Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Treny - Geneza utworu

Treny były napisane po śmierci 2,5 letniej Urszuli jako epitafium jej śmierci. Opisują one ból ojca po stracie dziecka. Stara się on znaleźć pocieszenie i ukojenie swojego bólu i pustki, jaką uczyniła śmierć córki.
Cykl „Trenów” obejmuje dziewiętnaście spójnych ze sobą utworów.
W cyklu mamy dwa nurty myślowe: jeden to żal po stracie córki, drugi to skarga na niesprawiedliwość i okrucieństwo przedwczesnej śmierci dziecka.

Na genezę „Trenów” mogą także wskazywać dwa inne nieszczęścia, które nastąpiły w krótkim czasie po sobie, a które zburzyły szczęśliwe życie, jakie wiódł Jan Kochanowski w swoim majątku w Czarnolasie, a mianowicie śmierć jego brata Kacpra, a także drugiej córki Kochanowskiego, Hanny, która zmarła wkrótce po Urszuli.

„Treny” są świadectwem rozpaczy zbolałego ojca, ale też ujawniają głęboki kryzys światopoglądowy. Miały być one pomnikiem literackim dla przedwcześnie zmarłej córki, lecz w ich centrum znalazł się ból ojca, którego śmierć dziecka wytrąciła z sielankowego, szczęśliwego życia, jakie wiódł wraz z rodziną w Czarnolesie. W jednej chwili, wraz z odejściem córki, pryskają wszystkie jego ideały, wszystkie idee, jakie wyznawał.