Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Przypadki Robinsona Crusoe - Symbolika i wymowa dzieła

Powieść Defoe jest przede wszystkim powieścią przygodową ale nie tylko. Czytając ją nie tylko przeżywamy kolejne przygody Robinsona i jego przyjaciół. Poznajemy także prawdziwe losy niewolników, którzy traktowani byli jak przedmioty na sprzedaż. Uważny czytelnik może również wynieść z kart powieści wiele pozytywnych przesłań:

- należy bronić słabszych

- należy być tolerancyjnym dla innych

- nie wolno zabijać bez powodu

- należy podążać za marzeniami i być konsekwentnym w ich realizowaniu, nigdy się nie poddawać

- należy nawet w najczarniejszych chwilach naszego życia zachować chociaż cień nadziei na lepsze dni.

Powieść ta posiada także pewne inne przesłanie, które mówi, iż w grupie i jedności siła. Przecież gdyby mieszkańcy wyspy nie potrafili się porozumieć i każdy chciałby budować ją według swego pomysłu, nie udałoby się im pokonać wspólnego wroga jakim byli tubylcy. Tylko dzięki wspólnemu, jednomyślnemu działaniu czwórka przyjaciół, potrafiła przeciwstawić się niezbyt przyjaznym okolicznościom. Nawiązując przyjaźń, uczyli się nie tylko wzajemnego zaufania do siebie ale także wzmacniali wiarę we własne siły i podbudowywali wzajemnie swoją nadzieję na ocalenie.

Dzięki temu także zabili osamotnienie i nie dopuścili do jakiś wzajemnych wewnętrznych sporów, które by zdezorganizowały tylko życie na wyspie. Dzięki innej bardziej przyjaznej dla siebie wzajemnie postawie, potrafili oni uczynić swój pobyt na obcym i nieprzyjaznym lądzie bardziej znośnym.