Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Edyp - charakterystyka • Król Edyp

Główny bohater dramatu, król Teb, syn Lajosa, mąż Jokasty. Postać tragiczna, ofiara fatum ścigana zemstą bogów za nieświadomie popełnioną zbrodnię (ojcobójstwo, kazirodztwo).

Według starożytnych przekazów, ojciec Edypa udaje się do wyroczni delfickiej by usłyszeć straszną przepowiednię opowiadającą o losie swego pierworodnego potomka. Pomny ostrzeżeniom bogów, wraz z małżonką postanawia porzucić noworodka w górach (chłopcu dodatkowo przekłuto stopy). Niemowlę znalezione przez pasterza, trafia na dwór króla Koryntu a bezdzietna para (Polybos i Meropa) ochoczo zajmuje się wychowaniem dziecka. Młody Edyp opuszcza Korynt, po usłyszeniu straszliwej przepowiedni Pytii (tę samą wizję otrzymuje wcześniej Lajos). Podczas podróży zły los styka go z ojcem, którego zabija w trakcie błahej sprzeczki. Od tej pory losy bohatera zbliżają się do finałowego, tragicznego końca. Edyp oswabadza Teby doprowadzając do śmierci Sfinksa i poślubia Jokastę – wdowę po Lajosie

W dramacie Sofoklesa Edyp jest już dojrzałym człowiekiem, ojcem czworga dzieci (dwóch synów i dwóch córek) i poważanym władcą. Dba o swych poddanych i szczerze ubolewa nad klęską zarazy, która dotknęła miasto. Król jest niezwykle dociekliwy i zdeterminowany. Niestety płaci za nieświadome błędy z przeszłości. Niezależnie od tego, co robi, jest mu przeznaczone zhańbić własny ród. Sofokles mocno podkreśla fatalizm tej postaci. Edyp zasługuje na szacunek i miłość, jako bohater i obrońca Teb. Zapracował sobie na miano władcy, ale nie może cofnąć czasu i odwrócić własnego losu. Jako władca stara się być sprawiedliwym i konsekwentnym, co ostatecznie przyczyni się do jego zguby. Z drugiej strony bohater często wybucha gniewem, w pewnych momentach powoduje też nim zazdrość. Edyp jest rozdarty wewnętrznie pomiędzy chęcią wyjaśnienia tajemnicy a niedowierzaniem przepowiedniom, które zwiastują mu hańbiące wygnanie. W finale dramatu dotrzymuje słowa i sam wymierza sobie karę.