Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Legendy polskie - streszczenie

Streszczenie „Legendy o Lechu, Czechu i Rusie”

Lech, Czech i Rus to bracia, którzy przez wiekami mieszkali w głębi wielkiej puszczy. Żyli w niewielkiej osadzie, którą opiekowało się tajemnicze bóstwo – Światowid. Gdy bracia byli dziećmi, przyśniły im się trzy konie. Kapłan wyjaśnił im, że każdy z nich otrzyma wierzchowca, gdy dorośnie. Tak też się stało. Za radą kapłana trzej młodzi mężczyźni wyruszyli na wyprawę w poszukiwaniu Światowida. Wieźli mu cenny dar – białego konia, który miał być oddany w ręce kapłanów Północnego Grodu. Wyprawa powiodła się, w nagrodę wędrowcy otrzymali od kapłanów trzy topory i trzy mieszki z tajnym znakiem. Lech znalazł w nim białe pióro. Takie samo leżało na polanie pod dębem, więc wojownik postanowił założyć w tym miejscu osadę. Tak powstało Gniezno.


Streszczenie „Legendy o Popielu i Mysiej Wieży”

Popiel był legendarnym władcą, zamieszkałym w okolicach Kruszwicy nad jeziorem Gopło. Władca nie był dobrym panem. Dręczył swoich poddanych, a sam spędzał całe dnie na ucztach i zabawach. Towarzyszyła mu równie okrutna żona, pochodząca z zamorskich krajów. Krewni Popiela, pochodzącego z rodu Myszeidów, obawiali się, że kniaź przepije majątek. Postanowili więc odwiedzić go i poprosić o opamiętanie. Zdradziecka żona Popiela zdecydowała, że wykorzysta przyjazd krewnych i pozbędzie się ich raz na zawsze.

Wykorzystała do tego pierścień z trucizną (ukradła go kupcowi), która miała dziwną właściwość – mogła zamienić otrutego w dowolne zwierzę. Uczta oszołomiła nieświadomych zagrożenia krewnych Popiela. Ochoczo wznosili toasty z winem zatrutym przez żonę kniazia. Pijany Popiel także wzniósł toast: „Piję za zdrowie Myszy…” (zamiast: „Myszeidów”). Ucztujący, przemienieni w myszy, zagryźli złego władcę i jego żonę, trucicielkę.


Streszczenie „Legenda o Piaście i


Komentarze

    10 + 8 =    
~ 816523
2023-04-08 02:05:43
Witam!ǃ!
Βyć może mоϳа wiadomość jest zbуt ѕpecyfісzna.
Αle mоjа ѕtarѕzа ѕioѕtra znalаzłа tutаϳ wѕрaniałegо mężсzуznę i mаją śwіetny związek, аle cо ze mną?
Mam 25 lat, Anіkа, z Сzесh, znam jęzуk angіelѕkі równіeż
I... lеріeϳ роwiеdzieć tо оd razu. Jestеm bisеksuаlnу. Nie jestem zazdrosny о inną kоbiеtę... zwłаszcza jeśli kоchamу sіę razеm.
Ach tаk, gоtuję bardzo smаcznieǃ і koсham nіе tуlko gоtоwać ;))
Ιm prawdziwа dzіеwсzуna і szuka pоwаżnеgo і gоrącеgo zwіązku...
Ԝ każdym rаzie, możeѕz znalеźć mój рrоfil tutаϳ: http://insioplasac.tk/usr-27898/
~ wariacik
2022-04-26 19:49:04
dzk akurat potrzebowalem
~ Tomson
2022-03-15 12:56:20
Dzięki
~ Ami
2022-02-28 18:11:02
Ok

Informacje