Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Odprawa posłów greckich - streszczenie

Prolog

Monolog Antenora: Antenor krytykuje postępowanie Aleksandra (Parysa), uważa, że sprowadzenie przez niego Heleny do Troi przyniesie miastu nieszczęście. Bohater wyjawia również, że Parys próbuje przekupywać mieszkańców.

Epeisodion I

Do Antenora dołącza Aleksander. Obaj bohaterowie rozmawiają o zbliżającej się naradzie Trojańczyków, w czasie której ma zapaść decyzja o dalszych losach Heleny i odpowiedzi greckim posłom. Aleksander próbuje przekonać swojego przyjaciela Antenora, żeby opowiedział się za zatrzymaniem Heleny. Ten jednak nie poddaje się manipulacji Aleksandra i stanowczo odmawia.

Pieśń chóru (Stasimon) I

Krytyka nieroztropnych młodzieńców, którzy nie potrafią kierować się rozsądkiem.

Epeisodion II

Helena w rozmowie z Panią Starą zdradza obawy o swoją przyszłość. Uważa, że jej prawowity mąż, Menelaos może ją ukarać nawet śmiercią za nieposłuszeństwo i ucieczkę z Aleksandrem. Helena jest również zawiedziona ludzkim losem, w którym cierpienie przeważa nad szczęściem

Pieśń chóru II

Chór śpiewa o rządzących państwem. Powinni oni mieć świadomość wielkiej odpowiedzialności, jaka na nich ciąży. Czyny rządzących dotyczą bowiem   ogółu społeczeństwa.

Epeisodion III

Poseł zdaje Helenie i Pani Starej relację z narady Trojańczyków. Aleksander przekonywał rodaków, że nie należy odprawiać Heleny, ponieważ jest ona darem od samej bogini Afrodyty. Ponadto przytaczał krzywdy, jakich mieszkańcy Troi doznali ze strony Greków. Antenor z kolei ostrzegał rodaków przed wojną, jaka wyniknie z zatrzymania żony Menelaosa w mieście. Ikeaton z kolei opowiedział się za Aleksandrem i wykorzystał stare zatargi z Grekami, by podsycić gniew Trojańczyków. Stwierdził, że jeśli oni mają oddać Helenę, to Grecy powinni zwrócić im Medeę. W końcu większość rady opowiada się za zatrzymaniem żony Menelaosa w mieście.

Epeisodion IV

Greccy posłowie przybyli do Troi – Ulisses i Menelaos wyrażają swoje niezadowolenie z decyzji rady Trojańczyków i zapowiadają wojnę.

Pieśń chóru III

Chór przypomina historię uprowadzenia Heleny ze Sparty przez Aleksandra i zapowiada upadek Troi.

Epeisodion V

Priam rozmawia z Antenorem o zbliżającej się wojnie. Ich dialog przerywa Kasandra, córka Priama obdarzona darem jasnowidzenia, która obwieszcza nadchodzącą klęskę Troi. Dziewczyna mówi o łani, która sprowadza na miasto wielkie nieszczęście. Ową łanią jest Helena. Ponadto Kasandra ma symboliczną wizję śmierci Hektora i zbezczeszczenia jego zwłok przez Achillesa. Wieszczka przepowiada również koniec Achillesa i podstęp Greków z drewnianym koniem.

Epilog

Priam mimo ostrzeżeń Antenora nie daje wiary przepowiedniom Kasandry, uważa ją bowiem za szaloną. Jednocześnie okazuje się, że schwytano greckiego żołnierza, który wyjawił, że wojska greckie pod wodzą Agamemnona właśnie dotarły pod Troję. Król zarządza przygotowanie obrony, a Antenor doradza atak.