Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Konstanty Dmitricz Lewin - charakterystyka • Anna Karenina


Posiadacz ziemski, obok Anny drugi główny bohater powieści. Przyjaciel Stiwy z dzieciństwa. Inteligentny człowiek o naturze myśliciela, który jednak stoi twardo na ziemi i zajmuje się praktycznymi sprawami, jak uprawą roli. Czuje się niezręcznie w towarzystwie arystokratów i nie rozumie ich konwenansów. Chce żyć uczciwie i wieść pożyteczny żywot, dlatego rezygnuje z urzędu, ponieważ uważa, że taka praca jest bezużyteczna.

Kocha młodszą od siebie o 14 lat Kitty Szczerbacką, która początkowo odrzuca jego afekty, jednak ostatecznie wychodzi za niego i ich małżeństwo okazuje się być bardzo szczęśliwe. Przed ślubem prosi ją, by przeczytała jego pamiętniki, ponieważ nie chce nic przed nią ukrywać. Stara się nakłonić chłopów do wprowadzenia ulepszeń w gospodarstwie i irytuje go ich opór przeciwko nowościom. Ma dwóch braci, rodzonego Mikołaja i przyrodniego Siergieja. Kiedy Mikołaj jest umierający jedzie wraz z Kitty do niego, aby dotrzymywać mu towarzystwa w ostatnich jego chwilach.

Kiedy jego żona zachodzi w ciążę przenoszą się do Moskwy, by tam oczekiwać narodzin dziecka. Początkowo nie potrafi czuć do swego syna prawdziwej miłości i czuje się z tego powodu zagubiony, ale podczas gwałtownej burzy, kiedy życie Kitty i ich syna jest zagrożone, po raz pierwszy naprawdę czuje strach i miłość do swoich najbliższych. Pod wpływem słów jednego z chłopów odzyskuje sens życia. Tołstoj wykorzystał tę postać jako swego rodzaju alter ego dla siebie.