Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Szewcy - streszczenie

Akt I

Akcja toczy się w warsztacie szewskim. Sajetan opowiada Czeladnikom o tym, że nie wierzy w rewolucję. Uważa proletariat za motłoch, nazywa go "nawozem", ale ludzi, którzy stoją nad nim w hierarchii społecznej także potępia, gardzi nimi i chciałby znaleźć się na ich miejscu, pragnie zemsty na klasie wyższej. Czeladnicy podzielają jego poglądy. Nadchodzi Scurvy i mówi szewcom, że wyzwolić mogą się tylko przez pracę i że zawsze będzie istniała panująca hierarchia społeczna, a ludzie, którzy wykonują pracę umysłową, muszą żyć w lepszych warunkach, niż robotnicy, bo to konieczne, by wykonywali swoją pracę. Czeladnik żartuje z nieodwzajemnionej miłości Scurvy'ego do Księżnej, Scurvy wyzywa go, nazywając "sflądrysynem" i "skurczyflakiem". Przychodzi Księżna, obdarowuje zebranych kwiatami. Kobieta bawi się kosztem uczuć Scurvy'ego, mówi, że chciałaby, by patrzył, kiedy ona uprawia seks z kimś innym. Czeladnicy śmieją się z prokuratora, ten rozpacza, że nie jest arystokratą, bowiem wtedy z pewnością mógłby posiąść Księżnę. Ona śpiewa, Scurvy wzrusza się myślą o tym, że Księżna była kiedyś małą dziewczynką.

Szewcy rozmawiają o problemach społecznych, skupiając się na różnicach między poszczególnymi warstwami. Księżna zostaje upomniana przez Sajetana, iż nie wypada jej występować w sztuce. Sajetan odpiera propozycję Scurvy'ego, by stanąć na czele rzemieślników. Uważa, że proletariatowi nie potrzeba inteligentów. Ogarnia go poetycki szał i opowiada o związku ludzi z innymi stworzeniami, z wszechstworzeniem. Zachwyca to Księżnę, która postanawia oddać się Sajetanowi. Jako lekarstwo na to, iż, wedle słów Czeladnika, wszystko jest absurdem, proponuje wierzyć, za co Sajetan uderza ją brutalnie w twarz. Scurvy wyraża swoje zdanie na temat walkiKomentarze

    7 + 9 =    
~ 197298
2023-03-26 15:10:34
Cześćǃ
Мój рrzekаz ϳest zbyt konkrеtnу (lepieϳ рowiеdzіeć od razu).
Косham dzіеwczуnу, zwłaѕzсza te złе
Μam 22 lat, Frida
Ѕzukаm powаżnegо i gоrącеgо związku...
Ԝ każdуm razіе móϳ рrofіl jest tutaj: http://pittracpoportposdu.tk/idn-13991/
~ 175133
2023-03-24 05:40:19
Ѕtwórz ϳеj klоna w tеj grzе!ǃǃ http://tedotretenleu.tk/prd-94771/
Ι pieprzуć ϳą bez оgrаniczeń, tak ϳak zawszе chсіałеś. Οnа ci nie odmówіǃ
Jеślі chсеsz, piеprz nіе tylko ϳą, alе także jеϳ dzіewczуnę. Jеdnоczеśnіeǃ
... а mоżе сhсеѕz, żeby cię рrzеlесiałа? :)