Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Anna Karenina - Charakterystyka Konstantego Lewina


Charakterystyka Konstantego Lewina

Konstanty Dmitricz Lewin to jeden z głównych bohaterów „Anny Kareniny”, powieści rosyjskiego pisarza Lwa Tołstoja. Ta postać literacka stanowi swoiste alter ego autora dzieła, na co wskazują liczne powiązania między ich biografiami oraz podobieństwo nazwiska bohatera - Lewin - do imienia pisarza - Lew. Postać ta wyróżnia się na tle innych bohaterów powieści poprzez swoją uczciwość, niechęć do arystokratycznego stylu życia i pasję do pracy na roli, a także szczerą, głęboką miłość do Jekateriny Aleksandrowny Szczerbackiej, bowiem uczucie to, z czasem odwzajemnione, owocuje jedynym naprawdę szczęśliwym związkiem, jaki zaprezentowano w utworze.

Poznajemy Lewina jako człowieka silnego, dobrze zbudowanego, przyzwyczajonego do pracy fizycznej. Ma około trzydziestu lat i należy do arystokracji, jednak czuje się w niej bardzo niezręcznie ze względu na trudności ze zrozumieniem jej wszystkich konwenansów. Pogłębia to jego wrodzoną nieśmiałość i skromność oraz powoduje rezygnację z wystawnego życia w towarzystwie na rzecz spokojnej egzystencji na wsi, gdzie może pracować i poświęcać się rozważaniom na tematy egzystencjalne i filozoficzne. Do miasta Lewin przybywa, aby ubiegać się o rękę Kitty, pięknej i młodej arystokratki. Oświadcza się jej, jednak dziewczyna odrzuca jego propozycję, ponieważ jest zakochana w innym mężczyźnie. Konstanty Lewin postanawia całkowicie porzucić wystawny styl życia moskiewskich elit i wycofuje się z powrotem do swojej posiadłości na prowincji. Jest głęboko rozczarowany fałszem i zepsuciem, które charakteryzują arystokratów, ponad nich stawia prostych chłopów, którzy są uczciwi i prawdziwie wolni, ponieważ nie wiążą ich niejasne zasady życia salonowego.

Praca przynosi Lewinowi szczęście, ponieważ dzięki niej może zapomnieć


Komentarze

    4 + 7 =