Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Eugeniusz Oniegin - Problematyka

W „Eugeniuszu Onieginie” zawarty jest obraz społeczeństwa rosyjskiego, reprezentowanego przez ziemiaństwo. Czytelnik przedziera się przez opisy rzeczywistości materialnej oraz duchowej wspomnianej warstwy społecznej, poznajemy tajniki jej ekonomii i kultury.

Puszkin skupił się na tej generacji młodych ludzi, która życie o własnych siłach rozpoczynała w latach dwudziestych dziewiętnastego wieku. Niezwykłe było to, że romantyczny autor podjął tematykę współczesną, zmierzył się ze sprawami bieżącymi, łącząc je z perypetiami ducha.

Mamy tu więc do czynienia z problem miłosnym, miłość nieodwzajemnioną – lub też spóźnioną. Pycha i nieczułość Eugeniusza zostają ukarane, choć jego wybranka, odcinając się od swej młodzieńczej miłości, nie zaznaje szczęścia w życiu.

Obserwujemy proces przemiany i dojrzewania głównego bohatera, jego radości i klęski, a także gorzką wiedzę, do której dochodzi z czasem.

Wszystko to ujęte w tak zwaną strofę onieginowską  (której podobno żaden przekład nie oddaje) – czyli czternaście wersów, z czego trzy czterowersy posiadają ściśle określony układ rymów, a  dwa ostatnie wersy mają często aforystyczny wydźwięk. Poemat pisany jest aleksandrynem