Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Szewcy - Charakterystyka Scurvy'ego

Robert Scurvy to jeden z głównych bohaterów "Szewców", dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza. Pełni funkcję prokuratora Sądu Najwyższego, w związku z czym w utworze jest przedstawicielem burżuazyjnych elit. Nie posiada arystokratycznych korzeni i wywodzi się z klasy mieszczańskiej, wstydzi się zresztą swojego pochodzenia, a jednocześnie gardzi arystokratami. Jego nazwisko w języku angielskim oznacza szkorbut. Opisany jest jako mężczyzna o szerokiej twarzy "...jakby z czerwonego salcesonu", ma niebieskie oczy "...jak guziki od majtek" i szeroką szczękę. Ubrany jest elegancko, nosi żakiet, białą chustkę, melonik, chodzi z laską ze złotą gałką.

Scurvy lubi życie w bogactwie i wygodach, a aby zapewnić sobie trwałość swego stanu, nie waha się w swej pracy kłamać czy naciągać faktów. Kocha władzę i chce ją zachować za wszelką cenę. Mówi otwarcie, że aby ją utrzymać, może dowolnie zmieniać poglądy i dostosowywać się do okoliczności. Nie ma tak naprawdę żadnych własnych poglądów, w które by wierzył, sam nie wie, czy jest faszystą, czy tchórzem przyklaskującym dyktatorom. Jest zresztą przerażony tym, że uczynił z siebie człowieka zakłamanego, gotowego poprzeć dowolną ideę, byle tylko nie utracić władzy i bogactwa.

Z pomocą "Dziarskich Chłopców" bohaterowi udało się dokonać przewrotu społeczno-politycznego i przejąć władzę. Ogłosił się ministrem sprawiedliwości i uwięził szewców oraz Księżnę Irinę. Jego rządy były despotyczne i uciążliwe: rzemieślnikom, którzy nie potrafili żyć bez pracy, zakazał jej wykonywania, a arystokratce, która nigdy nie pracowała, kazał szyć buty. Napawał się władzą, którą zdobył i korzystał z jej przywilejów. Jednak jego dyktatura nie trwała długo - został obalony przez szewców.

Największą namiętnością Scurvy'ego, tużKomentarze

    10 + 5 =