Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lisa - charakterystyka • Dzieci z Bullerbyn


Lisa to siedmioletnia dziewczynka, która jest narratorką książki. Jej braćmi są Lasse i Bosse. Matka Lisy była właścicielką kurzej fermy, a ojciec pracował w mleczarni i zajmował się gospodarstwem. Dziewczynka była bardzo pomysłowa. Wolny czas uwielbiała spędzać na zabawach ze swoimi koleżankami, Brittą i Anną, mieszkającymi w sąsiedniej zagrodzie. Często pomagała ojcu przy pielęgnacji licznych zwierząt, a także w ciężkiej pracy w gospodarstwie. Na początku książki dzieliła swój pokój z braćmi. Jak każda mała dziewczynka marzyła o własnym pokoju, w którym mogłaby trzymać tylko swoje rzeczy i chować przed światem sekrety. Chłopcy chociaż kochali siostrę, często z niej drwili i robili głupie żarty, które nikogo poza nimi nie śmieszyły. Radość dziewczynki była ogromna, kiedy rodzice podarowali jej na urodziny oddzielny pokój. Skakała ze szczęścia i zaraz zaprosiła swoje koleżanki, aby pochwalić się prezentem. Dziewczynki przymocowały do jej okna sznurek, dzięki któremu mogły się komunikować o każdej porze dnia i nocy. Lisa z sąsiadkami spędzała także długie godziny na rozmowach z dziadkiem Britty i Anny. Bardzo interesowały ją jego opowieści i lubiła ich słuchać. Dziadkowi mogła też zwierzyć się ze swoich problemów i zawsze dziadek pocieszał ją i dodawał otuchy.

Pewnego dnia każda z dziewczynek otrzymała swojego kotka. Dzieci bawiły się z kociakami i bardzo cieszyły się z podarunku. Lisa wprost kochała zwierzęta. Od małego obcowała z różnymi futrzakami i nie wyobrażała sobie życia bez nich. Tym bardziej wielkim wydarzeniem w życiu tej małej dziewczynki było też otrzymanie jagnięcia, Pontu, od ojca. Lisa traktowała zwierzątko jak małe dziecko. Karmiła Pontu butelką, głaskała, zawijała w kocyk. Opieka na jagnięciem wypełniła wolny czas dziewczynki i jej koleżanek. Czuła się teraz taka dorosła i odpowiedzialna. W końcu to na jej rękach spoczywał los biednego zwierzęcia. Lisa chciała, aby jagnię na zawsze pozostało takie malutkie i bezbronne, co jednak było niemożliwe.

Dziewczynka miała z koleżankami wiele sekretów, które ukrywała przed chłopcami. Jednym z nich było odkrycie miejsca, w którym rosło mnóstwo bardzo słodkich i przepysznych poziomek. Lisa nie zdradziła braciom tajemnicy i dochowała sekretu. Lasse i Bosse podejrzewali, że siostra coś ukrywa nie potrafili jednak zmusić jej do wyjawienia sekretu. Chłopcy także mieli swój sekret, który Lisa wraz z koleżankami odkryły natrafiając na tajemniczą mapę. Okazało się, że chłopcy zbudowali sieć podziemnych korytarzy w stogach siana. Lisa mimo odwagi, która była obdarzona nie zdecydowała się wejść do środka. W środku było bardzo ciemno i można było się łatwo zgubić.

W szkole Lisa radziła sobie dobrze i była pilną uczennicą.