Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Bohaterzy „Legendy o Złotej Kaczce” - charakterystyka • Legendy polskie

Kuba – starszy z braci. Zajmował się wyplataniem koszyków i wycinaniem fujarek z wierzb. Podczas choroby matki postanowił odnaleźć skarby złotej kaczki. W zamian za bogactwa oddał kaczce swoje serce i podpisał cyrograf. Kaczka rzuciła na niego czar i chłopiec zapomniał o swojej rodzinie. Uratował go młodszy brat, zamykając kaczkę w beczce.

Marcin – młodszy z braci. Sprytny i rozważny. Rozpoznał w bogaczu swojego starszego brata. Podstępem dostał się do lochów kaczki, oszukał diabły i uwięził okrutnego ptaka w beczce. Miał dobre serce, odnalezione skarby oddał ubogim. Sam zabrał tylko tyle, ile potrzebował na lekarstwa dla chorej matki.

Złota kaczka – czarodziejski ptak o złym sercu. Kaczka mieszkała w głębokich lochach. Pływała po jeziorze z ludzkich łez, zbieranych w beczce przez dwa diabły – Mściwca i Chciwca. W zamian za bogactwa domagała się największej ofiary – ludzkiego serca. Pokonał ją sprytny Marcin.

Informacje