Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Król Edyp - streszczenie

pewne, że posiada ważne informacje: „Biada, o biada tej wiedzy, co szkodę / Niesie wiedzącym (…).” Zniecierpliwiony król domaga się konkretnej odpowiedzi, prosi, grozi, a nawet rzuca podejrzenie, że wróżbita miał jakiś udział w śmierci Lajosa. Oskarżony Tyrezjasz sugestywnie wypowiada słowa prawdy: „Którego szukasz, ty jesteś mordercą.”

Edyp jest wzburzony, podejrzewa, że starzec działa na polecenie Kreona. Król obawia się, że szwagier chce pozbawić go tronu. Wyśmiewa jasnowidza, nazywając go kłamcą. Starzec odchodzi, powtarzając swoje wyznanie i wróżąc królowi wygnanie.
 

Stasimon I

Chór z trwogą zastanawia się nad słowami wypowiedzianymi przez Tyrezjasza. Śpiewacy wierzą, że mordercę spotka rychła zemsta z rąk Apollina i Eryni. Starcy nie mogą potwierdzić tego, co zostało przed chwilą wypowiedziane, ale nie mogą też z pewnością zaprzeczyć. Chór jest rozdarty pomiędzy szacunkiem dla wiedzy Tyrezjasza a sympatią wobec Edypa, który niegdyś wyzwolił miasto z rąk Sfinksa.


Epeisodion II

Na dworze pojawia się Kreon, wzburzony oskarżeniami o spiskowanie przeciw Edypowi. Władca wprost zarzuca mu chęć przejęcia tronu: „Ty, coś zamierzał popełnić morderstwo / I z władzy króla mnie gwałtem ograbić?” Rozpoczyna się kłótnia, Edyp stawia szwagrowi kolejne zarzuty, ten z przekonaniem broni swych racji. Kreon potwierdza, że to za jego radą sprowadzono wróżbitę, ale nie żałuje swego czynu. Jest przekonany o mądrości, prawdomówności i uczciwości starca. Sugeruje, by spokojnie rozważyć jego słowa. Edyp nadal czuje się zagrożony i domaga się wypędzenia Kreona.

Pojawia się Jokasta, chce poznać przyczynę sporu. Mąż opowiada jej o zarzutach stawianych mu przez Tyrezjasza. Kobieta uspokaja go stwierdzając, że wróżby nie zawsze się spełniają. Opowiada o klątwie, według


Komentarze

    3 + 9 =