Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Anna Karenina - Charakterystyka Anny Kareniny

Charakterystyka Anny Kareniny

Anna Karenina jest tytułową bohaterką jednego z najsłynniejszych dzieł literatury rosyjskiej – powieści Lwa Tołstoja zatytułowanej po prostu „Anna Karenina”. Dzięki jej losom poznajemy realia XIX-wiecznej Rosji, jej obyczaje, konwenanse i światopogląd obywateli, czynniki te bowiem wpływają na położenie, w jakim znajduje się bohaterka, a także decyzje, które podejmuje i czyny, których dokonuje. Ponieważ Anna obraca się w towarzystwie arystokracji, to tę warstwę najlepiej pozwala nam poznać.

Bohaterka jest żoną bogatego i wpływowego człowieka, Aleksieja Aleksandrowicza Karenina. Ma z nim syna i razem mieszkają w Sankt Petersburgu, gdzie Anna wiedzie życie typowe dla arystokratki, to jest spędzane na rozrywkach, takich jak spotkania towarzyskie, bale, wyjścia do teatru czy opery. Życie Anny sprawia wrażenie szczęśliwego – ma ukochanego syna, wysoką pozycję społeczną i majątek, dzięki czemu nie musi się obawiać o swoją przyszłość. Jest piękna, inteligentna i oczytana, sama pisuje bajki dla dzieci. To kobieta lubiana i szanowana w towarzystwie ze względu na wymienione już przymioty oraz dobroć charakteru. Chęć widzenia swoich bliskich szczęśliwymi popycha ją do wyjazdu do Moskwy, w której mieszka jej brat, Stiwa, którego małżeństwo rozpada się ze względu na jego zdradę. Anna rusza na pomoc brat u i jego żonie, Dolly, pragnąc zażegnać konflikt między nimi i przywrócić szczęście w ich rodzinie.

Annę na stacji kolejowej wita jej brat w towarzystwie Aleksego Kiryłowicza Wrońskiego. Bohaterka robi duże wrażenie na tym młodym oficerze, ale i sama nie może zapomnieć o przedstawionym jej człowieku. Wkrótce spotyka go ponownie i uzmysławia sobie, że jest w nim zakochana. Odkryła, że w jej dotychczasowym życiu brakowało prawdziwej miłości, jakiej nie otrzymywała


Komentarze

    8 + 8 =