Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Świętoszek - charakterystyka • Świętoszek

Orgon poznaje Tratuffe'a w kościele, klęczącego pokornie przed ołtarzem. Wzruszony jego pobożnością postanawia zabrać ubogiego nieznajomego do swojego domu, gdzie traktuje go jak brata. Tartuffe w krótkim czasie całkowicie zawładnął Orgonem. Bezkarnie obżerał się najsmaczniejszymi kąskami i powoli stał się dla pana domu ważniejszy niż rodzina.

Pozostali domownicy szybko zorientowali się co do prawdziwego charakteru Świętoszka. Dostrzegli jego obłudę, ukrytą pod maską pobożności, zamiłowanie do zbytku i przepychu. Tartuffe bez pardonu żeruje na miłym gospodarzu. Zaleca się do jego żony knując jednocześnie ślub z Marianną, dzięki czemu zyskałby majątek Orgona. Ostatecznie Orgon sam przepisuje na niego cały swój majątek oraz oddaje w posiadanie ważne dokumenty, które powierzył jego opiece przyjaciel.

Kiedy dzięki intrydze Elmiry Tartuffe zostaje zdemaskowany, wychodzi na jaw jego prawdziwa natura. Bez wahania, jako prawowity właściciel domu, każe rodzinie Orgona opuścić dom. Wykorzystuje powierzone mu przez Orgona dokumenty i przedstawia je księciu, oskarżając Orgona o konszachty ze zdrajcami stanu. Na szczęście książę poznaje się na oszuście i każe go więzieniem.