Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Legendy polskie - Problematyka „Legend polskich”

„Legendy polskie” Wandy Chotomskiej to ciekawy zestaw najbardziej znanych polskich podań i legend. Większość z nich ma miejsce w czasach wczesnego średniowiecza. Bohaterami podań są pierwsi legendarni władcy Polski (Piast, Siemowit, Popiel), królowie, książęta, ale także ubodzy mieszkańcy wiosek.

Każde z opowiadań jest zbudowane zgodnie z regułami baśni. Ubogi, ale sprytny bohater o dobrym sercu, musi rozwikłać jakąś zagadkę, pokonać potwora (Bazyliszka, Liczyrzepę, Sielawowego Króla) i uwolnić bliską sercu osobę. Aby osiągnąć cel, musi pokonać rozmaite pokusy, posługując się przy tym magicznymi przedmiotami (czarodziejski młynek, fujarka, zwierciadło). W finałowym starciu zawsze zwycięża dobro i odwaga.

„Legendy” mają dużą wartość dydaktyczną. Niektóre z nich opowiadają o domniemanych dziejach pierwszych władców Polski (autorka podkreśla, że jej wersje są „prawdopodobne” a nie „prawdziwe”). Każda z legend jest związana z konkretnym miejscem: Warszawą, Raciborzem, Mikołajkami. Młody czytelnik zdobywa więc ciekawą wiedzę i poznaje opowieści z jasnym morałem: dobro zawsze zwycięża.

Informacje