Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Szewcy - Charakterystyka Scurvy'ego

Robert Scurvy to jeden z głównych bohaterów "Szewców", dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza. Pełni funkcję prokuratora Sądu Najwyższego, w związku z czym w utworze jest przedstawicielem burżuazyjnych elit. Nie posiada arystokratycznych korzeni i wywodzi się z klasy mieszczańskiej, wstydzi się zresztą swojego pochodzenia, a jednocześnie gardzi arystokratami. Jego nazwisko w języku angielskim oznacza szkorbut. Opisany jest jako mężczyzna o szerokiej twarzy "...jakby z czerwonego salcesonu", ma niebieskie oczy "...jak guziki od majtek" i szeroką szczękę. Ubrany jest elegancko, nosi żakiet, białą chustkę, melonik, chodzi z laską ze złotą gałką.

Scurvy lubi życie w bogactwie i wygodach, a aby zapewnić sobie trwałość swego stanu, nie waha się w swej pracy kłamać czy naciągać faktów. Kocha władzę i chce ją zachować za wszelką cenę. Mówi otwarcie, że aby ją utrzymać, może dowolnie zmieniać poglądy i dostosowywać się do okoliczności. Nie ma tak naprawdę żadnych własnych poglądów, w które by wierzył, sam nie wie, czy jest faszystą, czy tchórzem przyklaskującym dyktatorom. Jest zresztą przerażony tym, że uczynił z siebie człowieka zakłamanego, gotowego poprzeć dowolną ideę, byle tylko nie utracić władzy i bogactwa.

Z pomocą "Dziarskich Chłopców" bohaterowi udało się dokonać przewrotu społeczno-politycznego i przejąć władzę. Ogłosił się ministrem sprawiedliwości i uwięził szewców oraz Księżnę Irinę. Jego rządy były despotyczne i uciążliwe: rzemieślnikom, którzy nie potrafili żyć bez pracy, zakazał jej wykonywania, a arystokratce, która nigdy nie pracowała, kazał szyć buty. Napawał się władzą, którą zdobył i korzystał z jej przywilejów. Jednak jego dyktatura nie trwała długo - został obalony przez szewców.

Największą namiętnością Scurvy'ego, tuż obok władzy, była wspomniana Księżna. Trudno powiedzieć, czy bohater czuł do niej gwałtowną miłość, czy jedynie pożądanie, w każdym razie stawał się obiektem żartów innych postaci, które wiedziały o jego uczuciach do arystokratki. Księżna także zabawiała się jego kosztem, rozpalając jego uczucia i gardząc nimi, mówiąc, że na jego oczach odda się innym mężczyznom. Słabość Scurvy'ego do Księżny została wykorzystana jako narzędzie jego śmierci. Po przewrocie komunistycznym zamienił się w psa, został uwiązany łańcuchem do drzewa i nakarmiony przez arystokratkę tabletkami na wzmożenie pożądania. Nie mogąc dać upustu swojej żądzy bohater umiera, a raczej zdycha niczym pies, wyjąc i skowycząc.

Robert Scurvy, mimo lepszego pochodzenia, niż rzemieślnicy, jest takim samym prostakiem, jak oni. To zakłamany egoista, który dba jedynie o własne przyjemności i pragnie zdobyć władzę za wszelką cenę. Najlepszą charakterystykę tego bohatera przedstawia Hiper-Robociarz, mówiąc do niego: "Byłeś szkorbutem chorej na przemianę ducha (...) ludzkości...".