Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Piętaszek - charakterystyka • Przypadki Robinsona Crusoe

Piętaszek

To druga z głównych postaci powieści. Poznajemy go w dość niesprzyjających okolicznościach – otóż jest on przeznaczony przez tubylców na śmierć. Robinson ratuje chłopcu życie. Nie od razu nasz bohater zyskuje zaufanie wybawcy, dzieje się to z czasem, gdy obaj muszą sobie radzić na wyspie. Piętaszek – tak naprawdę nie wiemy jakie nosił on imię – to dobrze zbudowany, silny Murzyn o długich włosach. Potrafił doskonale gotować, czym odpłacił Robinsonowi za jego pomoc. Piętaszek ponadto pomagał Robinsonowi w jego wszelkich pracach. Bardzo zaprzyjaźnił się z naszym bohaterem i polubił go, tym bardziej bolesna była dla Robinsona śmierć przyjaciela w czasie walki.


Piętaszek to także pozytywna postać. Początkowo jest trochę nieokrzesany i nie potrafi się porozumieć z Robinsonem, lecz bardzo chętnie się uczy i po roku czasu włada dość dobrze językiem angielskim. Jest to bardzo inteligentny i pojętny młody chłopiec. Dość szybko przyswaja sobie również, iż kanibalizm jest czymś złym. Dzięki Robinsonowi uczy się także ogłady i nabywa wielu innych umiejętności.