Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Renesans

Renesans inaczej Odrodzenie wziął swoją nazwę z tłumaczenia włoskiego słowa „rinascita” i francuskiego „renaissance”, co w tłumaczeniu oznacza „odrodzenie”. Pojęcie to zostało wprowadzone przez znanego włoskiego pisarza, architekta i malarza Giorgio Vasariego, żyjącego w XVI wieku. Specyfika renesansu polega głównie na powrocie do idei antycznych, do tamtego dorobku literackiego, filozoficznego i kulturalnego. Renesans ponownie odkrył starożytną sztukę, architekturę i antyczne kanony piękna. Kolebką renesansu są Włochy, skąd idee renesansu rozpowszechniały się na kolejne kraje Europy..  

Gatunki literackie charakterystyczne dla Odrodzenia
sielanka –pogodny utwór opiewający uroki życia wiejskiego, często o tematyce miłosnej;
fraszka (wł. frasca = bagatela, drobnostka) – drobny utwór satyryczny lub liryczny, wierszowany, oparty na anegdocie lub dowcipnym koncepcie. Nazwa wprowadzona przez Kochanowskiego. W literaturze staropolskiej zwana też figlikiem.
pieśń –> antyk
tren -> antyk
elegia –> antyk
emblemat - utwór liryczny dydaktyczno-moralizatorski, łączy w sobie alegoryczny obraz albo rysunek ze słowem. Złożony najczęściej z trzech części: inskrypcji (sentencji), obrazu i subskrypcji (krótki wiersz);
tragedia –> antyk
sonet – forma stroficzna stanowiąca samodzielny utwór złożona z 2 strof 4-wersowych, zwykle opisowo – narracyjnych, dopełnionych 2 tercynami o charakterze liryczno - refleksyjnym.

Główne prądy umysłowe związane z epoką
humanizm - (łac. humanitas "człowieczeństwo", "ludzkość"), prąd umysłowy w renesansie. Początek miał we Włoszech w XIV w., a potem rozprzestrzenił się na inne kraje Europy. Jego główną cechą jest skupienie uwagi na człowieku, jego osobie, życiu, dokonaniach. Rozwijają się studia nad antykiem, bo to też był okres, który stawiał człowieka w centrum