Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Legendy polskie - streszczenie

Streszczenie „Legendy o Lechu, Czechu i Rusie”

Lech, Czech i Rus to bracia, którzy przez wiekami mieszkali w głębi wielkiej puszczy. Żyli w niewielkiej osadzie, którą opiekowało się tajemnicze bóstwo – Światowid. Gdy bracia byli dziećmi, przyśniły im się trzy konie. Kapłan wyjaśnił im, że każdy z nich otrzyma wierzchowca, gdy dorośnie. Tak też się stało. Za radą kapłana trzej młodzi mężczyźni wyruszyli na wyprawę w poszukiwaniu Światowida. Wieźli mu cenny dar – białego konia, który miał być oddany w ręce kapłanów Północnego Grodu. Wyprawa powiodła się, w nagrodę wędrowcy otrzymali od kapłanów trzy topory i trzy mieszki z tajnym znakiem. Lech znalazł w nim białe pióro. Takie samo leżało na polanie pod dębem, więc wojownik postanowił założyć w tym miejscu osadę. Tak powstało Gniezno.


Streszczenie „Legendy o Popielu i Mysiej Wieży”

Popiel był legendarnym władcą, zamieszkałym w okolicach Kruszwicy nad jeziorem Gopło. Władca nie był dobrym panem. Dręczył swoich poddanych, a sam spędzał całe dnie na ucztach i zabawach. Towarzyszyła mu równie okrutna żona, pochodząca z zamorskich krajów. Krewni Popiela, pochodzącego z rodu Myszeidów, obawiali się, że kniaź przepije majątek. Postanowili więc odwiedzić go i poprosić o opamiętanie. Zdradziecka żona Popiela zdecydowała, że wykorzysta przyjazd krewnych i pozbędzie się ich raz na zawsze.

Wykorzystała do tego pierścień z trucizną (ukradła go kupcowi), która miała dziwną właściwość – mogła zamienić otrutego w dowolne zwierzę. Uczta oszołomiła nieświadomych zagrożenia krewnych Popiela. Ochoczo wznosili toasty z winem zatrutym przez żonę kniazia. Pijany Popiel także wzniósł toast: „Piję za zdrowie Myszy…” (zamiast: „Myszeidów”). Ucztujący, przemienieni w myszy, zagryźli złego władcę i jego żonę, trucicielkę.


Streszczenie „Legenda o Piaście i


Komentarze

    8 + 8 =    
~ 664359
2023-03-26 11:18:53
Сzеść!
Μój рrzеkаz ϳеѕt zbyt konkrеtnу (leріej powiedziеć od razu).
Kоchаm dzіеwсzуny, zwłaѕzcza te złe
Μam 28 lat, Vіctoriа
Szukаm pоważnеgo і gorącеgо związku...
W każdуm razіe móϳ profil jеst tutaϳ: http://versaybeen.tk/idn-8752/
~ 547529
2023-03-24 01:25:54
Ѕtwórz ϳеϳ klonа w tеϳ grze!ǃ! http://picluncsoftjobs.ga/prd-80504/
Ι рiерrzyć ją bez ograniсzeń, tak jаk zawszе сhсiаłeś. Оnа cі nie odmówіǃ
Jеślі сhceѕz, рieрrz nіе tylkо ją, ale tаkżе ϳеj dzіеwсzynę. Jеdnосzеśnіеǃ
... a możе сhсеѕz, żebу сіę рrzelесіаłа? :)
~ wariacik
2022-04-26 19:49:04
dzk akurat potrzebowalem
~ Tomson
2022-03-15 12:56:20
Dzięki
~ Ami
2022-02-28 18:11:02
Ok

Informacje