Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Popioły - streszczenie

gdzie spotyka swojego dawnego kolegę ze studiów, Jarzymskiego. Ponadto Rafał zostaje członkiem loży masońskiej, w której niespodziewanie spotyka Helenę, która jest już żoną pana de With. Tym razem para nie pozwala się jednak rozdzielić. Razem wyjeżdżają w góry. W nocy zostają napadnięci przez zbójców w górskiej pieczarze, a Helena pada ofiarą gwałtu. Dziewczyna z rozpaczy rzuca się ze skały. Bohater zaś zostaje niespodziewanie pojmany przez żołnierzy i uwięziony. Wychodzi na wolność w 1804 roku, kiedy w górskiej chacie odnajdują się dokumenty jego tożsamości.

Po wyjściu z więzienia Rafał spotyka dawnego przyjaciela, Krzysia, u którego zamieszkuje. Niedługo potem w domu przyjaciela Rafała zjawia się weteran bitwy pod Austerlitz, Ojrzyński. Bohater słuchając jego wspaniałych wojennych opowieści, decyduje się zaciągnąć do Legionów. Wraz z Krzysiem wyrusza w drogę. Młodzieńcy zatrzymują się w majątku księcia Ołowskiego, w Jazie, gdzie Rafał zakochuje się w żonie księcia, Elżbiecie. Rafał wraz z przyjacielem udaje się w dalszą drogę: przez Mysłowice, Siewierz, Częstochowę, Bełchatów i Brzeziny docierają do samego generała Dąbrowskiego. Następnie zaś zaciągają się do Legionów. Tom kończy się ich wymarszem w kierunku morza.

Tom III

Rafał i Krzysztof walczą w kampanii napoleońskiej w Polsce i w innych krajach, między innymi w innymi w Hiszpanii. Tam walki są najbardziej krwawe, niemal barbarzyńskie. W Saragossie dochodzi do rzezi na ludności cywilnej. Krzyś walczy pod Tudelą, gdzie zostaje awansowany na oficera. Odnosi również ciężkie rany. Rafał, także ranny trafia do Gintuła, z którym następnie wspólnie walczy w Sandomierzu.

W czasie wojny Rafałowi udaje się odwiedzić rodzinne strony. Po jakimś czasie, bohater decyduje się osiąść w majątku odziedziczonym po Nardzewskim.


Komentarze

    9 + 3 =