Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dzieci pana astronoma - streszczenie

1. Dzieci pana Astronoma
Pan Astronom mieszkający przy ulicy Astronomów fascynował się wszechświatem. Całe dnie spędzał na obserwowaniu gwiazd i planet. Swoim dzieciom, które przyszły na świat nadał imiona Teleskopek i Teleskopka.

2. Dzieci puszczają zajączki
Teleskopek i Teleskopka nie należeli do najgrzeczniejszych dzieci. Rodzeństwo całe dnie spędzało na wymyślaniu kolejnych psot i wdrażaniu ich w życie. Z początku ograniczali swoje żarty do obrębu własnego domu, jednak w miarę upływu czasu sprawiali kłopot także sąsiadom puszczając zajączki w ich okna przy pomocy lusterek. Sąsiedzi nie kryli urazy i domagali się ukarania dzieci. Pan Astronom w celu uniknięcia kłótni zabierał dzieci na długie spacery.

3. Dzieci śpiewają piosenkę
Podczas jednego ze spacerów z ojcem dzieci wesoło śpiewały piosenkę o słoneczku. Rodzina szła już długo i dzieci zaczęły narzekać na zmęczenie. Pan Astronom zdecydował zabrać maluchy na lody. Rodzeństwo bardzo się ucieszyło. Udali się więc do kawiarni i zamówili najpyszniejsze lody, jakie były oraz wodę gazowaną. Dzieci zastanawiały się dlaczego słońce świeci, a ojciec cieszył się, że może z nimi na ten temat porozmawiać.

4. Pan Astronom mówi o Słońcu
Pan Astronom zaczął wyjaśniać dzieciom, że Słońce to ogromna kula utworzona przez gazy będące w ruchu. Dzieci były zafascynowane wiedzą ojca i postanowiły dowiedzieć się więcej na temat olbrzymiej gwiazdy, dzięki której rośliny i zwierzęta na Ziemi mogą funkcjonować.

5. Dzieci piszą list do Słońca.
Rodzeństwo postanowiło napisać list do Słońca. Teleskopek i Teleskopka prosili gwiazdę, aby przez cały rok mocno świeciła i w zimie ich ogrzewała, a w lecie opalała blade ciała. Wpadli na pomysł, aby list wysłać balonem, ponieważ istniało ryzyko, że zwykła poczta nie dostarczy listu do adresata. Po umieszczeniu prośby w koszyczku wypuszczono balon w powietrze. Teleskopek przy pomocy teleskopu postanowił śledzić losy przesyłki. Rodzice zauważyli, że dzieci po raz kolejny psocą i stwierdzili, że żadna planeta nie potrafi przysporzyć tyle kłopotów, co ich bliźniaki.

6. Pan Astronom mówi o planetach
Pan Astronom pewnego dnia opowiedział swoim dzieciom o planetach, które krążą wokół Słońca. Teleskopek i Teleskopka bardzo zainteresowały się opowieścią i nie mogły zrozumieć, w jaki sposób dziewięć ogromnych planet zgodnie obraca się w jedną stronę. Dowiedziały się także jakie to planety: Ziemia, Mars, Jowisz, Merkury, Pluton, Wenus, Saturn, Uran, Neptun. Podekscytowane rodzeństwo znalazło nowe zajęcie. Rozpoczęła się zabawa w planety.

7. Dzieci bawią się w planety
Rodzeństwo zaprosiło do zabawy kolegów i koleżanki z podwórka. Na ziemi narysowano okręgi, po których miały krążyć planety. Teleskopka chciała być Słońcem, ponieważ uważała, że tak jak ono jest najważniejsza pośród wszystkich. Gdy kazała dzieciom położyć się twarzami do ziemi, uczestnicy zabawy oburzyli się i wywiązała się bójka.

8. Dzieci stawiają pomnik
Pan Astronom stwierdził, że przy ulicy Astronomów brakuje pomnika Kopernika. Wyjaśnił dzieciom kim był ten człowiek i jak ważną rolę odegrał dla świata. Gdyby nie on ludzie nadal sądziliby, że to ziemia znajduje się w centrum, a wszystkie planety oraz Słońce krążą wokół niej. Dzieci postanowiły stworzyć pomnik własnymi siłami. Znalazły drewniane skrzynie i z nich zbudowały podium, na którym miał stanąć posąg.

Po ukończeniu pracy rodzeństwo przykryło „Kopernika” białym prześcieradłem i zebrało wszystkich znajomych. Teleskopka przyozdobiona różnokolorowymi kwiatkami dokonała zdjęcia płachty. Oczom zebranych ukazał się Teleskopek przebrany za słynnego naukowca.

9. Pan Astronom mówi o Księżycu
Pewnej nocy Teleskopek i Teleskopka nie mogły zasnąć z powodu Księżyca, który świecił nadzwyczaj mocno. Poprosiły ojca, aby opowiedział im o tej żółtej kuli. Dzieci dowiedziały się, że Księżyc krąży wokół ziemi, a jedno okrążenie trwa dokładnie miesiąc. Ziemia nie jest jedyną planetą posiadającą własny księżyc; wokół Neptuna i Marsa krążą dwa księżyce, wokół Urana pięć, Saturn ma dziesięć księżyców, a Jowisz aż dwanaście.

10. Dzieciom śnią się księżyce
Teleskopkowi i Teleskopce, zainspirowanym opowieściami ojca, w nocy przyśniły się złote i srebrne księżyce, na których mieszkali panowie Twardowscy.

Zbliżały się urodziny bliźniąt. Rodzina zastanawiała się, jakie prezenty kupić dzieciom, aż w końcu postanowiono je zapytać. Rodzeństwo zgodnie odparło, że najbardziej cieszyłoby się z gwiazdki z nieba. Oczywiście taki podarunek nie był możliwy i pan Astronom postanowił sprawić dzieciom zoo.

11. Pan Astronom mówi o gwiazdach
Pewnego dnia pan Astronom opowiadał dzieciom o gwiazdach. Przyrównał Słońce i inne ciała niebieskie do jednej wielkiej rodziny, podzielonej w gwiazdozbiory.

12. Pan Astronom mówi o gwiazdozbiorach
Gwiazdy podzielone są w gwiazdozbiory, pomiędzy którymi krąży Słońce i Księżyc. Dwanaście najmniej oddalonych od ziemi gwiazdozbiorów nazwano zodiakiem.

13. Pan Astronom mówi o zodiaku
W skład zodiaka – niebieskiego zwierzyńca- wchodzi: Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby. Dzieci były uradowane, że na niebie także są bliźnięta i przypomniały tacie, że obiecał kupić im zoo. Ojciec wytłumaczył dzieciom, że nie ma aktualnie wystarczająco dużo pieniędzy na taki zakup i zabrał Teleskopka i Teleskopkę jedynie na spacer po parku ze zwierzętami. Dzieci jednak nie były zadowolone z takiej zamiany i poprosiły ojca o skonstruowanie specjalnego pojazdu i odwiedziny w zoo na niebie. Ojciec zdumiony pomysłowością bliźniąt obiecał przemyśleć pomysł.