Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Robinson Crusoe - charakterystyka • Przypadki Robinsona Crusoe

Robinson Crusoe

To postać bardzo barwna ale budząca sympatię. Poznajemy go jako pełnego marzeń i aspiracji marynarskich młodzieńca, który na prośbę swego ojca na pewien czas porzuca swoje marzenia, lecz przy najbliższej okazji wymyka się na morze i realizuje swoje marzenia. Gdy powraca ostatecznie jest już 54-letnim dojrzałym mężczyzną. Przechodzi on wiele w swoim burzliwym życiu. Przechodzi też pewną metamorfozę – ze zwykłego kapitańskiego majtka, w bardzo bogatego i dobrze sytuowanego mężczyznę. Nie zakłada własnej rodziny. Nie jest uwikłany w żadne romanse ani przygody czy podboje miłosne. Gdy w wyniku swej zaciętości w realizowaniu marzeń dostaje się niewoli, wykazuje się sprytem i dość szybko wyswobadza się z niej.

Potrafi zjednać sobie zaufanie i sympatię ludzi, dzięki czemu staje się szanowanym obywatelem, z pomocy którego korzysta wielu kupców i plantatorów. Robinson sprawdza się jako dobry zarządca i rozsądnie prowadzi własną plantację tytoniu, co przynosi mu zyski, których nie trwoni lecz je pomnaża.

Kiedy w wyniku nieszczęśliwego zrządzenia losu przychodzi mu zamieszkać na bezludnej wyspie, odznacza się ogromną pomysłowością i zaradnością – nie wpada w panikę, choć nieobce są mu też chwilę załamania się, zaczyna roztropnie działać – szuka schronienia, później zdobywa pożywienie aż wreszcie zdobywa nowe umiejętności dzięki, którym potrafi sobie poradzić – buduje sieć na ryby, tworzy „kalendarz” z krzyża zbudowanego z drewna, tworzy łuk, uczy się polować i rozpalać ognisko. Z czasem uczy się korzystać z dobrodziejstw natury.

Na wyspie otaczają go początkowo zwierzęta do których jest przyjaźnie nastawiony, dzięki czemu nie czuje się już taki osamotniony.

Robinson to także bardzo wrażliwy na cierpienie innych młody człowiek – ratuje Piętaszka, później odbija z rąk tubylców kolejne ofiary, dzięki czemu zyskuje ich sympatię i zagłusza samotność oraz ją porzuca.

Robinson to zdecydowanie pozytywna postać. Bohater, który może być doskonałym przykładem dla każdego małego chłopca czy dorastającego młodzieńca. Szkoda że we współczesnej dobie komputerów i Internetu tak mało się o nim wspomina, a przecież prócz tego, iż był zbuntowany to jednak posiada liczne zalety, których brakuje często współczesnym młodszym i starszym. Jest zaradny, sprytny, konsekwentnie dąży do celu. Jest wytrwały i cierpliwy. Nie traci łatwo nadziei na ocalenie. Jest wrażliwy na drugiego i staje w jego obronie. Te cechy nie tracą przecież na wartości, mimo upływu lat.