Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Szewcy - streszczenie

uwięziony przez szewców, odda się Sajetanowi na jego oczach. Scurvy nie może oprzeć się pożądaniu i gwałci Księżnę.

Szewcy zaczynają pracować i niezmiernie cieszą się, że to robią. Zaczynają traktować pracę jako wartość najwyższą, absolut, w którego obliczu wszystko jest nieważne, wszelkie przyjemności życia nieistotne. Scurvy zaczyna się bać narodzin tej nowej religii. Księżna jest uradowana. Przybywają „Dziarscy Chłopcy”, szewcy pokonują ich. Księżna próbuje posiąść Scurvy'ego, ale na scenie pojawia się czerwony blask.

Akt III

Akcja toczy się w pracowni szewców. Na środku sceny stoi Sajetan w kolorowym szlafroku, podtrzymują go Czeladnicy w piżamach w kwiatki. Po prawej stronie sceny śpi Scurvy przebrany za psa, w różowym czepku z dzwoneczkiem na głowie. Sajetan skarży się na posiadanie władzy, która wpędza go w szaleństwo. Czeladnik II zastanawia się, czy szewcy faktycznie stworzyli nową rzeczywistość, czy może byli pokierowani przez nieznane im siły. Sajetan broni się przed myślą, że mógłby stać się podobny Scurvy'emu. Prokurator przez sen mówi, że chciałby być szewcem. Czeladnicy chcą go zabić, ale Sajetan tego broni, ponieważ jego karą ma być śmierć z niespełnienia seksualnego. Księżna dokarmia go tabletkami potęgującymi pożądanie.

Czeladnicy dochodzą do wniosku, że Sajetan ośmiesza rewolucję, więc postanawiają go zabić. Kiedy mają dokonać tego czynu, przybywają Kmieć i Kmiotek z chochołem i Dziwką Wiejską. Czeladnicy i Księżna gardzą nimi, ponieważ uważają chłopów za konserwatywnych, opornych, nacjonalistycznych prostaków. Sajetan chce zawiązać z nimi sojusz, ponieważ uratowali jego życie, ale Czeladnicy przepędzają motłoch i zabijają dawnego przywódcę siekierą. Przybiega Fierdusieńko, lokaj Księżnej, i przestrzega przedKomentarze

    8 + 4 =