Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Hamlet - Motyw zbrodni

Jak w wielu innych utworach Szekspira także w „Hamlecie” powodem popełnienia zbrodni jest chęć posiadania władzy. Klaudiusz morduje własnego brata aby objąć po nim tron. Wydaje się, że czyn uszedł mu bezkarnie, do momentu kiedy odkrywa, iż Hamlet zna prawdę.

Zbrodnia Klaudiusza ma poważne moralne skutki. Konsekwencje nie dotyczą tylko ewentualnej kary, którą powinien ponieść morderca, by sprawiedliwości stało się zadość. Zbrodnia uruchamia bowiem lawinę kolejnych nieszczęść i potęguje zło. Doprowadza nawet do tego, że sprawca zła traci właściwe rozeznanie pomiędzy tym, co dobre, a tym, co niegodziwe. Staje się w pewnym sensie amoralny, ponieważ każde kolejne przestępstwo wydaje się mu naturalną koniecznością. Nie waha się więc pozbyć niewygodnego świadka, mimo tego, że Hamlet jest synem jego żony.

Kiedy nie udaje mu się pierwsza próba zgładzenia Hamleta, wymyśla pojedynek, w którym ten na pewno zginie. Choć plan się udaje, ginie także Gertruda i w końcu sam Klaudiusz.

Jednak narzędziem zemsty też ma być zbrodnia, już to poddaje wątpliwość słuszność czynu, którego ma dokonać Hamlet. To nad jego moralnym uzasadnieniem zastanawia się Hamlet i zagłębia się w meandry własnej psychiki, by szukać na dręczące go wątpliwości.