Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Treny - Sytuacja liryczna

Wydarzenia ukazane w „Trenach” ukazują wspomnienia z życia Urszulki, jej ostatnie chwile przed śmiercią, konanie dziecka oraz nieutulony żal rodziców po jej śmierci. Przedstawiają także szukanie pociechy zarówno w filozofii, jak i religii chrześcijańskiej, kryzys światopoglądowy ujawniający się wobec ogromnej, osobistej tragedii ludzkiej, rewizję własnych poglądów oraz odnalezienie pociechy i pogodzenie się z losem. Sytuacja ta rozwija się w każdym kolejnym trenie.

Podmiot liryczny przechodzi przez kolejne stadia: rozpacz – zwątpienie – pogodzenie się z losem. Widzimy go jako ojca, człowieka cierpiącego, poetę, filozofa. Podmiot liryczny, w sytuacji w jakiej się znalazł, zmaga się nie tylko z bólem i tragedią osobistą, jaką jest śmierć córki, ale także z koniecznością rewizji własnych poglądów i wyznawanej filozofii, gdyż w obliczu śmierci stoją one w opozycji, do tego, co czuje jako ojciec – człowiek.