Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Przygody Piotrusia Pana - Geneza utworu

Dzieje powstania „Piotrusia Pana” związane są z historią znajomości pisarza i rodziny Llewelyn Davies (mieli pięciu synów). James miała spotkać dwóch synów Sylvii i Arthura podczas spaceru z psem w Ogrodach Kensingtońskich. Pisarz zaprzyjaźnił się z chłopcami, wkrótce poznał całą rodzinę i był częstym gościem w domu Sylvii. Towarzyszył chłopcom w ich wymyślnych zabawach i opowiadał różne historyjki. Jedną z nich była bajka o Piotrusiu, chłopcu, który postanowił na zawsze zostać dzieckiem. Przydomek bohatera łączy się z imieniem najmłodszego synka Sylvii i postacią greckiego bożka lasów – Pana.

Barrie zaopiekował się całą piątką po śmierci rodziców (Sylvia zmarł rok po śmierci męża). Historia Piotrusia Pana pojawiła się w sztuce teatralnej zatytułowanej „Piotruś Pan, lub chłopiec, który nie chciał dorosnąć”, wystawionej po raz pierwszy w grudniu 1904 r. W 1906 r. ukazała się fabularyzowana opowieść „Piotruś Pan w Ogrodach Kensingtońskich”, pięć lat później powieść ,,Piotruś Pan i Wendy”.

Polskie wydania:
1913 – „Przygody Piotrusia Pana” ( tłum. Z. Rogoszówna)
1974 – „Przygody Piotrusia Pana” (tłum. M. Słomczyński)
2007 – „Piotruś Pan i Wendy” (tłum. M. Rusinek)