierdzą, że po śmierci nie ma nic. Wielkie religie monoteistyczne obiecują zbawienie duszy pod warunkiem dobrego życia. Wyznawcy chrześcijaństwa mogą trafić do raju, podobnie jak zwolennicy islamu. Wierzący w buddyzm mogą odrodzić się w nowej postaci.

Czyjaś śmierć zawsze wywołuje rozpacz bliskich osób, niezależnie od wyznawanej przez nich religii (po śmierci obowiązkowo następuje okres żałoby). Ludzie od zawsze próbowali oswoić śmierć, przygotować się na jej nadejście, stąd też popularność różnych religii. Od zawsze też podejmowano próby, by przedstawić wizerunek śmierci – najczęściej wyobrażano ją sobie jako kostuchę (kościotrupa) z kosą.

Inne