Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Nigdy w życiu - Czas i miejsce akcji

Czas powieści zamyka się w dwóch latach. Rozpoczyna się około września rozwodem Judyty i jej męża, kończy dwa lata później-podczas Bożego Narodzenia. Właściwe zakończenie ma miejsce latem, kiedy zakochani godzą się, jednak autorka mówi o wspólnie spędzonych świętach.

Chwilami występuje czas przeszły, gdy główna bohaterka wspomina swoje dzieciństwo i młodość, nawiązując do chwili obecnej.

Miejscem akcji jest współczesna Warszawa oraz-przede wszystkim-podwarszawska wieś, której nazwy autorka nie wymienia. To tu rozgrywają się najważniejsze sceny powieści, domek na wsi staje się Judytowym miejscem na ziemi.

Ważna jest również wycieczka na Cypr, kiedy to Judyta poznaje-jak jej się wtedy zdawało-mężczyznę swojego życia. Grochola wykorzystała tu własne wspomnienia i wrażenia, jako że na Cyprze była dwukrotnie.
Akcja powieści skupiona jest wokół Judyty i jej przeżyć oraz przemyśleń. Postacie poboczne, choć pojawiają się często, są raczej dodatkiem do głównej bohaterki, które jednak w powieści nie mają większego znaczenia.