Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Płaszcz - Motyw stroju

Koledzy drwią z Akakija, bo ten nosi stary znoszony płaszcz, który jest poprzedzielany i połatany w wielu miejscach. Wszystko się zmienia, gdy Akakij zmuszony jest kupić sobie nowe odzienie, ponieważ palta, które posiada, nie da się już naprawić.

Zakup nowego płaszcz oznacza dla Akakija konieczność wielu wyrzeczeń. Gdy wreszcie przychodzi on do pracy w nowym palcie, zauważają to wszyscy koledzy. Pierwszy raz Baszmaczkin budzi ich zainteresowanie i nie jest przedmiotem drwin. Naczelnik zaprasza bohatera na swoje urodziny i ten niechętnie odwiedza go, gdyż nie wypada mu odmówić. Podczas późnego powrotu z przyjęcia zostaje napadnięty i dwóch mężczyzn kradnie jego nowy płaszcz.

Akakij stara się zainteresować swoją sprawą kolejnych, wysoko postawionych ludzi, jednak nikt nie jest stara się mu pomóc. Jeden z dygnitarzy traktuje go bardzo arogancko, co sprawia Akakijowi przykrość. W końcu Baszmaczkin dostaje wysokiej gorączki, a po kilku dniach umiera.