Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Giaur - Problematyka

„Giaur” opowiada historię człowieka, który nie wahał się walczyć o miłość ukochanej kobiety. Zaryzykował, dokonał wyboru i zapłacił za to wysoką cenę. Bohater jest postacią wyjątkową i tragiczną, samotną i łamiącą reguły środowiska, w którym się znajduje.

Problematyka utworu dotyczy więc losów jednostki wybitnej i bardzo samotnej – od nazwiska autora powstało nawet określenie „bohater byroniczny”, czyli ktoś, kto nosi w sobie pewne tajemnice.

Giaur to pogardliwe określenie, stosowane przez muzułmanów wobec chrześcijan. Bohater, młody Wenecjanin, zakochuje się w jednej z żon tureckiego cesarza Hassana. Kiedy władca dowiaduje się o tym, każe utopić Leilę. Giaur mści się, zabijając cesarza, potem zostaje mnichem.

Losy Giaura pokazują, że najważniejsze w życiu są uczucia i warto się nimi kierować, a spośród uczuć – najważniejsza jest miłość. Giaur nie potrafi być obojętny – bardzo mocno kocha, równie mocno nienawidzi.